Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

amortyzacja budynku grunty

  • 10.05.2021Firma w domu: Amortyzacja możliwa także przy płatnościach bez split payment
    Przedsiębiorca, po zakończeniu budowy i oddaniu budynku do użytku, może zaliczyć do kosztów działalności gospodarczej poprzez odpisy amortyzacyjne tę część wydatków, która została przeznaczona na budowę pomieszczenia biurowego w domu, a za które faktury zostały opłacone z pominięciem mechanizmu podzielonej płatności mimo, że przewyższają wartość 15 000 zł brutto i obejmują usługi, które są zawarte w załączniku nr 15 ustawy o VAT. Tak uznał Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej.
  • 10.06.2020Najem i amortyzacja: Meble i sprzęt AGD nie zwiększą wartości początkowej budynku
    Czy przy oddaniu do użytkowania budynku mieszkalnego wartości:  mebli wolno stojących i sprzętu AGD,  opraw oświetleniowych,   zlewozmywaków, natrysków, umywalek, sedesów, baterii,  wymienników ciepła, kolektorów, regulatorów, grzejników,  przewodów ciepłociągowych,  sterowników naściennych do regulacji ogrzewania podłogowego,  instalacji RTV i Internet (światłowody) niewbudowanych w konstrukcję budynku,  należy wliczyć do wartości początkowej budynku czy też (zależnie od wartości jednostkowej lub wartości zestawu) wliczyć do kosztów uzyskania przychodu bądź amortyzować jako odrębny środek trwały?
  • 12.12.2019Podwyższona do 10% stawka amortyzacji lokalu niemieszkalnego - jak udokumentować używanie?
    Podatnicy mają prawo w niektórych sytuacjach indywidualnie określić stawkę amortyzacji. W przypadku używanych lokali niemieszkalnych, dla których maksymalna stawka amortyzacji wynosi nawet 10% (przy normatywnej stawce 2,5%) w grę wchodzą spore korzyści podatkowe. Ale ustawa o podatku dochodowym nie reguluje kwestii dokumentowania okresu używania lokalu niemieszkalnego - a właśnie ten okres ma zasadnicze znaczenie dla ustalenia wysokości stawki. Jak wobec tego ma fakt i okres używania udokumentować podatnik?
  • 12.10.2017Powtórna amortyzacja przy leasingu zwrotnym
    W przypadku leasingu zwrotnego bez znaczenia dla możliwości ujęcia składników majątku wchodzących w skład nieruchomości, jako środki trwałe i ich amortyzacji pozostaje fakt, że wcześniej składniki te były już przedmiotem amortyzacji.
  • 08.06.2017Podatek od nieruchomości za gabinet kancelarii
    Tezy: Gabinet radcy prawnego czasowo nie zajęty na potrzeby jego kancelarii, który nie utracił charakteru lokalu biurowego, należy uznać w rozumieniu przepisu art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, jako związany z prowadzeniem działalności gospodarczej, podlegający opodatkowaniu najwyższą stawką podatku od nieruchomości. 
  • 07.06.2016Dokumentowanie najmu. Czynsz i opłaty za media jako jedno świadczenie
    Pytanie podatnika: Czy Spółka powinna zastosować stawkę VAT zwolnioną zarówno do czynszu najmu lokali mieszkalnych jak i do pozostałych elementów opłaty miesięcznej tj. również do kosztów mediów, którymi obciążani są najemcy lokali mieszkalnych? Czy Spółka powinna zastosować 23% stawkę VAT, zarówno do czynszu najmu budynków, gruntów i lokali użytkowych wynajmowanych na cele inne niż mieszkaniowe, jak i pozostałych elementów opłaty miesięcznej (mediów)? Czy Spółka może wystawić jedną fakturę dokumentującą usługę najmu ze wskazaniem opłaty miesięcznej, obejmującej czynsz najmu i opłaty za media?
  • 16.02.2016Amortyzacja hali magazynowej
    Pytanie podatnika: Spółka, zgodnie z wydanym pozwoleniem na budowę wybudowała dwie hale - jedną magazynową oddaną do użytku w roku 2011, drugą produkcyjną w roku 2014. Obie hale zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od tych hal magazynowych rozpoczęto od miesiąca następującego po miesiącu, w którym wprowadzono je do ewidencji środków trwałych i amortyzowano je metodą liniową. Według Klasyfikacji Środków Trwałych obie hale zostały zakwalifikowane do rodzaju 104 i amortyzowano stawką 2,5%. Czy przysługuje prawo do zastosowania w obu halach 10% stawki amortyzacyjnej?
