Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Najem

  • 17-07-2019Zwolnienie od VAT podnajmu lokali mieszkalnych
    Pytanie: Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Zawiera umowy najmu z przeznaczeniem do celów mieszkalnych z właścicielami mieszkań, które następnie podnajmuje firmom również na cele mieszkaniowe do zakwaterowania długoterminowego pracowników tych firm. Czy Wnioskodawca może skorzystać ze zwolnienia od VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług? więcej »
  • 10-07-2019PIT: Wynajmujący ma prawo do ulgi mieszkaniowej
    Pytanie: W 2016 r. Wnioskodawczyni otrzymała od swojej córki mieszkanie, które po 2018 r. sprzedała. W styczniu 2019 r. Wnioskodawczyni zakupiła nowe mieszkanie. Wnioskodawczyni zakupiła mieszkanie z myślą, że za 2 do 3 lat zakończy działalność gospodarczą i wówczas przeprowadzi się do zakupionego mieszkania. Do tego czasu Wnioskodawczyni chciałaby wynajmować mieszkanie, aby pokryć koszty związane z jego utrzymaniem. Czy jeśli Wnioskodawczyni wynajmie mieszkanie do momentu wykorzystywania go przez nią, nie straci prawa do skorzystania z ulgi mieszkaniowej? więcej »
  • 01-07-2019WSA. Odwrotne obciążenie VAT przy usłudze najmu
    Z uzasadnienia: Jakkolwiek gdyby uznać, że wspomniane prace budowlane stanowią odrębną usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 Uptu, to jeśli dotyczą przedmiotu umowy najmu, mają charakter wyłącznie uboczny i pomocniczy względem zasadniczego świadczenia. Tym samym, otrzymane za te usługi wynagrodzenie stanowi element zapłaty z tytułu świadczonej usługi najmu, która w ramach świadczenia kompleksowego ma charakter dominujący (...) stwierdzenie, iż Skarżąca nie wykonuje na rzecz najemców usług budowlanych na zasadzie art. 8 ust. 2a Uptu wyklucza zatem możliwość uznania, że podmioty, od których te usługi nabywa działają w charakterze podwykonawców. Skoro tak, to mechanizm tzw. "odwrotnego obciążenia" nie znajdzie zastosowania w tej sprawie. więcej »
  • 26-06-2019Zwolnienie podmiotowe VAT: Limit przy najmie wspólnej nieruchomości małżonków
    Pytanie: Czy w odniesieniu do oddania przez Wnioskodawcę wraz z żoną w odpłatny najem/dzierżawę Nieruchomości gruntowej zabudowanej, wchodzącej w skład małżeńskiej wspólności majątkowej limit zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 1 Ustawy VAT, tj. na podstawie wartości sprzedaży, która nie przekracza łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł, należy liczyć łącznie do wynajmujących małżonków, czy do każdego z małżonków osobno? więcej »
  • 25-06-2019Kara umowna za nieodebranie lokalu handlowego jako koszt uzyskania przychodu
    Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą mogą spotkać się z problematyką kar umownych i odszkodowań wynikających z różnych tytułów. Temat ten jest nie tylko skomplikowany na gruncie prawnym i gospodarczym, ale także na gruncie ustawy o podatku dochodowym. W szczególności w niektórych sytuacjach przedsiębiorcy mogą zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki związane z karami umownymi lub odszkodowaniami, a w innych już nie. Wszystko zależy od tytułu, z jakiego ma zostać dokonana wypłata, ciągu zdarzeń do niej prowadzącego, umów i porozumień z kontrahentem, a także odpowiedniej dokumentacji. Powyższe sprawia, że problematyka rozliczenia kary umownej czy odszkodowania stanowi wyzwanie dla przedsiębiorców, którzy w tym zakresie często sięgają po pomoc doświadczonych doradców podatkowych. więcej »
  • 10-06-2019Koszty uzyskania przychodów: Zawarcie umowy leasingu po 1 kwietnia 2019 r.
    Pytanie: Czy zawarcie nowej umowy leasingu operacyjnego po 1 kwietnia 2019 r., której przedmiotem będzie samochód osobowy o wartości powyżej 150.000.00 zł, z zamiarem oddania przedmiotu leasingu osobie trzeciej w użytkowanie na podstawie umowy najmu będzie skutkowało tym, iż do kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawca będzie mógł zaliczyć całość czynszu inicjalnego i każdej miesięcznej raty bez uwzględniania limitu 150.000,00 zł? więcej »
  • 15-05-2019Szara strefa w wynajmie mieszkań. Czy MF planuje zmiany?
    Obecne zasady podatkowe są następujące: podatki płacimy na zasadach ogólnych, tzn. mamy podatek liniowy, zryczałtowane formy opodatkowania, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, kartę podatkową. W sytuacji gdy osoba pobierająca emeryturę lub rentę wynajmuje jedną lub kilka nieruchomości i nie rozliczy się z takiej działalności przy obecnych zasadach, pozostanie w szarej strefie. Urząd skarbowy jest oficjalnie poinformowany o pobieranym dochodzie ze świadczenia i nie jest w stanie sprawdzić takiego podatnika. Czy w chwili obecnej resort prowadzi prace nad zmianami przepisów pod kątem wyeliminowania niepłacenia podatku od wynajmu nieruchomości? więcej »
  • 14-05-2019Zwolnienie z VAT sprzedaży budynku po jego wcześniejszym najmie
    Pytanie: Wnioskodawca zamierza sprzedać budynek, który nabył w 1999 r. Od 2009 r. budynek ten był wykorzystywany przez Wnioskodawcę na potrzeby prowadzonej indywidualnej działalności gospodarczej - wynajmował budynek firmom prowadzącym działalność. Obecnie nadal budynek jest przedmiotem najmu. Wnioskodawca nie ponosił nakładów na ulepszenie przedmiotowego budynku, wynoszących co najmniej 30% jego wartości początkowej. Czy w momencie sprzedaży prawa  własności ww. budynku Wnioskodawca będzie korzystał ze zwolnienia od podatku? więcej »
  • 29-04-2019Najem nieruchomości przez małżonków a limit zwolnienia podmiotowego w VAT
    Pytanie: Czy w odniesieniu do oddania przez Wnioskodawczynię wraz z mężem w odpłatny najem dzierżawę Nieruchomości gruntowej zabudowanej wchodzącej w skład małżeńskiej wspólności majątkowej limit zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy VAT, tj. na podstawie wartości sprzedaży, która nie przekracza łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł, należy liczyć łącznie do wynajmujących małżonków, czy do każdego z małżonków osobno? więcej »
  • 23-04-2019Wynajem nieruchomości z dodatkowymi ograniczeniami
    Od 21 kwietnia br. obowiązują nowe przepisy dotyczące ochrony praw lokatorów oraz Kodeksu postępowania cywilnego. Wprowadzone zmiany mogą mieć wpływ m.in. na wynajem mieszkań. Zgodnie z nowym prawem, na wniosek komornika gmina nie musi już w trakcie 6 miesięcy znaleźć dłużnikowi lokalu zastępczego. więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ]następna »