INDEKS TEMATYCZNY » Preferencje i zwolnienia

  • 12-10-2009
    MF: Nie można utożsamiać odsetek za zwłokę z odszkodowaniem
    Interpelacja nr 11189 do ministra finansów w sprawie podatku dochodowego od odsetek z tytułu opóźnienia w zapłacie odszkodowania więcej »
  • 07-10-2009
    Dokumentowanie własności używanego przez pracownika sprzętu
    Pytanie podatnika: Czy oświadczenie pracownika, że sprzęt (rower) stanowi jego własność jest wystarczającym dowodem do zastosowania zwolnienia przedmiotowego zgodnie z pkt 13 ust. 1 art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. zwolnienia od podatku ekwiwalentów pieniężnych za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność)? więcej »
  • 24-09-2009
    Program motywacyjny nie jest sprzedażą premiową
    Pytania podatnika: 1. Czy w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego, możliwe jest uznanie Programu za działania mające charakter sprzedaży premiowej w rozumieniu przepisu art. 21 ust. 1 pkt 68 updof? 2. Czy w związku z powyższym, nagrody związane z uczestnictwem w Programie wypłacane Aktualnym Klientom nie prowadzącym działalności gospodarczej, podlegają zryczałtowanemu, 10% podatkowi dochodowemu od osób fizycznych, zgodnie z przepisami art. 30 ust. 1 pkt 2 oraz art. 41 ust. 4 updof, jeśli ich jednorazowa wartość przekracza kwotę 760 zł? więcej »
  • 21-09-2009
    Dochody osiągnięte z wynajmu pokoju w budynku gospodarczym nie podlegają zwolnieniu
    Pytanie podatnika: Czy wynajmując jedną kwaterę agroturystyczną jestem zobowiązana płacić podatek? więcej »
  • 18-09-2009
    Orzecznictwo podatkowe: Praca społeczna bez wynagrodzenia to nie pełnienie obowiązków społecznych
    Zwolnienie diet oraz kwot stanowiących zwrot kosztów, o jakim mowa w art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczy wyłącznie niektórych przychodów otrzymywanych przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich i nie obejmuje przychodów otrzymywanych przez osoby należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych. więcej »
  • 16-09-2009
    Nie każda kwota pieniężna wynikająca z ugody sądowej jest odszkodowaniem
    Pytanie podatnika: Czy odszkodowanie z ugody sądowej zawartej w opisanym stanie faktycznym jest wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? więcej »
  • 14-09-2009
    Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej dla zleceniobiorcy
    Pytanie podatnika: Czy wypłacone środki u zleceniobiorcy będą zwolnione z podatku dochodowego w myśl art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub będą traktowane jako przychód ze zlecenia na podstawie art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych bądź jako inny przychód wykazany rozliczeniem rocznym PIT-8C? więcej »
  • 10-09-2009
    Opodatkowanie dofinansowania kształcenia młodocianych
    Pytanie podatnika: Czy w stanie prawnym obowiązującym w 2009 r. kwoty otrzymanych dotacji z Urzędu Miasta lub Urzędu Gminy, z tytułu zwrotu kosztów kształcenia pracowników młodocianych są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym? Czy do momentu zmiany przepisów ustawy o podatku dochodowym (w tym zakresie), i/lub zmiany zasad przyznawania i finansowania przedmiotowych dotacji - będą one również zwolnione w latach przyszłych? więcej »
  • 31-07-2009
    Przyznanie pracownikowi zapomogi z ZFŚS
    Pytanie: Jeden z moich pracowników jest chory na stwardnienie rozsiane. Niestety, w ostatnim czasie jego stan zdrowia pogorszył się i nie może poruszać się już o własnych siłach. Ponieważ jego sytuacja materialna nie pozwala mu na kupno nowego wózka inwalidzkiego, postanowiłem sfinansować ten zakup ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Czy wartość zakupu wózka inwalidzkiego stanowi przychód pracownika? więcej »
  • 30-07-2009
    Opodatkowanie zachowku
    Pytanie: W ubiegłym roku zmarła moja mama. W testamencie mama zapisała cały swój majątek mojej siostrze. Po sądowym ustaleniu spadku wystąpiłam o zachowek. Na mocy ugody sądowej siostra ma mi wypłacić 35 000 zł. Ponieważ moją siostrę nie stać na wypłacenie całej kwoty zachowku jednorazowo, umówiłyśmy się, że będzie mi wypłacać zachowek w miesięcznych ratach po 1000 zł. Czy od zachowku mam odprowadzić jakiś podatek, a jeśli tak, to w jakiej kwocie i do kiedy? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ]następna »

NADCHODZĄCE SZKOLENIA

07.02.2023

Szkolenie on-line: Delegowanie pracowników za granicę w 2023 roku

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
07.02.2023

Szkolenie on-line: Księgowość projektów unijnych

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
08.02.2023

Szkolenie on-line: Praktyczne aspekty rozliczania PIT osób osiągających dochody z zagranicy

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
14.02.2023

Szkolenie on-line: Typowanie podatników do kontroli - czyli co administracja skarbowa wie o...

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
15.02.2023

Szkolenie on-line: Rachunkowość fundacji i stowarzyszeń

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY