Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Najbliższe szkolenia podatki.biz:

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Rozliczenie roczne PIT

W dziale Rozliczenie roczne PIT znajduje się 59 artykuły spośród 44667 dostęnych w podatki.biz. Spis artykułów prezentowany jest w układzie chronologicznym - od najnowszego do najstarszego. Wybierz żądany artykuł lub przejdź na kolejną stroną aby wyświetlić listę z poprzedniego okresu. Zawsze możesz skorzystać z wyszukiwarki, przejść do spisu tematycznego artykułów, wyświetlić wykaz wszystkich artykułów opublikowanych w podatki.biz.

  • 28-05-2020Złóż PIT do 1 czerwca – MF przypomina jak to zrobić
    W tym roku zeznania podatkowe PIT za 2019 r. można składać do 1 czerwca (31 maja to niedziela) bez żadnych konsekwencji.  Dotyczy to wszystkich zeznań rocznych: PIT-36, PIT-36L, PIT-36S, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39.  Można to zrobić przez usługę Twój e-PIT, e-Deklaracje lub papierowo.  więcej »
  • 25-05-2020Czy pandemia wpłynie na termin zwrotu PIT za 2019?
    Organy podatkowe dokładają wszelkiej staranności, aby realizować zwroty nadpłat podatku dochodowego bez zbędnej zwłoki, tym samym przed upływem terminu zwrotu wskazanego w ustawie - Ordynacja podatkowa. W obecnej sytuacji stanu epidemicznego działania te są jeszcze bardziej zintensyfikowane, dzięki czemu zwrot nadpłaty podatku następuje możliwie jak najszybciej - wyjaśniło Ministerstwo Finansów. więcej »
  • 13-05-2020Ulga termomodernizacyjna tylko na wydatki poniesione po 1 stycznia 2019 r.
    Podatnik w lipcu 2018 r. dokonał zakupu usługi montażu instalacji fotowoltaicznej wraz z materiałem. Zakup został w całości sfinansowany przez bank w systemie ratalnym na 50 rat miesięcznych. W sierpniu 2018 r. podatnik dokonał zgłoszenia przyłączenia mikroinstalacji do sieci energetycznej, która została przyłączona. Czy podatnikowi przysługuje prawo odliczenia od podstawy opodatkowania za 2019 r. spłaconych rat kredytu w roku 2019? więcej »
  • 12-05-2020PIT za 2019: Zapłata podatku od 1 maja do 1 czerwca 2020 r. bez odsetek
    Na mocy rozporządzenia 23 kwietnia 2020 r. (Dz. U. poz. 728) podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy zapłacą podatek za 2019 r. wynikający z zeznania PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT 37, PIT-38 i PIT-39 w okresie między 1 maja 2020 r. a 1 czerwca 2020 r. nie będą płacić odsetek za zwłokę od powstałej zaległości podatkowej. więcej »
  • 30-04-2020PIT za 2019 r. można składać do 1 czerwca
    W tym roku mamy więcej czasu na złożenie rocznego zeznania PIT. Zeznania podatkowe PIT za 2019 r. można bowiem składać do 1 czerwca (31 maja to niedziela) bez żadnych konsekwencji. Można to zrobić przez usługę Twój e-PIT, e-Deklaracje lub papierowo. Przy czym, ułatwieniem w logowaniu do usługi Twój e-PIT jest wprowadzony tymczasowy profil zaufany. więcej »
  • 28-04-2020Ulga termomodernizacyjna: Budynek w budowie się nie liczy
    Czy podatnik może poniesione wydatki w 2019 r. do istniejącego już budynku mieszkalnego jeszcze nieoddanego odliczyć w zeznaniu podatkowym od podatku dochodowego za 2019 r. w zakresie ulgi termomodernizacyjnej? Czy nieoddany budynek mieszkalny jednorodzinny jest traktowany jako budynek w rozumieniu art. 3 pkt 2a ustawy - Prawo budowlane? więcej »
  • 24-04-2020Więcej czasu na przekazanie 1% podatku
    Przepisy wprowadzone w Tarczy antykryzysowej przewidują rozwiązania dotyczące przekazywania 1% OPP.  W tym roku możemy przekazać 1% podatku składając zeznanie roczne lub PIT-OP do 1 czerwca (31 maja to niedziela), a w przypadku korekty do 30 czerwca.  Zeznanie lub PIT-OP można złożyć przez e-PIT, ale również papierowo lub przez e-Deklaracje.  Usługa Twój e-PIT automatycznie wskazuje tę OPP, która w ubiegłym roku otrzymała 1% podatku. więcej »
  • 20-04-2020Płacenie alimentów nie uprawnia do ulgi na dziecko
    Wykonywanie władzy rodzicielskiej nad dzieckiem obejmuje znacznie więcej starań rodziców niż tylko sporadyczne spotkania z dzieckiem czy płacenie alimentów. Wykonywanie władzy rodzicielskiej należy zatem odnieść do konkretnych okoliczności faktycznych, w oparciu o zachowania i konkretną aktywność rodziców wobec dziecka. Zatem, należy podkreślić, że rodzicom, którzy nie zajmują się dzieckiem i nie wykonują obowiązku alimentacyjnego, co należy rozumieć jako niewykonywanie władzy rodzicielskiej, ulga na dzieci nie przysługuje - wyjaśniło Ministerstwo Finansów. więcej »
  • 17-04-2020WSA. Ulga rehabilitacyjna: Ważna jest data ustalenia stopnia niepełnosprawności
    Co do zasady, odliczeniu podlegają wydatki poniesione od daty uzyskania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, chyba że w orzeczeniu tym wskazano, że stopień niepełnosprawności datowany jest wcześniej niż data wydania orzeczenia. W takiej sytuacji podatnik, który posiada orzeczenie o niepełnosprawności może odliczyć wydatki poniesione od dnia wskazanego w orzeczeniu jako data ustalenia stopnia niepełnosprawności. Stopień niepełnosprawności musi być już bowiem ustalony na dzień poniesienia wydatków - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie. więcej »
  • 14-04-2020PIT za 2019: Skorzystaj z ulgi termomodernizacyjnej
    Nowa ulga to zachęta dla podatników do termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Od 2019 r. podatnik może pomniejszyć swój dochód (przychód) do opodatkowania o wydatki termomodernizacyjne. więcej »
  • 09-04-2020WSA. Ulga na dziecko:  Posiadanie władzy rodzicielskiej to za mało
    Dla skorzystania z równego odliczenia w sytuacji braku porozumienia rodziców nie jest wystarczające aby rodzicowi jedynie przysługiwała władza rodzicielska, czy też aby jej wykonywanie występowało w jakimkolwiek stopniu, niezbędnym jest ustanie sprawowania faktycznej pieczy nad dzieckiem w stopniu porównywalnym. więcej »
  • 06-04-2020Małżonek nie zawsze skorzysta z ulgi termomodernizacyjnej
    Pani Janina jest w związku małżeńskim. Wraz z mężem mieszka w domu, którego jedynym właścicielem jest jej mąż. W 2019 r. zainstalowali instalację fotowoltaiczną. Małżonkowie pozostają we współwłasności majątkowej i wspólnie ponoszą koszty utrzymania domu. Pani Janina prowadzi działalność i osiąga dochody w Polsce, natomiast jej mąż pracuje poza granicami kraju i nie osiąga żadnego dochodu w Polsce. Czy Pani Janina może skorzystać z ulgi i odliczyć koszty instalacji fotowoltaicznej? więcej »
  • 26-03-2020WSA. Rozliczenie PIT jako samotny rodzic przy opiece naprzemiennej
    Skoro nie budzi wątpliwości, że w sprawie rodzice nie wychowują i nie opiekują się dzieckiem "wspólnie" (tj. w tym samym czasie i miejscu), ale każde z nich odrębnie, w wyznaczonym czasie, bez udziału drugiego z rodziców, to przyjąć należy, że proces wychowywania dzieci realizowany jest przez każdego z rodziców "samotnie". Wobec braku wymogu samotnego wychowywania dziecka przez cały rok podatkowy nie może też mieć znaczenia prawnego szczegółowe procentowe określenie czasu faktycznie spędzonego z dzieckiem w ciągu roku czy też stopień rzeczywistego zaangażowania w proces wychowania dziecka - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu. więcej »
  • 17-03-2020NSA. Ulga na dzieci i fiskus: Kto daje i odbiera...
    Jeżeli organy podatkowe utwierdzają podatnika w przekonaniu, że przysługuje mu ulga prorodzinna w podatku dochodowym od osób fizycznych, nie kwestionując tego prawa w toku czynności sprawdzających za poprzedni rok podatkowy, a także zwracając nadpłatę podatku wynikającą z deklaracji za kolejny, sporny rok podatkowy, w której w takim samym stanie faktycznym i prawnym ulgę tę podatnik uwzględnił, to art. 121 § 1 Ordynacji podatkowej, sprzeciwia się późniejszemu wszczęciu postępowania i określeniu w drodze decyzji zobowiązania podatkowego za ten rok bez uwzględnienia ulgi - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 12-03-2020PIT za 2019: Opodatkowanie dochodów małoletnich dzieci
    Podatnicy (rezydenci i nierezydenci), którzy wychowują małoletnie dzieci (lub dziecko), zarówno własne, jak i przysposobione, powinni dochody tych dzieci podlegające opodatkowaniu na terytorium Polski (w tym dochody zagraniczne) doliczyć do własnych dochodów wykazanych w zeznaniu rocznym, o ile przysługuje im prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.  Zasada ta nie dotyczy:  dochodów z pracy dzieci,  stypendiów,  dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku.  Do dochodów rodziców dolicza się tylko te dochody, które dziecko uzyskało przed osiągnięciem pełnoletności. więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ]następna »