Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

zakup usług hotelowych gastronomicznych

  • 14.05.2020Odliczenie VAT od zakupu usług gastronomicznych
    Spółka jako właściciel hotelu prowadzi działalność w zakresie usług hotelarskich. Poza samym noclegiem zapewnia też wyżywienie gości hotelowych. W tym celu została zawarta z restauracją, znajdującą się w tej samej nieruchomości co hotel, umowa. Za sporządzone posiłki restauracja obciąża spółkę fakturą. Koszt posiłków wliczony jest w cenę noclegu. Czy spółce przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu zakupu usług gastronomicznych nabywanych na potrzeby gości hotelowych?
  • 17.12.2019NSA. Odsprzedaż usług hotelowych i gastronomicznych z prawem do odliczenia VAT
    Z uzasadnienia: Pomimo uchylenia z dniem 1 grudnia 2008 r. przepisu art. 88 ust. 1 pkt. 4 lit. a) ustawy o VAT, w aktualnym stanie prawnym podatnik prowadzący działalność hotelową, który korzystał z prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu usług gastronomicznych i noclegowych, z uwagi na treść art. 176 Dyrektywy 112 nadal ma prawo do odliczeń określonych w uchylonym przepisie, o ile tylko w dalszym ciągu spełnia przesłanki przewidziane w tej normie prawnej.
  • 05.08.2019WSA. Odsprzedaż usług hotelarskich i gastronomicznych bez odliczenia VAT
    Z uzasadnienia: W odniesieniu do nabywanych przez wnioskodawcę usług hotelarskich i gastronomicznych, które w całości są odsprzedawane i w całości są też związane z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT, zastosowanie znajdzie art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług.
  • 17.06.2019Czy opłata rezerwacyjna jest zaliczką podlegającą VAT?
    Pytanie: Wnioskodawca w ramach swojej działalności zajmuje się także organizacją imprez okolicznościowych. Spółka pobiera od podmiotów chcących nabyć określone usługi, w szczególności rezerwujących sale konferencyjne, pokoje i różnego rodzaju wydarzenia okolicznościowe, opłatę rezerwacyjną, która nie odnosi się do żadnej konkretnej dostawy towaru/świadczenia usługi. Czy opłata ta stanowi zaliczkę/przedpłatę/zadatek w rozumieniu art. 19a ust. 8 ustawy VAT? Czy spółka ma obowiązek udokumentowania otrzymania opłaty rezerwacyjnej fakturą VAT?
  • 19.12.2018Odliczanie VAT od nabytych usług noclegowych i gastronomicznych
    Na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług obniżenie kwoty lub zwrotu podatku należnego nie ma zastosowania do nabytych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych. Wyjątkiem jest nabycie gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.
  • 08.06.2018Odliczanie VAT od nabytych usług noclegowych i gastronomicznych
    Na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, obniżenie kwoty lub zwrotu podatku należnego nie ma zastosowania do nabytych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych. Wyjątkiem jest nabycie gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.
  • 31.05.2017NSA. Odliczenie VAT za usługi gastronomiczne przez hotelarzy
    1. Implementujący art. 176 Dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług, stanowiący zakaz odliczania podatku naliczonego od wydatków poniesionych na nabycie usług noclegowych i gastronomicznych (z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób), nie ma zastosowania w przypadku nabycia tych usług na cele „ściśle związane z działalnością gospodarczą” podatnika.
  • 23.05.2017NSA. Wydatki na promocję produktu w kosztach działalności
    Z uzasadnienia: Wydatki poniesione na organizację występów artystycznych lub inne atrakcje towarzyszące niezwiązane bezpośrednio z kampanią promocyjną i prezentacją produktu, a także wydatki poniesione na osoby towarzyszące (rodziny) kontrahentów lub przedstawicieli kontrahentów nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.
