Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

najem prywatny nieruchomości vat

  • 04.03.2014Odliczanie VAT a wspólność majątkowa
    Pytanie podatnika: Czy nabywając nieruchomości nie związane z działalnością gospodarczą do majątku wspólnego Wnioskodawca ma prawo, jako zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług (w przypadku gdy małżonka, będąca współwłaścicielem nieruchomości nie jest zarejestrowanym podatnikiem), do odliczenia całości podatku naliczonego wynikającego z aktu notarialnego i wystawionych faktur?
    • 26.02.2014VAT od aportu w formie nieruchomości do spółki jawnej
      Pytanie podatnika: Wnioskodawca niebędący zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, jest osobą fizyczną i wspólnikiem spółki jawnej, w której posiada 50% udziału. W celu jej dokapitalizowania, Wnioskodawca zamierza wnieść do spółki jawnej nieruchomość, stanowiącą majątek prywatny Zainteresowanego, użytkowany dotychczas przez ww. spółkę na podstawie umowy użyczenia. Czy wniesienie przez Wnioskodawcę aportu w formie nieruchomości do spółki jawnej będzie opodatkowane u Zainteresowanego podatkiem VAT?
      • 31.01.2014Najem prywatny nieruchomości wycofanej ze spółki cywilnej
        Pytanie podatnika: Czy małżonkowie mogą wynajmować nieruchomość po wycofaniu ze spółki w ramach tzw. najmu prywatnego i opodatkować przychody przez jednego z małżonków w formie ryczałtu?
        • 29.01.2014Najem prywatny w deklaracji VAT
          Pytanie podatnika: Czy przychód z tytułu najmu prywatnego lokalu mieszkalnego na cele mieszkalne Wnioskodawca ma wykazywać w ewidencji VAT i deklaracji VAT-7?
          • 16.09.2013Obowiązek stosowania kas rejestrujących
            Pytanie podatnika: Czy w roku 2013 przedsiębiorca ma obowiązek ewidencjonować obrót za pomocą kasy fiskalnej czy jest z tego obowiązku zwolniony oraz czy wyłącznie wystawianie faktur za świadczone usługi najmu jest warunkiem zwolnienia z obowiązku ewidencji przy pomocy kasy rejestrującej?
            • 14.08.2013Skutki wyprowadzenia nieruchomości z ewidencji środków trwałych
              Pytanie podatnika: Czy po wyprowadzeniu z ewidencji środków trwałych nieruchomości, która była w działalności gospodarczej przedmiotem wynajmu, i przekazaniu jej na cele osobiste, Wnioskodawca musi zapłacić podatek VAT?
              • 29.07.2013Najem prywatny nieruchomości a VAT
                W świetle ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz.U. z 2011 r., nr 177, poz. 1054, z późn. zm., dalej: ustawa VAT) najem stanowi działalność gospodarczą. Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 2 ustawy VAT, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody.
                • 19.07.2013VAT: Dokumentowanie usług najmu lokali stanowiących współwłasność małżeńską
                  Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca miał prawo zgodnie z ustawą o podatku VAT wystawić rachunek lub fakturę, gdy to nie on lecz jego żona podpisała umowę wynajmu czyli to ona, a nie Zainteresowany była stroną umowy? Czy to zatem Wnioskodawca, czy też jego żona jest podatnikiem z punktu widzenia ustawy o podatku VAT?
                  • 27.02.2013VAT: Działalność gospodarcza i najem prywatny
                    Pytanie podatnika: Czy przychody osiągane przez Wnioskodawcę z najmu lokalu prywatnego uzyskuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jako podatnik VAT, czy też przychody te należy uznać za uzyskane przez niego poza tą działalnością jako przychody osoby prywatnej niebędącej w tym zakresie podatnikiem VAT, a zatem czy ma obowiązek doliczać przychody z najmu lokalu prywatnego do obrotu stanowiącego podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług?
