Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Korekta podatku VAT

  • 06-07-2017Ulga na złe długi w VAT: Dwa lata na korektę
    Pytanie podatnika: Czy podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju, zgodnie z art. 89a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w przypadku, gdy upłynął dwuletni termin od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność? więcej »
  • 05-07-2017Zmiana statusu na podatnika VAT zwolnionego
    Zgodnie z art. 113 ust. 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 1221, z późn. zm.) podatnik, który utracił prawo do zwolnienia z podatku lub zrezygnował z niego może ponownie z niego skorzystać, lecz nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym prawo to utracił lub z niego zrezygnował. Powrót do zwolnienia z VAT nie musi nastąpić od 1 stycznia danego roku podatkowego, zmiana może być dokonana w dowolnym jego momencie. więcej »
  • 27-06-2017Najem prywatny wycofanych z działalności nieruchomości a obowiązek korekty VAT
    Pytanie podatnika: Czy wycofanie z działalności gospodarczej nieruchomości, maszyn produkcyjnych i środków transportu (wykreślenie ich z ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa), od nabycia których odliczono VAT i dalsze ich wynajmowanie w ramach najmu prywatnego spowoduje, że należy naliczyć podatek należny od wycofanych nieruchomości, ruchomości lub korygować odliczony wcześniej podatek VAT, w sytuacji gdy ten najem prywatny będzie nadal czynnością opodatkowaną VAT? więcej »
  • 21-06-2017Odliczenie VAT po utracie zwolnienia podmiotowego
    Prowadzenie działalności gospodarczej jest nieprzerwanym procesem i z tego powodu na porządku dziennym jest sytuacja, gdy podatnik który traci status podatnika zwolnionego z VAT posiada towary nabyte przed tym zdarzeniem a wykorzystuje je już do działalności opodatkowanej.  Stan taki rodzi pytanie, czy jest możliwe odzyskanie podatku naliczonego od towarów zakupionych w sytuacji zwolnienia podmiotowego, sprzedanych zaś przez ten sam podmiot lecz już będący podatnikiem VAT czynnym. więcej »
  • 01-03-2017Przekazanie firmowego budynku na najem prywatny a korekta VAT
    Pytanie podatnika: Czy wycofanie przez Wnioskodawcę budynku ze składników majątkowych przedsiębiorstwa do majątku prywatnego będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT? Czy w związku z wycofaniem budynku z przedsiębiorstwa Wnioskodawca będzie zobowiązany do dokonania korekty podatku naliczonego? więcej »
  • 11-01-2017Zmiana przeznaczenia towarów a korekta VAT
    Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca będzie zobowiązany do korekty podatku naliczonego z tytułu zakupu lub wewnątrzwspólnotowego nabycia części i akcesoriów, które zostaną nabyte jako towary handlowe w celu dalszej odsprzedaży i wykorzystania przy świadczeniu usług napraw serwisowych, jeżeli spółka zmieni ich przeznaczenie i będzie je wykorzystywać przy remontach lub naprawach pojazdów wykorzystywanych do działalności gospodarczej Wnioskodawcy, w odniesieniu do których Wnioskodawca nie będzie w stanie zagwarantować ich wykorzystania wyłącznie do działalności gospodarczej Wnioskodawcy? więcej »
  • 26-10-2016WSA. Ulga na złe długi w VAT: Zwolnienie z długu to nie uregulowanie zobowiązań
    Z uzasadnienia: Niezależnie od cywilnoprawnych form wygaszania zobowiązań, na gruncie tego przepisu musi być ono wykładane zgodnie z systematyką i zasadami ustawy VAT, co prowadzi do skutku w postaci stwierdzenia, że do nieuregulowania zobowiązania dochodzi wtedy, gdy jest ono niezapłacone. Jeżeli nie doszło do jego zapłacenia to podatnik ma obowiązek złożyć korektę, o której mowa w tym przepisie. Zatem, spółka nie mogła skorzystać z uregulowania wynikającego z przepisu art. 89b ust. 4 ustawy VAT, bowiem zawarcia umowy o zwolnieniu z długu nie można uznać za uregulowanie należności po dokonaniu korekty. więcej »
  • 27-09-2016Zapłata VAT od nieruchomości zatrzymanej przy likwidacji działalności gospodarczej
    Likwidacja działalności gospodarczej wiąże się między innymi z koniecznością opodatkowania towarów, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego. Obowiązek ten będzie dotyczył również nieruchomości, nawet jeśli upłynął 10-letni okres korekty podatku naliczonego. więcej »
  • 21-09-2016Termin korekty VAT od wydatków na inwestycje w obcym środku trwałym
    Pytanie podatnika: Ile lat wynosi okres korekty podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku poszczególnych nakładów na cudzą nieruchomość (lokal), stanowiących po stronie spółki inwestycje w obcym środku trwałym? więcej »
  • 14-09-2016Zapłata wekslem a obowiązek korekty VAT
    Pytanie podatnika: Czy zapłata wekslem własnym za zakupione aktywa stanowi uregulowanie należności w myśl przepisów ustawy VAT, a tym samym czy Wnioskodawca wystawiając weksel będący zapłatą za zakupione aktywa nie będzie zobowiązany do dokonania korekty odliczonej kwoty podatku VAT wynikającej z faktury lub faktur potwierdzających nabycie aktywów, o której mowa w art. 89b ust. 1 ustawy VAT? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ]następna »