Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Najbliższe szkolenia podatki.biz:

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Najem

  • 18-12-2018Możliwość opodatkowania przez małoletniego dochodów z najmu
    Pytanie: Wnioskodawca jest małoletnim (obecnie ma 15 lat). Rodzice Wnioskodawcy zakupili lokal mieszkalny, który zostanie przekazany Wnioskodawcy w formie darowizny. Do czasu usamodzielnienia się Wnioskodawcy lokal będzie wynajmowany. Czy osiągnięte dochody z tytułu najmu ww. lokalu w przypadku nie pobierania pożytków z tego tytułu przez rodziców Wnioskodawcy (małoletniego) mogą być opodatkowane wyłącznie przez Wnioskodawcę (małoletniego) w odrębnym zeznaniu podatkowym na jego imię i nazwisko? więcej »
  • 07-12-2018Najem prywatny - obowiązek zapłaty podatku mimo zaległości czynszowych?
    Mąż zajmuje się w ramach swojej działalności gospodarczej między innymi wynajmem nieruchomości. Ja z kolei chcę w przyszłości wynajmować swoje mieszkanie, pochodzące z majątku odrębnego, w ramach tzw. najmu prywatnego. Mam w związku z tym wątpliwość - czy podobnie jak mąż, będę musiała płacić zaliczki na podatek dochodowy bez względu na to, czy najemca mieszkania zapłaci czynsz w terminie wynikającym z umowy? więcej »
  • 27-11-2018NSA. Zaliczka przed wynajmem a obowiązek podatkowy w VAT
    Z uzasadnienia: Otrzymanie zaliczki na poczet świadczenia usług najmu, o których mowa w art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego. Z kolei w świetle przepisu art. 106b ust. 1 pkt 4 tej ustawy nie ma obowiązku dokumentowania fakturą otrzymania części zapłaty przed wykonaniem usługi najmu, czyli nie ma obowiązku wystawiania faktury zaliczkowej. więcej »
  • 26-11-2018Rozliczanie najmu przez jednego ze współwłaścicieli
    Pytanie: Wnioskodawczyni wspólnie z mężem i ciocią zakupiła lokal mieszkalny o pow. około 120 m² –bez fizycznego podziału. Między małżonkami istnieje wspólność majątkowa. Wnioskodawczyni wraz z mężem posiada 2/3 udziału w ww. lokalu, natomiast ciocia posiada 1/3 udziału. Ciocia wyraża zgodę na wynajęcie pokoju np. studentom i nie będzie z tego tytułu czerpać pożytków. Czy Wnioskodawczyni, jako współwłaściciel lokalu, może pobierać w całości pożytki z najmu tego lokalu i od całości opłacać podatek dochodowy? więcej »
  • 14-11-2018WSA. Wynajem mieszkania dla członka zarządu nie generuje przychodu
    Z uzasadnienia: Za przychód członka zarządu świadczącego usługi zarządzania na podstawie zawartej ze spółką umowy, mogą być uznane tylko takie świadczenia, które zostały spełnione za jego zgodą i w jego interesie (a nie w interesie spółki, którą reprezentuje) i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść, a korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnej osobie (...) Udostępnienie zaś członkowi zarządu wynajmowanego przez spółkę mieszkania nie służy realizacji jego potrzeb życiowych i nie stanowi ono świadczenia ponoszonego w jego interesie, lecz spółki. więcej »
  • 14-11-2018Refakturowanie mediów przy najmie. Jaka stawka VAT?
    Pytanie: Czy koszty dostawy wody ponoszone przez najemcę na podstawie odczytów licznika w związku z zawartą umową najmu winny być refakturowane wg stawki podatku VAT 8% właściwej dla dostarczanej wody, czy 23% uznając, że czynsz wraz z innymi mediami, w tym dostawą wody, stanowi jedno świadczenie? więcej »
  • 13-11-2018NSA. Zakup drugiego mieszkania również z ulgą w PIT
    Z uzasadnienia: Dla ziszczenia się przesłanek zwolnienia podatkowego unormowanego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie jest konieczne, by realizacja własnych celów mieszkaniowych była ograniczona do jednego lokalu. (…) Zastosowaniu zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 131 nie stoi na przeszkodzie czasowe oddanie zakupionego lokalu w najem. więcej »
  • 13-11-2018Odliczenie VAT z faktury za najem mieszkań dla pracowników
    Pytanie: Czy w sytuacji, gdy Wnioskodawca nabywa usługi wynajmu lokali mieszkalnych na rzecz swoich pracowników, to przedmiotowa transakcja korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, co wynika z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług, a tym samym Spółka na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy Spółka nie posiada prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem usługi od podmiotu trzeciego? więcej »
  • 06-11-2018PIT. Amortyzacja wynajmowanego mieszkania lepsza niż ryczałt
    Powszechnie uważa się, że opodatkowanie najmu ryczałtem od przychodów jest korzystniejsze niż rozliczenie dochodów według zasad ogólnych. Najmu mieszkań starszych niż 5-letnie może jednak nie opłacać się opodatkowywać ryczałtem. Dzięki zasadom ogólnym i amortyzacji można bowiem w ogóle nie płacić podatku. więcej »
  • 15-10-2018Obowiązki w VAT wynikające z rozwiązania umowy najmu lokalu
    Stosunek najmu ulega rozwiązaniu w przypadku:  upływu czasu na jaki umowa została zawarta (jeżeli zawarta została na czas oznaczony),  upływu okresu wypowiedzenia (jeżeli została zawarta na czas nieoznaczony),  oświadczenia jednej za stron złożonego drugiej stronie (bez względu na czas trwania umowy),  na mocy porozumienia stron (bez względu na czas trwania umowy).  Rozwiązanie umowy najmu wiązać się może tak dla najemcy jak i wynajmującego z obowiązkiem w zakresie rozliczenia VAT przy opłatach wynikających z rozwiązania takiej umowy. więcej »
« poprzednia[ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ] . [ 8 ]następna »