Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

alimenty zasiłek chorobowy

  • 26.08.2020Przy zasiłku chorobowym nie stosuje się kosztów uzyskania przychodów
    Pracownica przedsiębiorcy przebywa na zwolnieniu lekarskim z tytułu ciąży. W marcu przedsiębiorcy rozliczył i wypłacił jej zasiłek chorobowy za cały miesiąc. Obok zasiłku pracownicy wypłacono wynagrodzenie - dodatek za wysługę lat. Wynagrodzenie wynosi 222 zł i jest niższe niż koszty uzyskania przychodu obowiązujące w 2020 r. Czy koszty należy obniżyć do wysokości otrzymanego wynagrodzenia? Czy należy zsumować wynagrodzenie z zasiłkiem i odliczyć całe koszty tj. w wysokości 250 zł?
    • 18.09.2018Zasiłek choroby i macierzyński na umowie zlecenia. Czy należy pobrać zaliczkę na PIT?
      Pytanie: Na podstawie złożonego oświadczenia zleceniobiorcy Wnioskodawca dokonał jego zgłoszenia do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, a także  do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Czy Wnioskodawca jako płatnik zasiłku chorobowego (macierzyńskiego) z tytułu umowy zlecenia powinien naliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych?
      • 09.05.2018NSA: Odsetki od zasiłku chorobowego z PIT
        Zasiłek chorobowy stanowi „inne źródło przychodu”, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, odsetek za opóźnienie w wypłacie takiego zasiłku nie można zakwalifikować jako przychodu ze stosunku pracy (art. 10 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy) - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
        • 02.02.2018NSA: Zasiłek chorobowy nie jest przychodem ze stosunku pracy
          Teza: Zasiłek chorobowy stanowi „inne źródło przychodu”, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, odsetek za opóźnienie w wypłacie takiego zasiłku nie można zakwalifikować jako przychodu ze stosunku pracy (art. 10 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy).
          • 25.08.2017PIT: Podwyższenie zasiłku macierzyńskiego a kwota wolna od podatku
            Zatrudniona pracownica w okresie od 21 kwietnia 2017 r. do 30 listopada 2017 r. łączy urlop rodzicielski z pracą na ½ etatu. W myśl obowiązujących przepisów, w miesiącu czerwcu 2017 r. nastąpi konieczność podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia rodzicielskiego. Pracownica złożyła PIT-2. Czy pracodawca powinien stosować zasadę proporcjonalnego dzielenia miesięcznej kwoty zmniejszającej podatek przy poborze zaliczek na podatek od pracowników, którym wypłaca za część miesiąca wynagrodzenie za pracę i podwyższa kwotę zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia rodzicielskiego?
            • 24.08.2017PIT: Podwyższenie zasiłku macierzyńskiego a kwota wolna od podatku
              Zatrudniona pracownica w okresie od 21 kwietnia 2017 r. do 30 listopada 2017 r. łączy urlop rodzicielski z pracą na ½ etatu. W myśl obowiązujących przepisów, w miesiącu czerwcu 2017 r. nastąpi konieczność podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia rodzicielskiego. Pracownica złożyła PIT-2. Czy pracodawca powinien stosować zasadę proporcjonalnego dzielenia miesięcznej kwoty zmniejszającej podatek przy poborze zaliczek na podatek od pracowników, którym wypłaca za część miesiąca wynagrodzenie za pracę i podwyższa kwotę zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia rodzicielskiego?
              • 09.08.2013Różne źródła przychodów a PIT
                Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest suma dochodów z wszystkich źródeł przychodów. Skoro skarżąca osiągnęła w 2007 r. dochody z działalności gospodarczej, które podlegały opodatkowaniu na podstawie art. 30c ustawy o PIT oraz dochody z innych źródeł, które były wynikiem utraty prawa do ulgi podatkowej, te ostatnie winny być opodatkowane na zasadach ogólnych.
                • 19.02.2013Pracownik na zwolnieniu lekarskim a koszty uzyskania przychodu
                  Pytanie podatnika: W jakiej wysokości należy zastosować koszty uzyskania przychodu, w przypadku gdy pracownik przebywał w danym miesiącu na zwolnieniu lekarskim przez 30 dni natomiast za 1 dzień wypłacono mu wynagrodzenie ze stosunku pracy?
                  • 02.03.2011Ulga prorodzinna: Stypendium jest dochodem dziecka
                    Pytanie: Mój syn ma 21 lat i studiuje dziennie na politechnice. W ubiegłym roku otrzymał z urzędu marszałkowskiego stypendium w kwocie 5000 zł. Stypendium zostało wypłacone jednorazowo i pomniejszone o zaliczkę na podatek dochodowy. Był to jedyny dochód jaki syn otrzymał w 2010 r. Czy w tej sytuacji mogę odliczyć w zeznaniu podatkowym ulgę prorodzinną?