Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Pracownicy: zatrudnianie, urlopy, zasiłki, świadczenia, ekwiwalenty

W dziale Pracownicy: zatrudnianie, urlopy, zasiłki, świadczenia, ekwiwalenty znajduje się 88 artykuły spośród 43034 dostęnych w podatki.biz. Spis artykułów prezentowany jest w układzie chronologicznym - od najnowszego do najstarszego. Wybierz żądany artykuł lub przejdź na kolejną stroną aby wyświetlić listę z poprzedniego okresu. Zawsze możesz skorzystać z wyszukiwarki, przejść do spisu tematycznego artykułów, wyświetlić wykaz wszystkich artykułów opublikowanych w podatki.biz.

  • 10-09-2019Napoje z automatu nie są przychodem pracownika
    Pytanie: Wnioskodawca planuje ustawić na terenie swojego zakładu automat samosprzedający gorące napoje. Pracownikom Wnioskodawcy zostaną wydane klucze chipowe, które umożliwią pobieranie napojów gorących z zainstalowanego automatu. Ww. klucze będą uprawniały do pobrania z automatu wyłącznie gorących napojów, które nie są napojami o charakterze profilaktycznym. Czy wartość doładowania miesięcznego na karcie chipowej wydanej pracownikowi stanowi dla niego przychód ze stosunku pracy korzystający ze zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 11b ustawy o PIT? więcej »
  • 09-09-2019WSA. Przychody pracownika: Ryczałt samochodowy za jazdy lokalne z PIT
    Z uzasadnienia: Zwrot kosztów używania pojazdu prywatnego do celów służbowych w jazdach lokalnych przyznany pracownikowi Spółki na podstawie umowy cywilnoprawnej nie mieści się w dyspozycji art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (...) Ryczałt wypłacany pracownikom z tytułu używania przez pracowników prywatnych samochodów osobowych do celów służbowych stanowi przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ww. ustawy, który winien być opodatkowany wraz z innymi przychodami ze stosunku pracy. więcej »
  • 09-09-2019Obowiązki płatnika w związku ze zwrotem kandydatom kosztów rekrutacji
    Wypłacony pracownikom zwrot kosztów związanych z uczestnictwem w rekrutacji, dotyczących okresu sprzed zatrudnienia, stanowi dla tych osób przychód z innych źródeł. W konsekwencji, na pracodawcy nie ciąży obowiązek pobrania zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego od dokonanego zwrotu ww. kosztów. Natomiast obowiązany jest do sporządzenia kandydatom informacji według ustalonego wzoru (PIT-11) - wyjaśnił Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej. więcej »
  • 03-09-2019Pracodawca nie może już sam badać pracowników alkomatem
    Na stronie internetowej Urzędu Ochrony Danych Osobowych poinformowano pracodawców, że znowelizowany Kodeks pracy nie daje pracodawcom uprawnienia do badań alkomatem. Stwarza to ogromny problem zwłaszcza dla firm transportowych. Miejskie przedsiębiorstwa zarządzające transportem autobusowym nie mogą sprawdzać wyrywkowo stanu trzeźwości kierowców. Podobnie jest także z maszynistami, operatorami maszyn budowlanych itd. więcej »
  • 03-09-2019Firmowe gadżety z logo pracodawcy nie są przychodem pracownika
    Pytanie: Czy przekazanie pracownikom gadżetów z logo i nazwą firmy, których koszt nie przekracza 100 zł należy uznać za przychód stanowiący podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych? Chodzi o dobrowolne, nieodpłatne wydanie pracownikom firmy gadżetów z logo i nazwą firmy w postaci np. kubków termicznych, ręczników, toreb wakacyjnych itp. Czy takie zdarzenie należy zaliczyć po stronie pracownika do przychodów z tytułu nieodpłatnych świadczeń, czy też może skorzystać ze zwolnienia, gdyż nie można zakładać, że pracownik dokonałby zakupu tych przedmiotów we własnym zakresie? więcej »
  • 27-08-2019Wyprawka dla dziecka pracownika bez PIT
    Pytanie: Spółka jako firma prorodzinna przekazuje podarunki dla swoich pracowników z okazji narodzin dziecka, których koszt pokrywany jest ze środków obrotowych. Czy przekazana wyprawka z okazji narodzin dziecka na rzecz pracowników stanowi nieodpłatne świadczenie z tytułu stosunku pracy i jest opodatkowana na podstawie art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w związku z tym czy na Spółce ciążą obowiązki płatnika wynikające z art. 31 ww. ustawy? więcej »
  • 26-08-2019Prawo pracy 2020: Minimalne wynagrodzenie bez dodatku stażowego
    Od 1 stycznia 2020 r. rozszerzony zostanie katalog składników wynagrodzenia, które nie są uwzględniane przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika porównywanego z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę, o dodatek za staż pracy. Ma to zapewnić bardziej sprawiedliwy i przejrzysty kształt minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz poprawić sytuację pracowników otrzymujących wynagrodzenie na najniższym poziomie. więcej »
  • 26-08-2019NSA. Świadczenia dla menedżera z PIT
    Z uzasadnienia: ustawodawca w sposób stosunkowo prosty, jak na standardy polskiej legislacji wyraził wolę, by wszelkie przychody z tytułu umów menedżerskich były kwalifikowane jako przychody z działalności wykonywanej osobiście (...) Skoro zatem przychodem jest także określona w kontrakcie menedżerskim comiesięczna kwota w wysokości 3 000 euro oraz wykorzystywanie do celów osobistych mieszkań, to kwoty te oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze stanowią przychody podlegające zaliczeniu - na podstawie art. 13 pkt 9 u.p.d.o.f. - do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, a ich wielkość wpływa na kształt podstawy opodatkowania osoby otrzymującej takie świadczenia (menedżera). więcej »
  • 20-08-2019Napoje i posiłki profilaktyczne dla pracowników. Nieprecyzyjne przepisy do zmiany?
    Wraz ze wzrostem temperatury zewnętrznej powraca zagadnienie zapewnienia pracownikom przez pracodawcę profilaktycznych posiłków, a w szczególności napojów. Zagadnienie to reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. W związku z obniżaniem kosztów zdarzają się przypadki nadinterpretacji tego rozporządzenia, wykorzystując fakt, że nie wskazano w nim sposobu i miejsca dokonywania pomiaru podanej temperatury, a także ilości napojów zaspokajającej potrzeby pracowników - dotyczy to szczególnie pracowników biurowych. więcej »
  • 20-08-2019Wycieczka z ZFŚS nie jest przychodem pracownika
    Pytanie: Wnioskodawca organizuje wycieczkę dla pracowników, dofinansowaną ze środków ZFŚS. Celem wyjazdu ma być integracja pracowników. Udział w wycieczce jest dobrowolny i dostępny dla wszystkich. Wysokość dofinansowania zależy od sytuacji materialnej danego pracownika. Znana będzie liczba osób biorących udział w wyjeździe i jego koszt ogólny. Koszt jednostkowy można będzie ustalić jako iloraz kosztu ogólnego i liczby uczestników. Czy ww. dofinansowanie wycieczki będzie dla pracowników przychodem? więcej »
  • 19-08-2019WSA. Dowóz do/z pracy nie jest przychodem pracownika
    Z uzasadnienia: Sam fakt deklarowania przez pracownika chęci korzystania z transportu pozostawionego mu do dyspozycji przez pracodawcę oraz znany ogólny koszt tego transportu nie wyczerpuje definicji, otrzymanego przez pracownika w postaci nieodpłatnego świadczenia, przychodu. Skoro opodatkowaniu może podlegać tylko przychód faktycznie otrzymany, a nie możliwy do otrzymania, o przychodzie tego rodzaju można mówić tylko gdy pracownik korzysta z postawionego do jego dyspozycji transportu i możliwe jest ustalenie wartości tego świadczenia wg metod określonych w ustawie o PIT. więcej »
  • 12-08-2019Świadczenia socjalne dla pracującego emeryta
    Zakładem pracy sprawującym opiekę socjalną nad emerytem, jest zawsze ten zakład, w którym emeryt był ostatni raz zatrudniony i to niezależnie od tego, czy przeszedł on z niego na emeryturę, czy też było to przejście ponowne. Emeryt, który podejmuje pracę, staje się pracownikiem, i z tego tytułu przysługują mu świadczenia z ustawy. Status pracownika jest bowiem w tym wypadku „mocniejszy” od statusu emeryta; jeżeli emeryt ponownie podejmie pracę, to świadczenia przysługują mu nie z tej racji, że jest emerytem, lecz dlatego, że jest pracownikiem - wyjaśniło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na interpelację poselską. więcej »
  • 30-07-2019Kilometrówka: MI chce zmian, ale konkretów brak
    Jak czytamy w odpowiedzi na interpelację poselską, Ministerstwo Infrastruktury wskazało, że nie ma uzasadnienia dla dokonania nowelizacji przepisów rozporządzenia z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy, ze wskazaniem możliwości stosowania wyższych lub innych stawek przez konkretnych przedsiębiorców. Jednocześnie poinformowało, że rozpoczęło prace nad systemowym rozwiązaniem kwestii dotyczących zwrotu ww. kosztów. więcej »
  • 29-07-2019Badanie krwi pracownika powinno być obowiązkowe?
    Odsetek pacjentów zgłaszających się do hematologów w Polsce jest o wiele mniejszy niż w krajach Europy Zachodniej – mówią o tym dane epidemiologiczne – co nie może być zgodne z faktyczną skalą zachorowań na nowotworowe choroby krwi. Poza tym są one rozpoznawane na zaawansowanych etapach rozwoju: średnia liczba krwinek białych u diagnozowanego polskiego pacjenta wynosi powyżej 100 tys., podczas gdy u pacjenta w krajach Europy Zachodniej – 20-30 tys. Stąd wynikła potrzeba propagowania wśród pracodawców idei wykonywania morfologii, której nie ma w zestawie badań obowiązkowych lekarzy medycyny pracy. więcej »
  • 15-07-2019PIT pracownika: Korzystanie z telefonu służbowego do celów prywatnych
    Pytanie: Wnioskodawca postanowił, że udostępni swoim pracownikom służbowe telefony komórkowe. Wnioskodawca ponosić będzie miesięczną, stałą opłatę za abonament, pozostającą bez zależności od ilości wykonanych połączeń, wysłanych sms-ów lub mms-ów, a także użytych danych sieci komórkowej.Czy incydentalne korzystanie z telefonu służbowego dla celów prywatnych powoduje powstanie po stronie pracownika przychodu ze stosunku pracy, a tym samym obowiązek pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych po stronie Wnioskodawcy? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ]następna »