amortyzacja dla ulepszonego środka trwałego

  • 18.12.2019Poniesienie nakładów na cudzy budynek a VAT
    Inwestycja w obcym środku trwałym – bo tym właśnie jest tytułowy budynek – stanowi nakład na tego rodzaju rzecz. Nie jest on własnością ponoszącego nakłady a jedynie przez niego użytkowany na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub im podobnej. Postępowanie takie jest najczęstsze wśród przedsiębiorców nowych, którzy z reguły na potrzeby własnej działalności wykorzystują na podstawie stosownych umów cudze nieruchomości. Na zakup lub wybudowanie własnego budynku na początku prowadzenia działalności z reguły ich jeszcze nie stać.
  • 18.11.2019Obowiązek korekty VAT w związku z wydatkami na ulepszenie nieruchomości
    Czym jest ulepszenie? Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług nie wskazuje na czym ono polega. Wyjaśnienie tego pojęcia zaczerpnąć można z ustaw o podatkach dochodowych. I tak w myśl art. 22g ust. 17 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ulepszenie środka trwałego ma miejsce gdy:
  • 05.10.2016WSA. Kiedy wartość początkową środka trwałego ustala biegły?
    Z uzasadnienia: Skoro podatnik nabył nieruchomość w stanie niekompletnym oraz niezdatnym do użytku (ruinalnym) zaś jej doprowadzenie do stanu kompletności i używalności było połączone z nakładami zwiększającymi wartość ww. nieruchomości a ponadto pomiędzy nabyciem ww. nieruchomości a dniem wprowadzenia jej do ewidencji środków trwałych nastąpił znaczny upływ czasu, to tym samym spełnione zostały przesłanki art. 22g ust. 8 w postaci braku po stronie podatnika możliwości ustalenia ceny nabycia ww. środka trwałego.
  • 11.03.2016WSA. Indywidualna stawka amortyzacyjna dla lokalu mieszkalnego przekształconego w użytkowy
    Z uzasadnienia: Nakłady, które zostały poniesione w celu przekształcenia lokalu mieszkalnego na użytkowy nie mogą być kwalifikowane jako ulepszenie środka trwałego, lecz jako wytworzenie nowego środka trwałego - lokalu użytkowego. Przed przystąpieniem do prac remontowych po zakupie lokalu mieszkalnego, nie istniał lokal użytkowy. Wobec powyższego nie jest możliwe uznanie lokalu użytkowego (niemieszkalnego) za używany środek trwały oraz ustalenie indywidualnej stawki amortyzacyjnej dla lokalu użytkowego, jeżeli przed ulepszeniem był to lokal mieszkalny, a powstały na jego bazie lokal użytkowy, jako środek trwały, przyjęty został do używania dopiero po przeprowadzeniu niezbędnych prac adaptacyjnych.
  • 19.01.2016Koszt nabycia narzędzi w wartości początkowej wytworzonych środków trwałych 
    Pytanie podatnika: Czy Spółka może zaliczyć koszty nabycia narzędzi do wartości początkowej wytworzonych środków trwałych, które zostaną przyjęte do ewidencji środków trwałych, na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 2 w związku z art. 16g ust. 4 Ustawy o CIT?
  • 17.12.2015Indywidualna stawka amortyzacyjna dla lokalu mieszkalnego
    Pytanie: Wspólnie z żoną, na potrzeby prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej, nabyliśmy do majątku wspólnego lokal mieszkalny (odrębna nieruchomość). Poniosłem nakłady w celu zaadaptowania lokalu do wynajmu. W tym roku lokal został po raz pierwszy wprowadzony do ewidencji środków trwałych za zgodą współmałżonki. Tym samym zgoda małżonki odnosi się także do wynajmowania lokalu wprowadzonego do ewidencji ŚT - w ramach prowadzonej przeze mnie działalności. Dla amortyzacji lokalu przyjęto indywidualną stawkę amortyzacji w wysokości 10% rocznie. Czy opisane poniżej prace i poniesione wydatki mogą zostać uznane w całości za ulepszenie lokalu i umożliwią zastosowanie ww. stawki amortyzacji?
  • 16.12.2015Indywidualna stawka amortyzacyjna dla lokalu mieszkalnego
    Pytanie: Wspólnie z żoną, na potrzeby prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej, nabyliśmy do majątku wspólnego lokal mieszkalny (odrębna nieruchomość). Poniosłem nakłady w celu zaadaptowania lokalu do wynajmu. W tym roku lokal został po raz pierwszy wprowadzony do ewidencji środków trwałych za zgodą współmałżonki. Tym samym zgoda małżonki odnosi się także do wynajmowania lokalu wprowadzonego do ewidencji ŚT - w ramach prowadzonej przeze mnie działalności. Dla amortyzacji lokalu przyjęto indywidualną stawkę amortyzacji w wysokości 10% rocznie. Czy opisane poniżej prace i poniesione wydatki mogą zostać uznane w całości za ulepszenie lokalu i umożliwią zastosowanie ww. stawki amortyzacji?
  • 17.09.2014Amortyzacja budynku po zmianie sposobu jego użytkowania
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca nabył budynek garażowy na gabinet lekarski. Budynek wymagał prac remontowych tj. wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, grzejników, posadzki, malowania pomieszczeń, prac adaptacyjnych. Czy zasadne będzie naliczanie 10% stawki amortyzacyjnej jak dla budynków używanych? Jak ustalić wartość początkową po zmianie sposobu użytkowania zakupionego budynku?
  • 09.05.2014Cena nabycia a wartość początkowa środka trwałego
    Teza: Cena nabycia jest wyznacznikiem wartości początkowej wówczas, gdy podatnik nabywa środek trwały, a więc przedmiot kompletny i zdatny do użytku. Natomiast, gdy zakup dotyczy przedmiotu niekompletnego lub niezdatnego do użytku, w znacznym odstępie czasu przed dniem założenia ewidencji, i jego doprowadzenie do stanu kompletności i używalności połączone jest z nakładami zwiększającymi jego wartość, zachodzi sytuacja, że nie można ustalić wartości początkowej środka trwałego przed jego nabyciem.
  • 10.12.2012Amortyzacja inwestycji w obcym środku trwałym po jego nabyciu
    Pytanie podatnika: Czy w przypadku zakończenia najmu, a następnie nabycia, wprowadzenia do ewidencji środków trwałych i amortyzowania wcześniej wynajmowanej maszyny, spółka mogłaby kontynuować amortyzację nieumorzonej części inwestycji w tej maszynie i zaliczyć odpisy do kosztów podatkowych na niezmienionych zasadach do końca miesiąca, w którym nastąpiłoby zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z jej wartością początkową, pomimo wcześniejszego zakupu maszyny?
  • 26.09.2012Indywidualna stawka amortyzacji dla zmodernizowanego środka trwałego
    Pytanie podatnika: Czy po zmodernizowaniu używanego środka trwałego, którego wartość początkowa po ulepszeniu wzrosła z 5.400,00zł do 47.598,33 zł, tj. o 42.198,33 zł, spółka zasadnie kontynuuje stosowanie indywidualnej stawki amortyzacyjnej w wysokości 50% rocznie od „nowej” wartości początkowej, tj. 47.598,33 zł, czy też powinna ją zmienić (obniżyć) z 50% do 33,3%, wskutek zmiany (podwyższenia) wartości początkowej zmodernizowanego środka trwałego?
  • 12.12.2011Ulepszony środek trwały w remanencie likwidacyjnym
    Pytanie podatnika: Wspólnicy spółki osobowej rozważają rozwiązanie spółki partnerskiej. Czy biorąc pod uwagę treść art. 14 i art. 91 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług na Wnioskodawcy będzie ciążył obowiązek ujęcia w remanencie likwidacyjnym VAT od ulepszonego środka trwałego? Czy Wnioskodawca będzie musiał dokonać korekty podatku naliczonego od środka trwałego - inwestycji, które ulepszą środek trwały (art. 91 ust. 2)?
  • 07.10.2011Amortyzacja budynku według indywidualnych stawek
    Jeśli podatnik dysponuje dokumentacją potwierdzającą fakt, że dane budynki można uznać za ulepszone lub używane oraz potwierdzającą okres ich używania i charakter w jakim były wykorzystywane, jest on uprawniony do zastosowania w stosunku do przedmiotowych obiektów indywidualnych stawek amortyzacyjnych – wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 16 września 2011 r. nr IPPB5/423-621/11-4/RS.
  • 14.09.2011Amortyzacja środka trwałego wytworzonego we własnym zakresie
    Do amortyzacji podatkowej składnika majątku trwałego wytworzonego przez przedsiębiorcę we własnym zakresie nie można przyjąć indywidualnej podwyższonej stawki - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
  • 07.09.2011Amortyzacja ulepszonego środka trwałego
    Poniesione nakłady, które są ulepszeniem środka trwałego, zwiększają jego wartość początkową. Od tak ustalonej wartości początkowej podatnik może dokonywać odpisów amortyzacyjnych według przyjętej stawki amortyzacyjnej aż do pełnego zamortyzowania. Stanowisko to potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z 23 sierpnia 2011 r. nr IPTPB1/415-56/11-2/ASZ.
  • 05.04.2011Przyspieszona amortyzacja mieszkania
    Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni jest współwłaścicielką mieszkania, które w 2000 roku kupiła nowe od dewelopera na wynajem. Mieszkanie to od 10 lat wynajmuje. Przez pierwsze lata płaciła podatek ryczałtowy, a od 2009 roku przeszła na opodatkowanie na zasadach ogólnych. Dotychczas lokalu tego nie amortyzowała. Czy Wnioskodawczyni ma prawo do naliczania przyspieszonej stawki amortyzacyjnej w wysokości 10% wartości lokali mieszkalnych, które aktualnie wynajmuje?
  • 01.12.2010Odbudowa środka trwałego: Remont czy ulepszenie?
    Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której sprzedaje towary spożywcze w pawilonie handlowym. Przez lata użytkowania część magazynowa ulegała stopniowej dewastacji aż okazało się, że stan techniczny nie pozwala na użytkowanie tej części pawilonu w celach magazynowych. Na podstawie wydanego pozwolenia część magazynowa została rozebrana i w tym miejscu odbudowano magazyn, który wszelkimi parametrami jest zgodny z wcześniejszym zastanym stanem w momencie kupna tegoż pawilonu. Czy poniesione w związku z remontem wydatki stanowią koszt uzyskania przychodów, który można jednorazowo rozliczyć w kosztach prowadzonej działalności w momencie zakończenia remontu?
  • 12.11.2010Wydatki na remont dachu mogą być kosztem najmu
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca rozlicza podatki z najmu na podstawie książki przychodów i rozchodów. Wnioskodawca na dachu budynku zamierza wymienić istniejąca papę na nową. Konieczna jest również wymiana konstrukcji dachowej, ponieważ dach przecieka i lokatorzy żądają tej wymiany od właścicieli. Czy koszty wydatkowane na remont i wymianę papy mogą stanowić koszty uzyskania przychodu?
  • 26.10.2010Jak dokonywać odpisów amortyzacyjnych dla potrzeb rachunkowości?
    Warto przyjrzeć się zasadom dokonywania odpisów amortyzacyjnych określonym w ustawie o rachunkowości. Trzeba bowiem pamiętać, że nieco się one różnią od reguł właściwych dla rozliczeń podatkowych.
  • 01.07.2010Kiedy remont okazuje się ulepszeniem
    Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawczyni ponosząc wydatki związane z remontem poszczególnych lokali użytkowych i lokalu mieszkalnego ma prawo zaliczyć przedmiotowe wydatki do kosztów uzyskania przychodu roku podatkowego 2010 r. oraz lat podatkowych następnych?
  • 17.05.2010Indywidualna stawka amortyzacyjna dla ulepszonego budynku
    Pytanie podatnika: Czy po wniesieniu nieruchomości do spółki możliwe jest zastosowanie dla budynku handlowo-usługowego, będącego przedmiotem ulepszeń, indywidualnej stawki amortyzacji wynoszącej 33,33% rocznie?
  • 08.07.2009Nie można zmieniać indywidualnych stawek amortyzacji
    Pytanie podatnika: Czy Spółka może dokonać obniżenia indywidualnie ustalonej stawki amortyzacji od 1 stycznia 2010 r. na podstawie art. 16i ust. 5 w związku z art. 16j ustawy o pdop?
  • 12.03.2009Amortyzacja ulepszonego środka trwałego
    Pytanie podatnika: Czy podatnik będzie mógł zastosować indywidualną stawkę amortyzacyjną wyłącznie do budynku dawnych koszar, czy również do nowo wybudowanego obiektu?
  • 24.06.2008Ulepszenia, remonty, części składowe i peryferyjne
    Wykorzystywane przez podatnika w prowadzonej działalności gospodarczej środki trwałe i wartości niematerialne i prawne podlegają amortyzacji. Zasady dokonywania odpisów amortyzacyjnych określone są w art. 16a-16m ustawy o PDOP. W praktyce bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, gdy w trakcie amortyzowania danego środka trwałego podatnik ulepsza dany składnik majątku, bądź dokonuje odłączenia jego części. Zdarzenia takie wywołują istotne skutki podatkowe.