                    • 13.02.2013Najem prywatny a VAT
                      Pytanie podatnika: Wnioskodawca pozostając w związku małżeńskim, w którym istnieje ustawowa wspólność majątkowa zamierza wynająć lokale usługowe i mieszkalne zgodnie z ich przeznaczeniem, w ramach najmu prywatnego. Umowy najmu będą podpisywane przez małżonków odrębnie w dowolnie ustalonej proporcji. Czy Wnioskodawca jest zwolniony podmiotowo z VAT do kwoty 150 000,00 zł w proporcji do okresu prowadzonego najmu w roku podatkowym? Czy może on wystawiać faktury VAT z najmu prywatnego? Czy w przypadku wynajmowania nieruchomości będących współwłasnością małżeńską przyjmuje się, że podatnikiem podatku VAT jest ten z małżonków, który dokonał podpisania umowy najmu?
                      • 27.08.2012Budynek mieszkalny wykorzystywany w działalności gospodarczej a koszty uzyskania przychodów
                        Pytanie podatnika: W jaki sposób rozliczać w kosztach uzyskania przychodów wydatki związane z nieruchomością, która częściowo wykorzystywana jest w prowadzonej działalności gospodarczej?
                        • 19.07.2012Działalność we własnym domu a najem prywatny części pomieszczeń
                          Z uzasadnienia: Nie ma podstaw do twierdzenia, że o istnieniu związku pomiędzy domem jednorodzinnym (składającym się z kilkunastu pomieszczeń) a prowadzoną działalnością gospodarczą decyduje przeznaczenie chociażby części pomieszczeń do prowadzenia działalności gospodarczej. Za umowy zawierane w ramach działalności gospodarczej, można byłoby uznać tylko takie umowy najmu, które dotyczą składników majątku lub ich części (pomieszczeń), które wykorzystywane są w prowadzonej działalności gospodarczej, formalnie i faktycznie.
                          • 24.05.2012Opodatkowanie najmu ryczałtem po likwidacji działalności
                            Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca po zlikwidowaniu działalności gospodarczej od 1 czerwca 2012 r. może przychód z wynajmowanych nieruchomości i gruntu opodatkować podatkiem zryczałtowanym 8,5% oraz czy liczba wynajmowanych lokali przesadza o zakwalifikowaniu najmu prywatnego do działalności gospodarczej?
                            • 04.05.2012Darowizna firmowej nieruchomości a VAT
                              Pytanie podatnika: Firma (osoba fizyczna) w 1997 r. zakupiła nieruchomość w postaci prawa użytkowania wieczystego działek gruntu, budynków i budowli ze stawką VAT zwolnioną (nieruchomość używana). Czy darowizna na rzecz córki ww. nieruchomości będzie zwolniona z VAT oraz, czy spowoduje obowiązek dokonania korekty podatku VAT naliczonego w wyniku dokonywanych przez firmę w latach 2001-2010 ulepszeń, których rezultatem był wzrost wartości nieruchomości?
                              • 30.06.2011WSA: Zła faktura nie wyklucza wydatku z kosztów
                                Z uzasadnienia: Za koszt uzyskania przychodu można uznać również wydatek, który został udokumentowany nierzetelnym lub wadliwym dowodem księgowym, jeżeli w toku postępowania podatkowego podatnik wykaże, że operacja gospodarcza opisana w tym dowodzie faktycznie wystąpiła oraz, że poniósł jej koszt.
                                • 24.12.2010Jak opodatkować najem?
                                  Pytanie podatnika: Czy prawidłowe jest opodatkowanie przychodu z najmu prywatnego w formie zryczałtowanego podatku dochodowego wg stawki 8,5%? Czy stawka zryczałtowanego podatku w wysokości 8,5% w 2010 r. ma zastosowanie do całości przychodów osiągniętych przez wnioskodawcę z tytułu najmu, czy po przekroczeniu przychodów stanowiących równowartość 4 tyś. euro od nadwyżki opłacany będzie ryczałt w wysokości 20%?
                                  • 15.07.2010Rozliczanie VAT z najmu przez jednego z małżonków
                                    Pytanie podatnika: Wraz z żoną oraz panią Magdaleną N.-O. jest Pan współwłaścicielem kamienicy (w 3/4 stanowi ona własność Pana i żony). Każdy ze współwłaścicieli jest podatnikiem podatku od towarów i usług. W urzędzie skarbowym złożone zostało oświadczenie, że najem w imieniu małżonków pozostających we wspólnocie majątkowej, będzie rozliczała Pana żona, w zakresie podatku od towarów i usług, jak również z tytułu zryczałtowanego podatku dochodowego. Nie będzie Pan wystawiał żadnej faktury sprzedaży usług najmu i nie będzie rozliczał w związku z tym należnego podatku VAT, ponieważ będzie to robiła Pana małżonka, ujmując w ewidencji sprzedaży VAT kwoty odpowiadające udziałowi małżonków we współwłasności kamienicy, tj. 3/4 udziału. Czy można zastosować taką zasadę ewidencji wartości sprzedaży usług najmu i wystawiać jedną wspólną fakturę?
                                    • 14.06.2010Tygodniowy przegląd wydarzeń www.podatki.biz
                                      Wakacje podatkowe także dla nabywcy nowo wybudowanej nieruchomości; Przedawnienie dotyczy również odsetek od zaległości podatkowych; Czy najem użytkowy można zamienić na prywatny?; Błędne paragony a obowiązek zapłaty podatku VAT; Nowe regulacje dotyczące podnoszenia kwalifikacji zawodowych; Propozycja wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2011 r. przyjęta; Darowizna materiałów budowlanych dla powodzian bez VAT; Waloryzacja zasiłku chorobowego
                                      • 28.04.2010Przeznaczenie nieruchomości firmowych na wynajem prywatny a VAT
                                        Pytanie podatnika: Jakie skutki w podatku VAT spowoduje przeniesienie lokali użytkowych z ewidencji firmy i wynajmu w ramach działalności gospodarczej do niefirmowego wynajmu?
                                        • 26.02.2010Orzecznictwo: Zakres korzystania z wynajętego lokalu na potrzeby działalności a KUP
                                          Z uzasadnienia: Skoro organy nie podważyły twierdzeń Podatnika, że z kilku pomieszczeń wynajmowanego lokalu użytkowego jest tylko jeden pokój - wyłącznie ten przeznaczony na potrzeby działalności gospodarczej skarżącego, i wyłącznie przez niego używany, to uzasadnione było uwzględnienie całości poniesionych na powyższe cele wydatków. Także wobec braku użytkowania pozostałych pokoi na cele mieszkalne, zasadnym było zaliczenie przez podatnika do kosztów uzyskania przychodów części poniesionych przez niego kosztów remontu kuchni, łazienki i korytarza. Skoro były to wydatki na zapewnienie właściwych warunków socjalnych osoby prowadzącej działalność gospodarczą w danym lokalu i lokal nie był jednocześnie wykorzystywany na cele mieszkalne, to brak podstaw do zakwestionowania ich uznania jako poniesionych w celu osiągnięcia przychodów.
                                          • 07.10.2008Refakturowanie dostaw mediów
                                            Pytanie podatnika: Czy można rozliczyć w ten sposób podatek od towarów i usług, tzn. co miesiąc odprowadzać VAT od zaliczek za media, a raz do roku wyrównać to dokładnie do tego co faktycznie przypada na konkretnego najemcę?
                                            • 02.04.2006Proponowane zmiany w systemie podatkowym (5)
                                              Niestety - zmian nie postanowiono finansować oszczędnościami. Zmiany korzystne dla podatników sfinansują sami podatnicy - niestety, obciążenia nie zostały zaplanowane równomiernie. Czas na zaprezentowanie propozycji bardzo dla podatników niekorzystnych.

                                            « poprzednia strona [ 1 ] . [ 2 ]