  • 28.07.2015Amortyzacja budynku wybudowanego systemem gospodarczym
    Pytanie podatnika: Jak ustalić wartość początkową tego środka trwałego wniesionego do spółki jawnej, jeżeli Wnioskodawca nie może ustalić kosztu wytworzenia tej nieruchomości ze względu na wybudowanie jej systemem gospodarczym? Czy odpisy amortyzacyjne od tej wniesionej nieruchomości jako aport do spółki jawnej prowadzącej działalność gospodarczą będą stanowiły koszty uzyskania przychodów z tytułu prowadzenia tej działalności?
  • 16.12.2014Amortyzacja domku letniskowego
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca kupił od gminy działkę rekreacyjną. Od Starostwa Powiatowego uzyskał pozwolenie na budowę na ww. działce dwóch budynków letniskowych w zabudowie rekreacyjnej. Wnioskodawca zamierza rozpocząć działalność gospodarczą polegającą na całorocznym wynajmie owych domków turystom. Czy dla wybudowanych budynków letniskowych można skorzystać z rocznej stawki amortyzacyjnej wynoszącej 10% wartości budynku?
  • 17.09.2014Amortyzacja budynku po zmianie sposobu jego użytkowania
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca nabył budynek garażowy na gabinet lekarski. Budynek wymagał prac remontowych tj. wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, grzejników, posadzki, malowania pomieszczeń, prac adaptacyjnych. Czy zasadne będzie naliczanie 10% stawki amortyzacyjnej jak dla budynków używanych? Jak ustalić wartość początkową po zmianie sposobu użytkowania zakupionego budynku?
  • 23.07.2013Amortyzacja środków trwałych nabytych w spadku
    Pytanie podatnika: W wyniku działu spadku i zniesienia współwłasności dokonanej w formie aktu notarialnego Wnioskodawczyni stała się wyłącznym właścicielem nieruchomości oraz majątku przedsiębiorstwa prowadzonego przez Jej zmarłego męża. Wnioskodawczyni postanowiła kontynuować działalność gospodarczą męża o takim samym profilu i z taką samą nazwą. W jakiej wysokości należy ustalić wartość początkową środków trwałych przyjętych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przez Wnioskodawczynię? Czy możliwe jest kontynuowanie odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowych?
  • 23.04.2013Inwestycja w obcym środku trwałym a budowa na cudzym gruncie
    Spółka dzierżawi majątek, w tym grunty. Na ich części planuje realizację inwestycji, która polegać będzie na remoncie dzierżawionego budynku, a także na wzniesieniu nowego budynku. Będzie to związane z inwestycją w obcym środku trwałym. Jaki jest podatkowo właściwy sposób rozliczenia planowanych inwestycji?
  • 09.07.2012Szybsza amortyzacja wynajętego mieszkania
    Pytanie podatnika: 4 sierpnia 2011 r. Wnioskodawca kupił wraz z małżonką na rynku wtórnym mieszkanie (lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość). Mieszkanie to znajduje się w budynku (wieżowiec), który został oddany do użytku w 1978 r. i było użytkowane przez poprzednich właścicieli od 1982 r. Czy Wnioskodawca ma prawo do naliczenia indywidualnej stawki amortyzacji (przyspieszonej amortyzacji w wysokości 10% rocznie) od wartości zakupionego lokalu mieszalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, którego Wnioskodawca jest współwłaścicielem i aktualnie wynajmuje?
  • 17.11.2010Lokale użytkowe są odrębnymi środkami trwałymi
    Pytanie podatnika: Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zrealizowała w 2009 roku inwestycję polegającą na budowie IV piętrowego budynku mieszkalno-usługowego. Zgodnie z decyzją podjętą przez Zarząd Spółki budynek został przeznaczony na: od parteru, I i II piętra na lokal użytkowy, który został wpisany do ewidencji środków trwałych Spółki jako Jej siedziba oraz lokale mieszkalne usytuowane od III - VI piętra. Czy Spółka poprawnie amortyzuje Jej środek trwały stawką amortyzacyjną dla lokali użytkowych w wysokości 2,5%?
  • 17.09.2009Amortyzacja lokalu mieszkalnego
    Pytania podatnika: 1. Jaką stawkę amortyzacji należy stosować po wyodrębnieniu własności lokalu z uwzględnieniem następujących faktów: - zakupiony lokal był użytkowany przed zakupem przez okres powyżej 60 miesięcy, - zakupiony lokal dotychczas nie był wprowadzony do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych jako własnościowe prawo do spółdzielczego lokalu mieszkalnego? 2. Czy amortyzację można naliczać przez okres 12 miesięcy w roku tj. również w przypadku braku najemcy?
  • 10.11.2008Amortyzacja budynków i budowli wybudowanych na cudzym gruncie
    Pytanie podatnika: Czy nakłady inwestycyjne poniesione na odbudowę hali oraz zakupienie środków trwałych można potraktować jako inwestycję w obcych środkach trwałych i amortyzować?