Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

faktura korygująca płatność

  • 25.09.2018Wystawianie faktur przed otrzymaniem zaliczki
    Zdarza się, że klient, niezgodnie z umową, opóźni płatność zaliczki, która w wyniku takiego opóźnienia może wpłynąć na rachunek bankowy po upływie 30-go dnia od dnia wystawienia faktury. Czy w przypadku dokonania zapłaty zaliczki z opóźnieniem (tzn. po upływie 30-go dnia od dnia wystawienia faktury), co spowoduje, że faktura okaże się być wystawiona z naruszeniem art. 106i ust. 7 pkt 2 ustawy o VAT, należy uznać, że faktura ta staje się „fakturą pustą” ze skutkami, o jakich mowa w art. 108 ust. 1 ustawy? Czy podatnik ma obowiązek dokonywać korekty faktury VAT, wykazując w korekcie datę faktycznego otrzymania zapłaty przed zakończeniem wykonywania usługi?
    • 24.09.2018Wystawianie faktur przed otrzymaniem zaliczki
      Zdarza się, że klient, niezgodnie z umową, opóźni płatność zaliczki, która w wyniku takiego opóźnienia może wpłynąć na rachunek bankowy po upływie 30-go dnia od dnia wystawienia faktury. Czy w przypadku dokonania zapłaty zaliczki z opóźnieniem (tzn. po upływie 30-go dnia od dnia wystawienia faktury), co spowoduje, że faktura okaże się być wystawiona z naruszeniem art. 106i ust. 7 pkt 2 ustawy o VAT, należy uznać, że faktura ta staje się „fakturą pustą” ze skutkami, o jakich mowa w art. 108 ust. 1 ustawy? Czy podatnik ma obowiązek dokonywać korekty faktury VAT, wykazując w korekcie datę faktycznego otrzymania zapłaty przed zakończeniem wykonywania usługi?
      • 17.07.2018Stosowanie mechanizmu podzielonej płatności (MPP) - objaśnienia podatkowe MF
        Czego dotyczą objaśnienia  Objaśnienia dotyczą stosowania pomiędzy podatnikami VAT wprowadzanego z dniem 1 lipca 2018 r. mechanizmu podzielonej płatności.
        • 16.07.2018Stosowanie mechanizmu podzielonej płatności (MPP) - objaśnienia podatkowe MF
          Czego dotyczą objaśnienia  Objaśnienia dotyczą stosowania pomiędzy podatnikami VAT wprowadzanego z dniem 1 lipca 2018 r. mechanizmu podzielonej płatności.
          • 27.02.2018Potwierdzenie odbioru faktury korygującej a prawo odliczenia VAT
            Pytanie: Czy w świetle art. 29a ust. 13 i ust. 15 pkt 4 Ustawy VAT, wskazane sposoby dokumentowania próby doręczenia faktury korygującej oraz dokumentowania wiedzy nabywcy o tym, że transakcja została zrealizowana zgodnie z warunkami określonymi w fakturze korygującej, uprawniają podatnika do obniżenia podstawy opodatkowania w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem?
            • 29.03.2017Korekta kosztów. Liczy się data otrzymania faktury korygującej
              Pytanie podatnika: Do jakiego okresu (2016 r. czy 2017 r.) należy zaliczyć faktury korygujące z tytułu przyznanych bonusów (za 2016 r.) wystawione w 2016 r., które wpłyną do spółki w 2017 r.? Czy po 1 stycznia 2017 r., w sytuacji, gdy spełnione zostaną przesłanki wynikające z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, a wydatek nie będzie wskazany w art. 16 ww. ustawy, spółka będzie uprawniona do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków rozliczonych poprzez kompensatę (potrącenie), bez względu na kwotę rozliczonego zobowiązania (tj. przekraczających limit 15 000 złotych)?
