INDEKS TEMATYCZNY » Preferencje i zwolnienia

  • 22-09-2010
    MF o bonach towarowych raz jeszcze
    Interpelacja nr 17855 do ministra finansów w sprawie zwolnienia z podatku bonów towarowych emitowanych przez izby gospodarcze i handlowe więcej »
  • 03-09-2010
    Rozliczenie podatkowe otrzymanej dotacji
    Pytania podatnika: 1. W sytuacji kiedy zakupy dotyczące projektu zostały sfinansowane w 100% zaliczki to w którym momencie 15% wartości faktury powinny być dane w koszty podatkowe czy w momencie pomniejszenia kolejnej refundacji o 15%? 2. Jeśli te wydatki były poczynione w 2009 r. a do końca kwietnia Wnioskodawca złoży zeznanie podatkowe a refundację otrzyma po kwietniu 2010 r. to czy powinien skorygować zeznanie roczne PIT-36L? 3. Po wykorzystaniu zaliczki Wnioskodawca najpierw sam finansował zakupy dotyczące projektu a później składał wniosek o refundację - czy w tej sytuacji powinien odnosić wszystkie koszty na bieżąco w dacie poniesienia wydatku, czyli w dacie faktury a w momencie refundacji robiąc korektę kosztów? więcej »
  • 11-06-2010
    Świadczenia z zagranicznych pracowniczych programów emerytalnych są zwolnione z PIT
    Zwolnienie podatkowe przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 58 lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy wypłat środków zgromadzonych zarówno w pracowniczym programie emerytalnym utworzonym i działającym w oparciu o przepisy ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych, jak i w pracowniczym programie emerytalnym utworzonym i prowadzonym w innym Państwie Członkowskim Unii Europejskiej w oparciu o przepisy właściwe tym Państwom – orzekł Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. więcej »
  • 28-05-2010
    Opodatkowanie środków otrzymanych z IKE
    Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni, w dniu 20.10.2004 r. dokonała pierwszej wpłaty na Indywidualne Konto Emerytalne. Wpłaty te, kontynuowała co miesiąc przez okres pięciu lat. Wypłata środków zgromadzonych na IKE nastąpiła na wniosek Wnioskodawczyni po ukończeniu 60 lat. Czy od zgromadzonych środków Wnioskodawczyni powinna zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych? więcej »
  • 12-05-2010
    Skutki podatkowe otrzymania przedsiębiorstwa w formie darowizny
    Pytanie podatnika: Obecnie jest Pan zatrudniony na podstawie umowy o pracę w przedsiębiorstwie prywatnym prowadzonym przez siostrę. Jednakże zamierza Pan zrezygnować z pracy i rozpocząć własną działalność gospodarczą. Ze względu na prywatne plany siostra prawdopodobnie zdecyduje się darować Panu prowadzone przedsiębiorstwo. Po otrzymaniu darowizny będzie Pan kontynuował działalność gospodarczą przy użyciu otrzymanych składników. Czy powstanie obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn? więcej »
  • 19-03-2010
    Ulgi i odliczenia: MF sprawdzi efektywność preferencji podatkowych
    Ministerstwo Finansów, przy współpracy Banku Światowego, opracuje raport na temat efektywności systemu ulg, odliczeń, zwolnień i wyłączeń podatkowych w polskim systemie fiskalnym. Punktem odniesienia dla raportu będą najlepsze praktyki i doświadczeni innych krajów – zapowiedział resort. Przygotowanie dokumentu jest częścią działań rządu podejmowanych na rzecz konsolidacji finansów publicznych. więcej »
  • 21-01-2010
    Opodatkowanie stypendiów sportowych
    Pytanie podatnika: Czy zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych winna być ustalona zgodnie z art. 41 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? więcej »
  • 15-01-2010
    Opodatkowanie odszkodowania wypłaconego pracownikowi na podstawie ugody sądowej
    Pytanie podatnika: W wyniku ugody zawartej przed Sądem Rejonowym - Sądem Pracy pozwany pracodawca zobowiązał się m.in. do wypłaty byłej pracownicy powódce A. L. odszkodowania z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia kwocie 20.000 zł. Kwota ta przekracza trzykrotność wynagrodzenia miesięcznego powódki liczonego jako ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. W przypadku rozwiązania umowy za wypowiedzeniem, pracownicy przysługiwałby trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Czy odszkodowanie, o którym mowa powyżej jest wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych? więcej »
  • 15-12-2009
    MF: Przeniesionym czasowo przysługuje zwolnienie
    Pytanie podatnika: Czy przyznany dodatek za rozłąkę podlega zwolnieniu od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych? więcej »
  • 07-12-2009
    Sprzedaż gruntów rolnych przeznaczonych na cele pozarolnicze a VAT
    Interpelacja nr 11881 do ministra finansów w sprawie opodatkowania sprzedaży gruntów więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ]następna »

NADCHODZĄCE SZKOLENIA

07.02.2023

Szkolenie on-line: Delegowanie pracowników za granicę w 2023 roku

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
07.02.2023

Szkolenie on-line: Księgowość projektów unijnych

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
08.02.2023

Szkolenie on-line: Praktyczne aspekty rozliczania PIT osób osiągających dochody z zagranicy

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
14.02.2023

Szkolenie on-line: Typowanie podatników do kontroli - czyli co administracja skarbowa wie o...

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
15.02.2023

Szkolenie on-line: Rachunkowość fundacji i stowarzyszeń

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY