Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

amortyzacja nie uznana koszty

  • 30.03.2020Amortyzacja lokali używanych
    Częstą praktyką jest obecnie zakup lokali w celach inwestycyjnych. Kupując nieruchomości liczymy na wzrost ich wartości, a jednocześnie mamy zamiar wykorzystywać je albo dla naszych własnych potrzeb związanych z działalnością gospodarczą, albo traktując je jako źródło przychodów z najmu. W obu tych przypadkach pojawia się potrzeba ustalenia wartości początkowej i wyboru metody amortyzacji – jeżeli chcemy prawidłowo obniżyć płacony podatek dochodowy od osób fizycznych.
    • 05.12.2019Amortyzacja lokali używanych
      Częstą praktyką jest obecnie zakup lokali w celach inwestycyjnych. Kupując nieruchomości liczymy na wzrost ich wartości, a jednocześnie mamy zamiar wykorzystywać je albo dla naszych własnych potrzeb związanych z działalnością gospodarczą, albo traktując je jako źródło przychodów z najmu. W obu tych przypadkach pojawia się potrzeba ustalenia wartości początkowej i wyboru metody amortyzacji – jeżeli chcemy prawidłowo obniżyć płacony podatek dochodowy od osób fizycznych.
      • 23.04.2019NSA. Kiedy wydatki na ulepszenie zwiększają wartość środka trwałego?
        Z uzasadnienia: Ustawodawca nie dopuszcza możliwości ustalania "skorygowanej" wartości początkowej zakupionego wcześniej środka trwałego w oparciu o wycenę dokonywaną samodzielnie przez podatnika lub przez powołanego przez niego biegłego, z uwzględnieniem cen rynkowych (...) Unormowania z art. 22g ust. 8 i ust. 9 ustawy o PIT dotyczą wyłącznie sytuacji, gdy podatnik nie może ustalić ceny nabycia lub kosztu wytworzenia środka trwałego, który nie został jeszcze wprowadzony do ewidencji środków trwałych i którego amortyzacja jeszcze się nie rozpoczęła.
        • 13.10.2017Rozbiórka budynku - amortyzacja jednorazowo w koszty
          1. Czy niezamortyzowana wartość rozbieranych budynków może zostać zaliczona jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów w dacie zakończenia likwidacji? 2. Czy koszty rozbiórki budynków będą kosztami bezpośrednio związanymi z budową nowych budynków, a zatem będą składową wartości początkowej nowo wytworzonych budynków stanowiących zarówno środki trwałe Spółki, jak i produkty?
          • 21.08.2017NSA. Kiedy środek trwały jest kompletny i zdatny do użytku?
            Z uzasadnienia: Warunki kompletności i zdatności do użytku środka trwałego są spełnione wówczas, gdy może on być legalnie przyjęty do użytkowania w działalności gospodarczej. Niespełnienie określonych wymogów prawnych, od których uzależniona jest możliwość legalnego wykorzystania "środka trwałego" powoduje, że taki środek nie może być uznany za "zdatny do użytku".
            • 05.08.2014Amortyzacja wartości niematerialnych i prawnych
              Pytanie podatnika: Jakie są możliwości amortyzowania wartości niematerialnych i prawnych wniesionych w formie aportu?
              • 12.07.2013Amortyzacja prywatnego samochodu wprowadzonego do majątku firmy
                Z uzasadnienia: Skoro brak jest wszystkich dokumentów potwierdzających wydatki na remont samochodu, których zgodnie ze stanowiskiem NSA podatnik nie musiał gromadzić, to nie ma możliwości ustalenia jego wartości początkowej w oparciu o taką dokumentację, a co nie pozwala na zastosowanie metody ustalania wartości początkowej opartej na zapisach art. 22g ust. 1 pkt. 1 i ust. 3 ustawy o PIT. Tym samym za wartość początkową środka trwałego należy przyjąć jego wysokość wynikającą z wyceny dokonanej przez podatnika, z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu oraz stanu i stopnia zużycia spornego samochodu.
                • 17.05.2013Wybór metody amortyzacji przy ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych
                  Podstawą opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym jest przychód. Co do zasady podatnik nie ma prawa pomniejszania przychodu o poniesione koszty jego uzyskania (w tym o odpisy amortyzacyjne). Może on uwzględnić jedynie niektóre wydatki, np. składki na ubezpieczenie społeczne podatnika i osób z nim współpracujących czy koszty użytkowania internetu (do wysokości 760 zł).
                  • 23.04.2013Inwestycja w obcym środku trwałym a budowa na cudzym gruncie
                    Spółka dzierżawi majątek, w tym grunty. Na ich części planuje realizację inwestycji, która polegać będzie na remoncie dzierżawionego budynku, a także na wzniesieniu nowego budynku. Będzie to związane z inwestycją w obcym środku trwałym. Jaki jest podatkowo właściwy sposób rozliczenia planowanych inwestycji?
                    • 28.08.2012Amortyzacja środków trwałych dokonywana przez SKOK-i
                      Posiadane przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową składniki majątku, jakkolwiek spełniające cechy przypisywanym środkom trwałym i posiadające istotne przedmiotowo cechy uprawniające do zaliczenia tych składników do środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, są użytkowane wyłącznie na potrzeby statutowe, a zatem nie w celu osiągnięcia przychodów. Z tego względu wydatki poniesione na nabycie tychże składników majątku nie mogą obciążać kosztów uzyskania przychodów poprzez dokonywanie od nich odpisów amortyzacyjnych.
