Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

dieta dla kierowcy

  • 28.01.2015Podróże służbowe: Kierowca kierowcy nie równy?
    Interpelacja nr 29921 do ministra pracy i polityki społecznej w sprawie przepisów dotyczących podróży służbowych kierowców w aspekcie zapewnienia bezpłatnego noclegu i ich skutków dla rynku pracy w świetle orzeczenia Sądu Najwyższego (sygn. akt I PZP 3/14)
    • 03.01.2013Podróże służbowe: Odpoczynek w dzień a zwolnienie z PIT ryczałtu za nocleg
      Pytanie: Zamierzam zatrudnić na umowę o pracę kierowców, którzy pięć dni w tygodniu będą poza siedzibą firmy świadcząc pracę na wyznaczonej trasie bez możliwości powrotu i wypoczynku w domu. Z tytułu podróży służbowej będę im wypłacał diety oraz ryczałt za nocleg, ponieważ kierowca sam będzie organizował sobie odpowiednie miejsce do odpoczynku. Najczęściej noclegi te będą odbywać się w kabinie samochodu. Czy w sytuacji, kiedy kierowca ze względu na charakter pracy odpoczywa w dzień, gdyż nie ma innej możliwości, a ja będę wypłacał mu za ten odpoczynek ryczałt za nocleg, ryczałt ten będzie stanowił dla kierowcy przychód zwolniony z opodatkowania?
      • 13.09.2012Ubezpieczenie w zagranicznej podróży jako przychód pracownika
        Z uzasadnienia: Zapłata składki na ubezpieczenie w zagranicznej podróży służbowej przez pracodawcę za pracownika stanowi wymierną korzyść dla tego ostatniego z tytułu zawarcia na jego rzecz umowy ubezpieczenia. W zamian za uiszczoną przez pracodawcę składkę pracownik uzyskał ochronę ubezpieczeniową. Zatem, możliwe jest rozpatrywanie uzyskanej przez pracowników ochrony ubezpieczeniowej w kategoriach przychodu ze stosunku pracy w formie nieodpłatnego świadczenia otrzymywanego już w momencie uiszczenia składki i rozpoczęcia ochrony ubezpieczeniowej, którego wartość odpowiada wysokości uiszczonej składki ubezpieczeniowej.
        • 14.11.2011Kierowca - przedsiębiorca a prawo do diety
          Z uzasadnienia: Zawarty w art. 775 § 1 Kodeksu pracy zwrot "w której znajduje się siedziba pracodawcy", lub "poza stałym miejscem pracy" nie przesądza o tym, że praca kierowcy nie może być wykonywana w ramach podróży służbowej, ponieważ przepisy podatkowe nie definiują podróży służbowej, a odesłanie zawarte w art. 23 ust 1 pkt 52 ustawy o PIT dotyczy tylko diet, a nie definicji podróży służbowej. Trudno też przyjąć, że "siedzibą" jest cała Polska, podobnie trudno przyjąć pogląd, że art. 775 K.p. wyjaśnia definicję podróży służbowej kierowców, odrębnie uregulowaną w innej ustawie. Zatem, osobom prowadzącym działalność gospodarczą przysługuje prawo uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodu wartości diet za czas podróży służbowych w ramach zakreślonego limitu, tj. w wysokości diet przysługujących pracownikom.
          • 24.02.2010MF o dietach kierowców
            Teza: Kwestia zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych diet i innych należności stanowiących zwrot kosztów poniesionych w związku z wykonywaniem wyjazdów służbowych w ramach zatrudnienia na stanowisku kierowcy oraz zaliczania do kosztów uzyskania przychodów diet z tytułu podróży służbowych osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych, na tle orzeczeń wydanych w tym zakresie przez sądy administracyjne.
            • 26.01.2010Opodatkowanie diet zależy od postanowień umowy o pracę
              Pytanie podatnika: Czy w sytuacji przedstawionej we wniosku diety i inne świadczenia wypłacane kierowcom w transporcie międzynarodowym i krajowym w związku z podróżą służbową na zlecenie pracodawcy są wolne od podatku dochodowego oraz składek ZUS? Jako inne świadczenia należy rozumieć zwrot kosztów noclegów zwracanych kierowcy na podstawie przedłożonych rachunków lub faktur za nocleg oraz należności za nocleg wypłacanych w formie ryczałtu w wysokości określonej w ministerialnym rozporządzeniu.
              • 10.08.2009Wyjazdy służbowe kierowców i handlowców
                Zgodnie z art. 77 (5) § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t. jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) pracownikowi, który wykonuje na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy, przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.
                • 01.07.2009Opodatkowanie zwrotu wydatków dla kierowców za korzystanie z sanitariatów i toalet
                  Ryczałt w walucie obcej, przyznany na pokrycie kosztów noclegów, wyżywienia i innych drobnych wydatków w czasie zagranicznych podróży służbowych pracownika nie jest ekwiwalentem za pracę wykonywaną za granicą, a zatem nie może być traktowany jako składnik pracowniczego wynagrodzenia za pracę. Błędny jest pogląd organów podatkowych, że przyznany pracownikom (kierowcom) ryczałtowy zwrot wydatków za korzystanie w czasie podróży służbowych z sanitariatów oraz toalet nie będzie podlegał zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 u.p.d.o.f. – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.
                  • 23.08.2007Podróż służbowa przedsiębiorcy świadczącego usługi transportowe
                    Niesłuszne jest stanowisko organów podatkowych, że realizowanie zasadniczego przedmiotu działalności (usług transportowych) przez osobę prowadzącą tę działalność nie wchodzi w zakres podróży służbowych z uwagi na brak stałego miejsca wykonywania tej działalności, natomiast podróże mające na celu czynności incydentalne można kwalifikować jako podróż służbową. Ustawodawca w art. 23 ust. 1 pkt. 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie upoważnił organów podatkowych do klasyfikacji celów, w jakich odbywana jest podróż służbowa i decydowania, który cel podróży związany z wykonywanymi zadaniami uzasadnia podróż służbową, a który jej nie uzasadnia. W konsekwencji przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych, do wysokości określonej w rozporządzeniach ministra pracy i polityki społecznej — orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.