  • 23.11.2016NSA. Atrakcje dla uczestników szkoleń i konferencji jako koszt podatkowy
    Z uzasadnienia: "Około konferencyjne" wydatki kształtują wizerunek firmy, powodują pozytywne postrzeganie przedsiębiorcy przez osoby, do których ten przekaz jest kierowany. Zatem, wydatki na występy artystyczne, zajęcia rekreacyjne oraz kolacje poniesione w ramach konferencji sprzedażowych oraz szkoleń produktowych są tego rodzaju wydatkami, których jedynym (głównym) celem jest tworzenie lub poprawa wizerunku firmy na zewnątrz i podlegają one wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów na zasadach określonych w art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT.
  • 10.09.2015Usługi hotelowe a odliczenie VAT od gastronomii
    Tezy: Pomimo uchylenia z dniem 30 listopada 2008 r., przepisu art. 88 ust. 1 pkt. 4 lit a) ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (dz. U. z 2004 roku, Nr 54, poz. 535 ze zm.,), w aktualnym stanie prawnym podatnik prowadzący działalność hotelową, który korzystał z prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu usług gastronomicznych, z uwagi na treść art. 176 dyrektywy 112, nadal ma prawo do odliczeń określonych w uchylonym przepisie, o ile tylko w dalszym ciągu spełnia przesłanki przewidziane w tej normie prawnej.
  • 30.04.2015Odliczanie VAT od usług noclegowych i gastronomicznych
    Pytanie podatnika: Czy w opisanym stanie przyszłym będzie możliwe odliczenie VAT od zakupu usług hotelowych i gastronomicznych?
  • 27.11.2014Odliczenie VAT z faktur za zakup usług organizacji konferencji
    Pytanie podatnika: Czy Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, wykazanego w fakturach VAT dokumentujących zakup usług organizacji konferencji (szkoleń, spotkań), o których mowa w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym będącym przedmiotem niniejszego wniosku?
  • 08.05.2014Usługi kompleksowe a VAT
    Pytanie podatnika: Czy sprzedaż pakietów powinna być traktowana jako jedna usługa opodatkowana stawką VAT właściwą dla usługi głównej?
  • 26.09.2013Nocleg i posiłki podwykonawców a wartość początkowa inwestycji
    Z uzasadnienia: Zarówno wydatki poniesione na spotkania biznesowe (narady) z kontrahentami zaangażowanymi w realizację projektu inwestycyjnego (gastronomia, noclegi), jak i wydatki związane z pobytem w Polsce architekta amerykańskiego (koszty hotelu, przelotu, narad odbytych w restauracjach, w tym koszty posiłków), nie są wydatkami o charakterze reprezentacyjnym, lecz są to koszty ściśle związane z inwestycją, bez poniesienia których dalsze działania inwestycyjne byłyby niemożliwe lub bardzo utrudnione. Wydatki te nie mają wywołać na kontrahentach jak najlepszego wrażenia, lecz wynikają z bieżącej współpracy z kontrahentami, przy czym obowiązek ponoszenia części z nich wynika z zawartych umów.
  • 07.02.2013Odliczanie VAT od usług hotelowych
    Interpelacja nr 12084 do ministra finansów w sprawie rozważenia i podjęcia działań mających na celu znowelizowanie ustawy o podatku VAT poprzez zmianę przepisu umożliwiającego odliczanie podatku VAT od usług hotelowych
  • 12.10.2012Stawka VAT dla pakietów hotelowych
    Z uzasadnienia: Oferowane do sprzedaży poprzez platformę internetową usługi hotelowe powiązane z usługami dodatkowymi jak. np. kolacja, czyli w tzw. pakiecie, stanowią usługę kompleksową (świadczenie złożone), do którego należy stosować jednolitą stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 8%.
  • 26.07.2012VAT: Nieodpłatne świadczenie usług na cele niezwiązane z działalnością
    Pytanie podatnika: Zdarzają się sytuację, że spółka zakupuje np. usługę hotelową czy gastronomiczną i przekazuje ją nieodpłatnie w celach niemających związku z działalnością gospodarczą (np. zapewnia nocleg w hotelu kontrahentowi przybywającemu na spotkanie). Czy podstawą opodatkowania czynności nieodpłatnego świadczenia usług na cele niezwiązane z działalnością gospodarcza podatnika, o których mowa w art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, jest kwota netto (bez VAT) wynikająca z faktury wystawionej przez usługodawcę, od którego spółka nabywa usługi, które następnie przekazuje nieodpłatnie?
