Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Podatek VAT i akcyza - zagadnienia ogólne

W dziale Podatek VAT i akcyza - zagadnienia ogólne znajduje się 212 artykuły spośród 42009 dostęnych w podatki.biz. Spis artykułów prezentowany jest w układzie chronologicznym - od najnowszego do najstarszego. Wybierz żądany artykuł lub przejdź na kolejną stroną aby wyświetlić listę z poprzedniego okresu. Zawsze możesz skorzystać z wyszukiwarki, przejść do spisu tematycznego artykułów, wyświetlić wykaz wszystkich artykułów opublikowanych w podatki.biz.

  • 19-07-2019Kiedy obowiązek rejestracji do WNT?
    Potraktowanie danej czynności jako wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów zawsze wymaga spełnienia trzech podstawowych warunków: po pierwsze, podmiot z jednego państwa członkowskiego musi nabyć prawo do rozporządzania towarami jak właściciel; zatem na rzecz tego podmiotu musi być dokonana dostawa; po drugie, po nabyciu towary są przemieszczane na terytorium innego państwa członkowskiego niż państwo wysyłki, przy czym pozostaje bez znaczenia kto faktycznie przewozi towar i na czyje zlecenie jest to czynione, gdyż towary w wyniku dokonanej dostawy mogą być wysyłane lub transportowane przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz; po trzecie, transakcja ta musi odbywać się za wynagrodzeniem. więcej »
  • 18-07-2019VAT marża: Towar nowy, ale używany
    Osoby, zajmujące się kupnem i sprzedażą różnego rodzaju przedmiotów od osób fizycznych czasem wchodzą w posiadanie towaru handlowego, który jest fabrycznie nowy. Posiada oryginalne opakowanie, pełną lub ograniczoną gwarancję producenta, nigdy nie był przez pierwotnego posiadacza używany. Nabywcy, podatnicy VAT, kupując ten towar nie zyskują prawa odliczenia podatku - sprzedawca nie wystawia przecież faktur VAT. Aby odsprzedaż miała sens ekonomiczny, konieczne jest zastosowanie do rozliczenia podatku procedury VAT marża. Czy jednak można ją zastosować w sytuacji sprzedaży towaru nowego, skoro ustawa o VAT mówi o tej procedurze w odniesieniu do towaru używanego? Oto (korzystne dla podatnika) rozstrzygnięcie KIS w takiej właśnie sprawie. więcej »
  • 17-07-2019Zwolnienie od VAT podnajmu lokali mieszkalnych
    Pytanie: Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Zawiera umowy najmu z przeznaczeniem do celów mieszkalnych z właścicielami mieszkań, które następnie podnajmuje firmom również na cele mieszkaniowe do zakwaterowania długoterminowego pracowników tych firm. Czy Wnioskodawca może skorzystać ze zwolnienia od VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług? więcej »
  • 16-07-2019Wykreślenie z rejestru VAT: Co ze środkami na rachunku firmy?
    Zgodnie z art. 119zv §1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, Szef Krajowej Administracji Skarbowej uprawniony jest do żądania blokady rachunku podmiotu kwalifikowanego, czyli osoby fizycznej wykonującej działalność gospodarczą, osoby prawnej, jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, ale posiadającej zdolność prawną, jeżeli posiadane informacje wskazują, że może on wykorzystywać działalność banków lub SKOK-ów do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi lub do czynności zmierzających do wyłudzenia skarbowego, a blokada rachunku jest konieczna, aby temu przeciwdziałać. więcej »
  • 16-07-2019Obowiązek podatkowy w VAT przy dostawie towarów przez kuriera
    Pytanie: W ramach prowadzonej działalności Spółka dokonuje sprzedaży towarów, które m.i. dostarczane są do odbiorców za pośrednictwem firm spedycyjnych. Towar odbierany jest przez przewoźnika w miejscu prowadzenia działalności Spółki, następnie dostarczany do kupującego, który jest ostatecznym odbiorcą towaru. W którym momencie powstanie obowiązek podatkowy u sprzedawcy, czy z chwilą wydania towaru przez sprzedającego firmie przewozowej, czy też z chwilą faktycznego odbioru towaru przez klienta, dostarczonego za pośrednictwem spedytora? więcej »
  • 11-07-2019WSA. Split payment: Solidarna odpowiedzialność przy regresie ubezpieczeniowym
    Wbrew obowiązującym przepisom jest stosowanie przepisów o tzw. split payment i solidarnej odpowiedzialności Ubezpieczyciela z art. 108a ust. 5 ustawy o VAT w sytuacji omyłkowego otrzymania przez niego należności z tytułu regresu ubezpieczeniowego na jego rachunek VAT, podczas gdy do rozliczeń na podstawie regresu ubezpieczeniowego nie ma zastosowania mechanizm podzielonej płatności VAT. Nie można bowiem uznać, iż w przypadku błędnego przekazania środków przy użyciu podzielonej płatności na rachunek VAT Ubezpieczyciela doszło jednocześnie do prawidłowego zastosowania tego mechanizmu, co miałoby dawać podstawy do zastosowania solidarnej odpowiedzialności - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. więcej »
  • 10-07-2019Czy można odliczyć VAT od usług noclegowych i gastronomicznych?