                      • 09.11.2011Odpisy amortyzacyjne od nieużywanego budynku mogą być kosztem
                        Pytanie podatnika: Wnioskodawca w związku z tymczasowym niewykorzystaniem środków trwałych (budynku oraz budowli), podjął próby oddania ich w najem. Niemniej jednak w przyszłości zamierza je wykorzystywać w prowadzonej działalności gospodarczej. W chwili obecnej Wnioskodawca podpisał umowę najmu na okres trzech miesięcy. Czy pomimo czasowego nieużywania budynku oraz budowli Wnioskodawca ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów dokonywane odpisy amortyzowane?
                        • 01.02.2011Amortyzacja lokali używanych
                          Częstą praktyką jest obecnie zakup lokali w celach inwestycyjnych. Kupując nieruchomości liczymy na wzrost ich wartości, a jednocześnie mamy zamiar wykorzystywać je albo dla naszych własnych potrzeb związanych z działalnością gospodarczą, albo traktując je jako źródło przychodów z najmu. W obu tych przypadkach pojawia się potrzeba ustalenia wartości początkowej i wyboru metody amortyzacji – jeżeli chcemy prawidłowo obnizyć płacony podatek dochodowy od osób fizycznych.
                          • 14.09.2009Orzecznictwo: Delegacje trzeba właściwie dokumentować
                            Z uzasadnienia: Odnośnie do zaksięgowanych w koszty uzyskania przychodów spornych wydatków z tytułu podróży służbowych pracowników spółki organ wskazał, że wystawione w związku z nimi dokumenty księgowe obrazują fikcyjne operacje i są niezgodne ze stanem rzeczywistym. Nie pozwala to na zaliczenie tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów w myśl art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 30 lit. a) i ust. 5 p.d.o.p.
                            • 08.09.2009Nie wszystkie odsetki mogą być kosztem uzyskania przychodu w ramach amortyzacji
                              Pytanie podatnika: Czy odsetki od pożyczki, za którą został nabyty środek trwały, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, które nie mogłyby zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, powiększają cenę nabycia zgodnie z art. 16g ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
                              • 17.08.2009Zaliczenie do KUP odpisów amortyzacyjnych urządzeń wykorzystywanych również dla celów osobistych
                                Z uzasadnienia: "Funkcjonalnie wystarczające jest wykazanie związku używania określonego środka trwałego z prowadzeniem działalności gospodarczej, w taki sposób, że dany środek służy przede wszystkim tejże działalności. Z przyczyn prakseologicznych ustawa nie wymaga ani wykazania, ani zaistnienia wyłączności takiego związku. Przy ustaleniu głównego celu wykorzystania środka trwałego jego osobiste i uboczne wykorzystywanie przez podatnika lub członków jego rodziny nie jest wystarczającym powodem wyłączenia".
                                • 19.01.2009Przekazanie składników majątku spółki jej menedżerowi a opodatkowanie VAT
                                  W świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 oraz art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, aby dana czynność mogła być uznana za usługę, musi być skierowana na zewnątrz i nie może służyć samemu podatnikowi. Usługą nie będzie więc udostępnienie składników majątkowych przez podatnika innemu podmiotowi ani też przekazanie mu innych świadczeń, jeżeli mają one być wykorzystywane tylko na potrzeby działalności samego podatnika, a nie do celów osobistych podmiotu, któremu zostały przekazane — orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.
                                  • 28.09.2007Remont i modernizacja lokalu wykorzystywanego w działalności gospodarczej
                                    Wydatki poniesione na remont lub modernizację lokalu wykorzystywanego w działalności gospodarczej mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych w dwojaki sposób, w zależności od charakteru wykonywanych prac. Jeśli prowadzone prace mają charakter remontowy, odtworzeniowy, to niezależnie od wysokości wydatków, mogą one zostać wliczone w koszty bezpośrednio, a więc w dacie ich poniesienia. Natomiast, jeśli w grę wejdą roboty inwestycyjne, mające na celu ulepszenie lokalu, na które ponadto wydane zostanie więcej niż 3,5 tys. zł, przedsiębiorca będzie musiał zastosować do nich amortyzację, a więc odpowiednio podnieść wartość lokalu jako środka trwałego i zmienić wysokość odpisów amortyzacyjnych.
                                    • 24.07.2007Orzecznictwo: Zakwestionowane koszty uzyskania
                                      Wyrokiem z 2 marca 2005 r. sygn. akt l SA/Sz 419/04 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego A Spółki z o.o. w S na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie z 30 marca 2004 r. Nr PB. 1.27-4218/823-76/2003 w sprawie podatku dochodowego od osób prawnych za 2000 r.  
                                      • 26.12.2006Odpisy amortyzacyjne przy zakupie oprogramowania
                                        Pytanie podatnika: 1) czy odpisy amortyzacyjne dokonane od momentu rozpoczęcia używania licencji/programu stanowią koszty uzyskania przychodu tego właśnie okresu; oraz 2) czy wydatki poniesione na program po rozpoczęciu jego używania mogą dla celów podatkowych: a) powiększać wartość początkową licencji/programu, b) powinny być traktowane jako nowe wartości niematerialne i prawne, c) winny być traktowane jako koszty uzyskania przychodu okresu, w którym zostały poniesione?