  • 27.03.2012VAT niepodlegający odliczeniu jako koszt podatkowy
    Podatnik może uznać za koszt uzyskania przychodów VAT naliczony niepodlegający odliczeniu, zawarty w fakturach dotyczących wydatków na reprezentację z tytułu zakupu usług noclegowych i gastronomicznych, niestanowiących kosztów uzyskania przychodów – potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z 6 marca 2012 r. nr IPTPB3/423-319/11-2/GG.
  • 18.05.2010Szkolenie sfinansowane z dotacji a odliczenie VAT
    Pytania podatnika: Czy dotacja, którą Podatnik otrzymał w ramach programu operacyjnego Kapitał ludzki stanowi obrót opodatkowany podatkiem VAT w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy VAT? Czy Spółka jest uprawniona na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy VAT do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z nabyciem towarów i usług związanych ze szkoleniami finansowanymi dotacją?
  • 06.10.2009Nie odliczysz VAT od usług gastronomicznych, ale wrzucisz w koszty
    Pytanie podatnika: Czy kwota niepodlegającego odliczeniu na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT podatku naliczonego VAT przy nabyciu opisanej w stanie faktycznym „Drugiej kategorii wydatków” stanowi koszt uzyskania przychodów?
  • 01.10.2009Gry i zabawy podczas szkolenia kontrahentów to reprezentacja firmy
    Pytanie podatnika: Czy poniesione wydatki w związku z organizacją szkolenia będą stanowiły dla Spółki koszt uzyskania przychodów?
  • 14.08.2009VAT od reprezentacji w kosztach podatkowych
    Pytania podatnika: 1. Czy na gruncie przepisów podatkowych obowiązujących w 2008 r. nieodliczony podatek VAT z faktur dotyczących reprezentacji, dokumentujących w szczególności wydatki na usługi gastronomiczne, noclegowe a także dotyczące organizacji imprez dla klientów, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów? 2. Czy zmiana przepisów ustawy o VAT, która weszła w życie 1 grudnia 2008 r. oraz nowelizacja updop na rok 2009 powodują zmianę w zakresie możliwości zaliczenia w 2009 r. do kosztów uzyskania przychodów kwoty nieodliczonego podatku VAT wynikającego z faktur za usługi noclegowe i gastronomiczne w ramach reprezentacji?
  • 04.02.2009Orzecznictwo podatkowe: Odmowa przeprowadzenia dowodu
    Organ może odmówić przeprowadzenia dowodu, gdy żądanie dotyczy tezy dowodowej stwierdzonej już na korzyść strony lub gdy dowód jest fałszywy, lub nie pozostaje w związku z badanymi faktami lub dotyczy okoliczności nieistotnych.
  • 21.07.2008Karta rabatowa na usługi hotelowe
    Pracownicy w mojej firmie bardzo często udają się w podróże służbowe, podczas których zmuszeni są do korzystania z usług hotelowych. W celu obniżenia kosztów moja firma dokonuje zakupu kart rabatowych do niektórych sieci hotelowych. Karty pozwalają na oszczędności do 30% kosztów. Czy od zakupionych kart mogę odliczyć podatek VAT w przypadku: – jeżeli karta upoważnia do zniżki w płatności za same usługi hotelowe; – jeżeli karta upoważnia do zniżki w płatności za usługi hotelowe, obejmujące – oprócz doby hotelowej – także usługi parkingowe, korzystanie z Internetu, usługi gastronomiczne itd. (wiele hoteli w ten sposób właśnie fakturuje w/w usługi – całość jako „usługa hotelowa”)?
  • 13.02.2006Decyzja Izby Skarbowej w Poznaniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego PP-B/406z-34/05/AKB z dnia 05.01.2006 r.
    Pytanie podatnika: dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu usług obcych przekazywanych nieodpłatnie w ramach reklamy niepublicznej.