              • 29.12.2016VAT. Faktury zaliczkowe wystawiane przed otrzymaniem płatności
                Pytanie podatnika: Czy faktury zaliczkowe wystawiane przez Wnioskodawcę przed otrzymaniem płatności będą spełniać warunki „faktur dokumentujących otrzymanie części zapłaty” zgodnie z dyspozycją art. 106f ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, nawet jeśli płatność nastąpi po upływie 30 dni od daty wystawienia faktury zaliczkowej? Czy Wnioskodawca będzie mógł skorzystać w tym przypadku z możliwości odliczenia części VAT?
                • 08.12.2015Sposób dokumentowania oraz rozliczania faktur wzywających do zapłaty zaliczki
                  Pytanie podatnika: W przypadku części kontraktów Spółka wystawia fakturę przed otrzymaniem zaliczki (nie jest to faktura proforma). Na jej podstawie kontrahent ma dokonać płatności. W ostatecznym rozliczeniu rzeczywista wysokość wynagrodzenia pomniejszana jest o sumę wpłaconych kwot / zaliczek. W umowach przewidziany jest nie dłuższy niż 30 dni termin płatności, liczony od daty wystawienia przez Wnioskodawcę faktury. Jeśli Wnioskodawca otrzyma wpłatę 30. dnia od daty wystawienia faktury lub wcześniej, to kiedy Spółka powinna rozpoznać obowiązek podatkowy w VAT?
                  • 19.01.2015VAT 2015: Usługi telekomunikacyjne, nadawcze i elektroniczne oraz system MOSS
                    Z dniem 1 stycznia 2015 r. nastąpiła zmiana w określaniu miejsca świadczenia dla potrzeb podatku VAT trzech kategorii usług: telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych, świadczonych na rzecz ostatecznych konsumentów (niepodatników), zlokalizowanych w Unii Europejskiej. Miejscem świadczenia tych usług jest teraz miejsce, w którym usługobiorca (konsument) posiada siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu (dotychczas taka reguła stosowana była wyłącznie przy usługach elektronicznych świadczonych konsumentom z Unii Europejskiej przez podmioty zagraniczne z państw trzecich).
                    • 16.01.2015VAT 2015: Usługi telekomunikacyjne, nadawcze i elektroniczne oraz system MOSS
                      Z dniem 1 stycznia 2015 r. nastąpiła zmiana w określaniu miejsca świadczenia dla potrzeb podatku VAT trzech kategorii usług: telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych, świadczonych na rzecz ostatecznych konsumentów (niepodatników), zlokalizowanych w Unii Europejskiej. Miejscem świadczenia tych usług jest teraz miejsce, w którym usługobiorca (konsument) posiada siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu (dotychczas taka reguła stosowana była wyłącznie przy usługach elektronicznych świadczonych konsumentom z Unii Europejskiej przez podmioty zagraniczne z państw trzecich).
                      • 17.12.2014VAT 2014: Sposób dokumentowania udzielonego skonta
                        Pytanie podatnika: Czy w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2014 r., tj. w świetle art. 29a ust. 7 oraz 106e ust. 1 pkt 1, Spółka prawidłowo wystawia faktury uwzględniając na wystawionych fakturach sprzedaży wartość podstawy opodatkowania netto i brutto bez wykazywania wartości skonta oraz bez wykazywania podstawy opodatkowania po zastosowaniu skonta, a następnie po przyznaniu skonta kontrahentowi wystawia fakturę VAT korygującą in minus?
                        • 17.07.2014VAT. Korekta faktury po udzieleniu rabatu
                          Pytanie podatnika: Czy podstawę opodatkowania, która powinna zostać wykazana na fakturze dokumentującej dokonanie dostawy, stanowi kwota należna od nabywcy w momencie jej dokonania bez kwoty potencjalnej obniżki ceny (tj. obejmująca 100% wartości dostawy), pomniejszona o kwotę podatku? Jak rozliczyć później udzielony rabat?
                          • 21.05.2014VAT: Opodatkowanie i dokumentowanie udzielanych bonusów
                            Pytanie podatnika: Spółka w ramach prowadzonej działalności dokonuje na rzecz kontrahentów (odbiorców) dostaw towarów. Podstawę współpracy stanowi umowa o współpracy handlowej. Określa ona warunki współpracy, przewidując m.in. udzielanie bonusów mających na celu intensyfikację obrotów między stronami umowy. Zgodnie z umową, Wnioskodawca zobowiązuje się do przyznawania bonusów (premii pieniężnych) z tytułu i pod warunkiem dokonania przez odbiorcę, w danym okresie rozliczeniowym (kwartał, rok kalendarzowy) określonej ilości zakupów towarów od Wnioskodawcy. Czy czynność polegająca na udzielaniu bonusów podlega opodatkowaniu VAT?
                            • 26.11.2013VAT: Rozliczenie z niedoszłym nabywcą przy cesji praw i obowiązków z umowy sprzedaży
                              Z uzasadnienia: W wyniku zawartej umowy cesji nabywca 2 wstąpił w miejsce nabywcy 1 we wszystkie jego zobowiązania wynikające z umowy przedwstępnej sprzedaży. Tym samym nabywca 1 nie jest już stroną umowy przedwstępnej. Wpłacona kwota zaliczki traci ten charakter w odniesieniu do nabywcy 1. Zatem korekta i nota skierowane zostały do niewłaściwego nabywcy. Nabywca 1 nie może być adresatem faktury korygującej, ponieważ przestał być stroną ww. umowy.
                              • 08.10.2013Zła data płatności a prawo odmowy przyjęcia faktury
                                Pytanie podatnika: Czy jeżeli faktura VAT została wystawiona ze złą datą płatności, tj. 21 dni a nie 30 dni, jak wynika z umowy, to czy można uznać fakturę za niezgodną z funkcjonującym prawem podatkowym i odmówić jej przyjęcia?
                                • 28.11.2012VAT: Formy potwierdzenia odbioru faktury korygującej
                                  Pytanie podatnika: Czy Spółka jest uprawniona do obniżenia obrotu oraz kwoty podatku należnego na podstawie wystawionej faktury korygującej w rozliczeniu za okres, w którym wystawiona została taka faktura, także wówczas, gdy w ustawowo określonym terminie do złożenia deklaracji VAT-7 za dany okres rozliczeniowy nie uzyskała ona potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez kontrahenta (nabywcę usług)?
                                  • 21.11.2011Zakres korygowania danych zawartych na fakturze
                                    Pytanie podatnika: Spółka zawarła umowę dostawy urządzenia zaliczonego następnie do środków trwałych. Płatność ceny dostarczanego urządzenia odbywała się częściami - dostawca wystawiał sukcesywnie faktury VAT na zapłacone kwoty zaliczek. Po dostawie urządzenia dostawca wystawił tzw. fakturę „końcową” na pozostałą do zapłaty część zobowiązania z tytułu dostawy. W treści tej faktury błędnie określono kwoty w kolumnie „cena netto” umieszczając w niej kwoty stanowiące wartość brutto. Czy tak wystawiona faktura „końcowa” jest pod względem formalnym wystawiona prawidłowo? W przypadku uznania jej za wadliwą, czy ww. błąd należy sprostować poprzez wystawienie faktury korygującej, czy też noty korygującej?
                                    • 17.06.2008Potwierdzenie odbioru faktury korygującej
                                      Pytanie podatnika: Czy faktury korygujące VAT, zmniejszające wartość transakcji, a tym samym wartość podatku należnego, można ujmować w miesiącu ich wystawienia, zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r., bez spełnienia dodatkowych warunków?
                                      • 24.02.2006Transakcje dokonywane na aukcjach internetowych i podatek VAT
                                        Transakcje dokonywane na aukcjach internetowych poprzez rozliczne serwisy aukcyjne, takie chociażby jak Allegro, eBay lub Świstak, stały się aktualnie czymś zwyczajnym i normalnym nie tylko dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej, ale również dla firm, w tym podatników VAT. Niniejszy artykuł jest próbą analizy poszczególnych problemów, z którymi mogą zmierzyć się podatnicy VAT prowadzący transakcje poprzez aukcje internetowe.