INDEKS TEMATYCZNY » Preferencje i zwolnienia

  • 15-12-2010
    Darowizna mieszkania obciążonego hipoteką
    Pytanie podatnika: Rodzice chcą przekazać Wnioskodawcy w formie umowy darowizny mieszkanie własnościowe, które w części obłożone jest hipoteką, ponieważ na jego zakup rodzice zaciągnęli kredyt hipoteczny. Wnioskodawca nie ma zdolności kredytowej i nie może przejąć spłacania ww. kredytu. Jakie są skutki podatkowe dla Wnioskodawcy jako obdarowanego, w tej sytuacji, tzn. że rodzice Wnioskodawcy nadal będą spłacać kredyt, a mieszkanie zostanie przekazane Wnioskodawcy? więcej »
  • 14-12-2010
    Dofinansowanie wczasów dla dzieci: Nie tylko faktura jest dowodem poniesienia wydatku
    Pytanie podatnika: Jak ustalić prawo do zwolnienia z podatku na podstawie faktur. Od jakich podmiotów (jak to można sprawdzić) i co konkretnie musi widnieć na fakturze, aby skorzystać z ww. zwolnienia? więcej »
  • 08-12-2010
    NSA: Wysokość zwolnienia nie zależy od liczby wspólników
    Pod pojęciem "osoba", o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, należy również rozumieć spółkę komandytową, będącą stroną umowy darowizny (darczyńcą), a nie wspólników spółki, czyli osoby fizyczne prowadzące działalność w zakresie usług. Osobą, od której następuje nabycie darowizny, w rozumieniu ww. przepisu jest bowiem spółka komandytowa. więcej »
  • 01-12-2010
    Umorzony czynsz będzie zwolniony z PIT
    Od 1 stycznia 2011 r. wolna od podatku dochodowego ma być wartość umorzonego przez gminę czynszu wraz z odsetkami za mieszkanie należące do gminy do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 złotych. Tak wynika z poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który 25 listopada br. został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu RP. Oznacza to, że osoby, których nie stać na opłaty, nie zapłacą podatku od umorzonego przez gminę długu. więcej »
  • 26-11-2010
    NSA: Pensje z unijnych programów nie zawsze wolne od PIT
    Powierzenie innym podmiotom w ramach realizowanego programu wykonania poszczególnych czynności składających się na pewną całość nie można utożsamiać z bezpośrednią realizacją programu przez te podmioty, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji uzyskany przez nie z tego tytułu dochód nie korzysta ze zwolnienia, o jakim mowa w ww. przepisie. Podatnikiem realizującym bezpośrednio cel programu, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT, może być jedynie podmiot, któremu powierzono w sensie ekonomicznym i technicznym realizację konkretnego projektu i który ponosi pełną odpowiedzialność za prawidłowe jego wykonanie. W konsekwencji uzyskany przez niego dochód z tego tytułu korzysta ze zwolnienia. "Bezpośrednia realizacja" nie oznacza obowiązku osobistego jego wykonania przez podatnika będącego beneficjentem bezzwrotnej pomocy - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 22-11-2010
    Zwrot kosztów odwołania z urlopu
    Pytanie: W związku z zaplanowanym w sierpniu urlopem wykupiłem dla siebie i rodziny trzytygodniowe wczasy w Kołobrzegu. Po przyjeździe do pensjonatu w dniu 1 sierpnia opłaciłem cały pobyt, wlaściciel wystawił mi fakturę. W dniu 7 sierpnia odebrałem telefon od dyrektora z informacją, że w związku z nagłym wypadkiem odwołuje mnie z urlopu i mam się stawić do pracy 10 sierpnia. Żona z dziećmi zostały na wczasach a ja wróciłem do pracy. Pracodawca, na podstawie faktury zwrócił mi wydatek poniesiony na niewykorzystaną część urlopu. Czy zwrot ten jest wolny od podatku? więcej »
  • 25-10-2010
    Czy internet jest narzędziem?
    Pytanie: W związku z optymalizacją kosztów prowadzenia działalności część pracowników Spółki będzie pracowała zdalnie, w domu. Za pomocą szerokopasmowego łącza internetowego osoby te będą miały możliwość podłączenia się do archiwum znajdującego się na serwerach firmy, aby w ten sposób normalnie wykonywać swoje obowiązki, aczkolwiek z miejsca, gdzie mieszkają. Jednocześnie Spółka ma zamiar pokrywać część wydatków pracowników na ich domowy internet (w zakresie, w jakim wykorzystują go do pracy). Czy w tym wypadku pracownicy otrzymają świadczenie, od którego będzie trzeba odprowadzić podatek dochodowy od osób fizycznych? więcej »
  • 19-10-2010
    W podróż służbową samochodem prywatnym
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca zatrudnia pracowników na umowę o pracę. Pracownicy posiadają prywatne samochody osobowe, którymi udają się w delegacje zlecone przez Wnioskodawcę poza miejsce siedziby firmy, na podstawie polecenia wyjazdu służbowego. Czy od obliczonej kwoty kilometrówki należy potrącać podatek a uzyskany przychód przez pracownika wykazywać w informacji PIT-11? więcej »
  • 23-09-2010
    VAT: Sprzedaż terenów niezabudowanych bez planu zagospodarowania przestrzennego
    Z uzasadnienia wyroku WSA: Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego nie jest aktem prawa miejscowego. Jest to bowiem akt kierownictwa wewnętrznego, którego postanowienia nie mogą jednak wpływać na sytuację obywateli i ich organizacji, a więc podmiotów, które nie są adresatami przedmiotowego studium, jako że nie zaliczają się do kategorii organów administracji. Nienormatywność studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego powoduje, że na jego podstawie nie może być określony przedmiot opodatkowania ani pozostałe elementy stosunku prawnopodatkowego. Zatem, w sytuacji braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i decyzji o warunkach zabudowy, w celu ustalenia czy teren, na którym położona jest konkretna nieruchomość, jest terenem budowlanym lub przeznaczonym pod zabudowę należy odwołać się do zapisów zamieszczonych w ewidencji gruntów i budynków. więcej »
  • 22-09-2010
    WSA: Wynajem pokoi w gospodarstwie agroturystycznym niebędącym własnością podatnika
    Z uzasadnienia: Błędny jest pogląd organów podatkowych, iż do podatnika nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z uwagi na brak tytułu prawnego do budynku mieszkalnego zlokalizowanego na terenie wiejskiego gospodarstwa rolnego, ponieważ nie ma uregulowanego tytułu prawnego posiadania. W cytowanym przepisie taki warunek nie występuje, a do jego zastosowania, jako zwolnienia przedmiotowego wystarczy prawo posiadania i dysponowania, a takie prawo podatnik posiadał. Zatem, podatnik, mimo iż jest nie właścicielem gospodarstwa rolnego i liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5, będzie mógł skorzystać z ww. zwolnienia, gdyż przedmiotowy budynek mieszkalny ze znajdującymi się w nim pokojami pod wynajem położony jest na terenie wiejskim. więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ]następna »

NADCHODZĄCE SZKOLENIA

06.02.2023

Szkolenie on-line: Compliance podatkowe - procedury zapewniające bezpieczeństwo podatkowe

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
07.02.2023

Szkolenie on-line: Delegowanie pracowników za granicę w 2023 roku

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
07.02.2023

Szkolenie on-line: Księgowość projektów unijnych

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
08.02.2023

Szkolenie on-line: Praktyczne aspekty rozliczania PIT osób osiągających dochody z zagranicy

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
14.02.2023

Szkolenie on-line: Typowanie podatników do kontroli - czyli co administracja skarbowa wie o...

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY