Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Czy VAT z opłaty za badania techniczne samochodu podlega odliczeniu?

Zgodnie z art. 81 ust. 1 ustawy z 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym właściciel pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru lub przyczepy jest obowiązany przedstawić go do badania technicznego.  Z kolei w myśl art. 81 ust. 6 tejże ustawy okresowe badanie techniczne samochodu osobowego, samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, motocykla lub przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t przeprowadza się:.. więcej »

Limitowanie kosztów podmiotów powiązanych w SSE

Od 1 stycznia 2018 r. podatnicy nie mogą zaliczać do kosztów uzyskania przychodu wszystkich wskazanych w ustawie o CIT kosztów poniesionych na rzecz podmiotów powiązanych. Muszą poddać je limitowaniu do kwoty 3 mln zł w roku podatkowym. W rozstrzygniętym 10 lipca 2019 r. przed WSA w Krakowie sporze z fiskusem wygrał przedsiębiorca, któremu sąd przyznał rację, że przy ustalaniu podlegających limitowaniu kosztów nie uwzględnia się kosztów poniesionych w związku z prowadzeniem działalności w specjalnej strefie ekonomicznej (sygn. akt I SA/Kr 577/19)... więcej »

WSA. Sprzedaż firmowej nieruchomości nie zawsze z PIT

Z uzasadnienia: Brak spełnienia przesłanek warunkujących uznanie danych wpływów za przychód w rozumienie art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) u.p.d.o.f. nie oznacza, że wpływy te stanowią automatycznie przychód w oparciu o art. 14 ust. 1 u.p.d.o.f. (...) przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.f. stanowi kompletną regulację w zakresie opodatkowania zbycia składników majątkowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej (...) W przypadku zaś gdy dany składnik majątkowy nie jest wykorzystywany w tej działalności, nie jest wpisany do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, to przychód uzyskany z jego sprzedaży nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej i jest kwalifikowany do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust 1 pkt 8 lit. a) u.p.d.o.f... więcej »

Wyższa waloryzacja i zwolnienie z PIT zamiast trzynastej emerytury?

2020 rok w świetle zakończonej właśnie kampanii zapowiada się bardzo obiecująco. Będą w budżecie środki na trzynastą emeryturę. Wypłata dodatkowego świadczenia oznaczałaby dla finansów publicznych dodatkowy koszt w wysokości 10 mld zł, a jednorazowe świadczenie pieniężne trafiłoby ponownie do blisko mln osób. System wsparcia obejmie wszystkich, bez względu na wysokość świadczenia, jakie otrzymują. Emeryci woleliby jednak wyższy wskaźnik waloryzacji niż jednorazową wypłatę i oczekują na zwolnienie emerytur i rent z płacenia podatku. Podatku, który już raz zapłacili... więcej »

Klimatyzacja jako odrębny środek trwały podlegający amortyzacji

Pytanie: Jednym z nakładów przy okazji dostosowywania pomieszczenia do zamierzonej działalności był montaż systemu klimatyzacji, który zaprojektowany został ściśle w oparciu o układ i specyfikację wynajętego lokalu. Wydatek ten w całości pokryty został ze środków Wnioskodawcy. Wnioskodawca ustalił jednak z właścicielem lokalu, że System klimatyzacji pozostanie w lokalu w razie wypowiedzenia/rozwiązania umowy najmu lokalu. Czy ww. system stanowi odrębny (samodzielny) środek trwały i powinien być amortyzowany w podatkowych kosztach działalności Wnioskodawcy w sposób dla niego właściwy?.. więcej »

wszystkie artykuły »

421586 zarejestrowanych użytkowników

42734 artykułów

387311 odbiorców biuletynu codziennego

312016 wypowiedzi na forum

NBP: 15.10.2019Kurs Walut:

AUD2.6358+0.01%
BGN2.1959-0.05%
BRL0.9442-0.47%
CAD2.9434-0.22%
CHF3.9000-0.27%
CLP0.5460-0.44%
CNY0.5504-0.16%
CZK0.1663-0.12%
EUR4.2949-0.05%
GBP4.9282+0.58%
USD3.8952-0.02%