    Nie można, ale jednak nie do końca. Zasadą jest, że vatowiec nie może odliczyć podatku naliczonego w cenie usługi hotelarskiej i gastronomicznej. To, iż podstawowy warunek skorzystania z prawa do odliczenia, czyli wykorzystanie nabytych usług do świadczenia opodatkowanego tym podatkiem nie jest przesądzające o możliwości skorzystania z tego prawa. więcej »
  • 10-07-2019NSA. Dostawca może rozliczyć wiele dostaw na jednej fakturze
    Tezy:  Za dostawę świadczoną w sposób ciągły, o której mowa w art. 19a ust. 4 w zw. z ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, należy uznać ciąg kolejnych świadczeń (dostaw), stanowiących realizację przyjętego zobowiązania do dokonania szeregu dostaw częściowych określonych towarów, objętych jednym stosunkiem zobowiązaniowym, ze z góry założoną powtarzalnością świadczeń (dostaw) i ustalonymi okresami ich rozliczeń lub terminami płatności;  Dostawę świadczoną zgodnie z art. 19a ust. 4 w zw. z ust. 3 ww. ustawy w sposób ciągły, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną (co oznacza moment powstania obowiązku podatkowego) z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej dostawy. więcej »
  • 09-07-2019NSA: Wydatki związane z programami CSR są związane ze sprzedażą opodatkowaną
    Z uzasadnienia: Wykorzystywanie przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą strategii zarządzania opartej o koncepcję społecznej odpowiedzialności biznesu, jako strategii marketingowej, może mieć związek z działalnością opodatkowaną, co wskazuje na to, że podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z poniesionymi na ten cel wydatkami na nabycie towarów i usług. więcej »
  • 08-07-2019Czy każdy podatnik VAT może skorygować deklarację po zamknięciu firmy?
    Życie gospodarcze jest nieprzewidywalne i podatnik z różnych względów może zlikwidować działalność gospodarczą. Czasami jednak pojawia się konieczność sporządzenia korekty deklaracji za okres, gdy działalność była wykonywana. U podatnika mogą bowiem pojawić się błędy w rejestrach sprzedaży bądź zakupu stanowiących podstawę do sporządzenia deklaracji, a co za tym idzie - rozliczenie VAT zostaje obarczone błędem i wymaga skorygowania. Postawić więc można pytanie czy podatnikowi po zamknięciu firmy uprawnienie takie przysługuje? więcej »
  • 05-07-2019Wprowadzenie nowej matrycy VAT może być bolesne
    Efektem przyjętych założeń przy budowie nowego systemu stawek VAT (oraz przy świadomości całkowicie odmiennej budowy i systematyki stosowanej obecnie do celów podatku VAT klasyfikacji PKWiU 2008 oraz CN) jest zmiana stawek na niektóre towary – przyjęcie zasady stosowania jednej stawki dla całych działów CN oznaczać może podwyższenie stawki dla danego towaru lub obniżenie dla innego towaru. Zmiana zatem stawek dla pojedynczych towarów, w przypadku zmiany sposobu identyfikowania towarów i zastosowanie do tego celu nowej klasyfikacji, jest nieunikniona. więcej »
  • 04-07-2019Zakup mieszkań do dalszej odsprzedaży a zwolnienie z podatku VAT
    Lokale mieszkalne zakupione w celu remontu i odsprzedaży stanowią towar handlowy. Tym samym skoro nie mamy do czynienia ze środkiem trwałym, nakłady ponoszone na ww. lokale nie stanowią ulepszenia w rozumieniu art. 22g ust. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - ulepszenie jest bowiem pojęciem, które dotyczy wyłącznie składników majątku będących środkami trwałymi. więcej »
  • 02-07-2019Czasem lepiej kupić używany budynek z VAT
    Zwolnienie z VAT sprzedaży używanych budynków może wydawać się dobrodziejstwem, jednak dla vatowca jest ono często niekorzystne. Pozbawia go bowiem prawa do odliczenia podatku naliczonego na wcześniejszym etapie obrotu. Ustawodawca zdecydował się więc wprowadzić w tym zakresie wyjątek od zasady. Zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, podatnik może zrezygnować z przysługującego mu prawa do zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10, a więc w sytuacji gdy dostawa dokonywana będzie po upływie dwóch lat od pierwszego zasiedlenia i wybrać opodatkowanie takiej czynności. więcej »
  • 01-07-2019Transakcje pomiędzy małżonkami a VAT
    Omawianie tego zagadnienia można podzielić na dwa okresy: do 3 kwietnia 2018 r. i późniejszy. W świetle ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - art. 15 ust. 1 definiującego pojęcie działalności gospodarczej oraz art. 15 ust. 2 zawierającego wyjaśnienie terminu działalność gospodarcza – małżonkowie są uznawani za odrębne podmioty gospodarcze, czyli odrębnych podatników. Takiego zdania był np. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 28 lutego 2012 r., sygn. IBPP1/443-1676/11/AZb. Małżonkowie mogą prowadzić działalność gospodarczą wspólnie, lecz nie mają takiego obowiązku. więcej »
  • 01-07-2019WSA. Odwrotne obciążenie VAT przy usłudze najmu
    Z uzasadnienia: Jakkolwiek gdyby uznać, że wspomniane prace budowlane stanowią odrębną usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 Uptu, to jeśli dotyczą przedmiotu umowy najmu, mają charakter wyłącznie uboczny i pomocniczy względem zasadniczego świadczenia. Tym samym, otrzymane za te usługi wynagrodzenie stanowi element zapłaty z tytułu świadczonej usługi najmu, która w ramach świadczenia kompleksowego ma charakter dominujący (...) stwierdzenie, iż Skarżąca nie wykonuje na rzecz najemców usług budowlanych na zasadzie art. 8 ust. 2a Uptu wyklucza zatem możliwość uznania, że podmioty, od których te usługi nabywa działają w charakterze podwykonawców. Skoro tak, to mechanizm tzw. "odwrotnego obciążenia" nie znajdzie zastosowania w tej sprawie. więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ]następna »