Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Fakturowanie VAT

W dziale Fakturowanie VAT znajduje się 73 artykuły spośród 48111 dostęnych w podatki.biz. Spis artykułów prezentowany jest w układzie chronologicznym - od najnowszego do najstarszego. Wybierz żądany artykuł lub przejdź na kolejną stroną aby wyświetlić listę z poprzedniego okresu. Zawsze możesz skorzystać z wyszukiwarki, przejść do spisu tematycznego artykułów, wyświetlić wykaz wszystkich artykułów opublikowanych w podatki.biz.

  • 15-07-2021Przy kompleksowej usłudze nie trzeba podawać kodów GTU w JPK
    Przedsiębiorca prowadzi warsztat samochodowy. Jego działalność polega na świadczeniu usługi, do której zrealizowania wykorzystuje zakupione części samochodowe oznaczone kodami GTU z grupy 03, 07 oraz czynnik do napełniania klimatyzacji w pojazdach, oznaczony kodem z grupy 11. Czy przedsiębiorca ma obowiązek umieszczania w plikach JPK_V7 wysyłanych do urzędu skarbowego kodów GTU towarów handlowych, których użył do wykonania usługi? więcej »
  • 12-07-2021Możliwość anulowania faktury zaewidencjonowanej w pliku JPK_VAT
    Anulowanie faktury mimo, że jest stosowane powszechnie, nie zostało uregulowane w przepisach ustawy o VAT. Ustawodawca nie przewidując takiej możliwości starał się nadać fakturze szczególnie doniosłe znaczenie. Jednak praktyka wykształciła tego rodzaju operację. Jest to bowiem rozwiązanie dużo bardziej racjonalne, niż wystawianie do każdego takiego dokumentu obarczonego pomyłką dokumentu korygującego. więcej »
  • 06-07-2021Dokumentowanie usług wykonanych na własne potrzeby
    Generalną zasadą VAT jest podleganie opodatkowaniu tym podatkiem odpłatnego świadczenia usług. Od zasady tej istnieją jednak wyjątki. Zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług za odpłatne świadczenie usług uznaje się także nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.  więcej »
  • 05-07-2021WSA. Wystawienie faktury wcześniej niż 30 dni przed otrzymaniem zaliczki
    Podatek wykazany na fakturze wystawionej przed otrzymaniem zaliczki ma charakter niejako prawa zawieszonego - jego realizacja może nastąpić w okresach rozliczeniowych, w których dokonywane były płatności. W związku z powyższym, wystawienie przedwczesnej faktury pozostaje bez wpływu na moment powstania obowiązku podatkowego na gruncie VAT, gdyż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub z chwilą zapłaty, nie zaś z chwilą wystawienia faktury. więcej »
  • 30-06-2021Wystawienie faktury korygującej przez podmiot, który zlikwidował działalność i na rzecz takiego podmiotu
    W ocenie fiskusa, ponieważ przedsiębiorca zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej i został wykreślony z rejestru podatników VAT czynnych, utracił status podmiotu uprawnionego do wystawiania faktur VAT i odpowiednio faktur korygujących, tym samym nie jest zobowiązany i uprawniony do wystawienia faktury korygującej. Sądy widzą to zupełnie inaczej. więcej »
  • 30-06-2021Faktura nie musi być oznaczona kodem GTU
    Nie ma konieczności oznaczania kodem GTU faktur zarówno krajowych jak i zagranicznych - na których wskazany w osobnej pozycji sprzedaży jest „transport” - albowiem ewentualny obowiązek dotyczy wyłącznie wykazywania GTU w pliku JPK_VAT. więcej »
  • 17-06-2021VAT: Refakturowanie podatku od nieruchomości
    Podatek od nieruchomości stanowiący element rozliczeń z biorącym nieruchomość w dzierżawę, jest należnością związaną z odpłatnym świadczeniem usługi dzierżawy i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach właściwych dla wiążącego strony stosunku cywilnoprawnego. Z uwagi na fakt, że koszt podatku od nieruchomości zalicza się do elementów świadczenia należnego z tytułu umowy dzierżawy, to stanowi wraz z czynszem zapłatę za to świadczenie będącą podstawą opodatkowania w rozumieniu art. 29a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Tak stwierdził Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej. więcej »
  • 09-06-2021Zaliczka i dostawa towarów w tym samym miesiącu. Co z fakturą zaliczkową?
    Jeżeli obowiązek podatkowy z tytułu otrzymania zaliczki i dokonania dostawy towarów powstaje w tym samym okresie rozliczeniowym (miesiącu) można zrezygnować z wystawienia faktury zaliczkowej i ograniczyć się do wystawiania faktury zawierającej elementy, o których mowa w art. 106e-106f ustawy o VAT, w której uwzględni się całość dokonanej dostawy (łącznie z kwotą otrzymanej zaliczki lub zaliczek). W takim przypadku właściwe jest dokumentowanie dokonania transakcji poprzez wystawienie jednego dokumentu - faktury rozliczeniowej, której treść będzie poszerzona o dane wskazane w art. 106f ustawy, tj.: kwotę zapłaty, kwotę podatku, datę i kwotę brutto otrzymanej zaliczki. więcej »
  • 09-06-2021Obowiązek podatkowy w VAT przy refakturowanie mediów
    W ramach prowadzonej działalności przedsiębiorca m.in. wynajmuje powierzchnie biurowe. Zgodnie z zapisami zawieranych umów dzierżawca obok czynszu odrębnie jest obciążany kosztami opłat dodatkowych (w skład których wchodzą opłaty m.in. za energię elektryczną, gaz, wodę i ścieki). W takich sytuacjach, umowy o dostawy mediów zawierane są przez przedsiębiorcę z ich bezpośrednimi dostawcami. W którym momencie powstaje obowiązek podatkowy w przypadku refakturowania na dzierżawców kosztów mediów? Jaka powinna być data sprzedaży na wystawionych refakturach? więcej »
  • 02-06-2021Czy faktury w przyszłości będą wystawiane tak jak dziś?
    Można odpowiedzieć jednym krótkim zdaniem. Nie zawsze. Stanie się tak za sprawą zmian przewidzianych w projekcie ustawy z 1 lutego 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje on mianowicie możliwość wystawiania od 1 października br. faktur ustrukturyzowanych. Faktura ustrukturyzowana stanowi „głęboko zmodernizowaną” odmianę faktury elektronicznej. więcej »
  • 25-05-2021WSA. Faktury otrzymane z opóźnieniem przy imporcie usług. Kiedy odliczyć VAT?
    W konsekwencji spełnienia warunków, dotyczących możliwości odliczenia podatku naliczonego po upływie 3 miesięcy, od miesiąca w którym w odniesieniu do nabytych towarów i usług powstał obowiązek podatkowy, podatnik nie traci prawa do odliczenia podatku, ale realizuje je w deklaracji składanej "na bieżąco". więcej »
  • 20-05-2021Symbol PKWiU na fakturze
    Sprzedawca nie ma obowiązku umieszczania na wystawionych fakturach symbolu PKWiU świadczonych przez siebie usług. Przy czym wystawiając fakturę dokumentującą wykonywanie usług może na niej umieścić określenie PKWiU, bowiem przepisy nie sprzeciwiają się umieszczaniu na fakturze dodatkowych adnotacji. więcej »
  • 28-04-2021Czy przedawnienie zobowiązania podatkowego odbiera prawo do wystawienia korekty
    Udokumentowanie transakcji – prawidłowo wystawioną fakturą – jest obowiązkiem sprzedawcy. Prawidłowość ta przejawia się na dwóch płaszczyznach. Oznacza to, że dokument musi być odbiciem rzeczywiście przeprowadzonej transakcji oraz konieczna jest zgodność dokumentu z obowiązującymi regulacjami. Czasami trudno jednak ustrzec się błędu. Pociąga to za sobą konieczność jego poprawienia. Jest to realizowane za pomocą faktury korygującej. W kontekście instytucji przedawnienia jest zrozumiałe pytanie czy istnieje ograniczenie w czasie prawa do dokonania korekty faktury. więcej »
  • 20-04-2021Błąd w danych nabywcy a możliwość wystawienia korekty faktury zaliczkowej
    Skoro nabywcy nie wystawili noty korygującej do otrzymanej faktury zaliczkowej, to w konsekwencji podatnik powinien skorygować ww. fakturę poprzez wystawienie faktury korygującej zawierającej prawidłowe dane adresatów tej faktury oraz skorygować plik JPK_VAT. Tak uznał Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej. więcej »
  • 16-04-2021Emisja/sprzedaż bonu różnego przeznaczenia a faktura zaliczkowa
    Przy emisji/sprzedaży bonu różnego przeznaczenia, sprzedawca nie może wydać nabywcy faktury zaliczkowej opiewającej na 100% ceny bonu ze stawką VAT odpowiadającą przeważającej części oferowanych usług, a następnie po wykorzystaniu przez klienta bonu MPV dokonać jej korekty, zgodnie ze stawkami wykonanych usług. Sprzedaż bonu MPV nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż dopiero świadczenie usługi/usług, za które należność będzie pokryta tym bonem będzie rodziło obowiązek podatkowy w podatku VAT właściwy dla tej usługi. więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ]następna »