Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Korekta podatku VAT

  • 10-07-2015Jak rozliczać faktury korygujące przy odwrotnym obciążeniu VAT?
    Z początkiem lipca br. powiększył się katalog towarów objętych tzw. odwrotnym obciążeniem, dlatego też czynni podatnicy podatku od towarów i usług będą częściej zobowiązani do rozliczenia podatku od nabytych towarów. Z tego względu warto zwrócić uwagę na zasady rozliczania faktur korygujących odnoszących się do tego typu transakcji, które miały zastosowanie przed zmianami, a które są aktualne również po 1 lipca 2015 r. W niniejszym artykule przedstawione zostaną sposoby postępowania dla przykładowych dwóch przypadków korekt. więcej »
  • 01-07-2015Zmiany w VAT od 1 lipca: Ulga na złe długi
    Od 1 lipca 2015 r. w ustawie o VAT wprowadzono regulację, zgodnie z którą dłużnik nie ma obowiązku dokonania korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z faktury (mimo nieuregulowania w stosownym czasie należności wynikającej z tej faktury), jeśli w ostatnim dniu miesiąca, w którym upływa 150. dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze, jest on w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji. Poza tym, uchylono przepis, którego literalne brzmienie mogło być interpretowane jako uniemożliwiające skorzystanie z ulgi na złe długi przez wierzyciela, którego z jego dłużnikiem łączą powiązania o charakterze rodzinnym lub z tytułu przysposobienia, kapitałowym, majątkowym, lub wynikające ze stosunku pracy. więcej »
  • 12-05-2015Korekta VAT w związku ze zbyciem samochodu
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca w lutym 2013 r. kupił na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej samochód osobowy. Zakup w całości dotyczył usług opodatkowanych. Samochód został wprowadzony do Ewidencji Środków Trwałych. W ewidencji zakupów VAT za miesiąc luty 2013 r. zostało odliczone 60% VAT-u z faktury. Czy dokonując korekty zgodnie z art. 90b ust. 2 ustawy o VAT Wnioskodawca ma prawo jako podstawę do korygowania przyjąć tę część podatku naliczonego, wynikającego z „faktury zakupu” samochodu, która nie została odliczona przy zakupie? więcej »
  • 24-04-2015Rozliczenie faktury korygującej przy odwrotnym obciążeniu
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca w lutym 2014 kupił towar opodatkowany stawką 23%. Faktura została zaewidencjonowana i wykazana w deklaracji VAT-7 w miesiącu lutym. W miesiącu listopadzie 2014 r. otrzymał korektę na ww. fakturę, ponieważ towar podlegał opodatkowaniu z tytułu "odwrotnego obciążenia". W korekcie został wykazany podatek naliczony "in minus". Jak należy rozliczyć korektę faktury z tytułu "odwrotnego obciążenia"? więcej »
  • 16-04-2015Korekta VAT naliczonego od wydatków dotyczących inwestycji w obcym środku trwałym
    Pytanie podatnika: Czy Spółka powinna dokonać jednorazowo w deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym zaprzestanie korzystania z magazynu i jednocześnie likwidacji Spółki, korekty podatku naliczonego od środków trwałych powyżej 15 000,00 zł (inwestycji w obcym środku trwałym) według art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług w okresie: 5-letnim tj. traktować inwestycję w obcym środku trwałym jako „zwykły” środek trwały czy, 10-letnim tj. traktować inwestycję w obcym środku trwałym jako nieruchomość? więcej »
  • 17-03-2015Korekta VAT w przypadku zmiany przeznaczenia inwestycji
    Z uzasadnienia: Oddane do użytkowania części budynku, które pierwotnie były przeznaczone na sprzedaż, nigdy nie były wykorzystywane do żadnej czynności opodatkowanej. Pierwszą czynnością, której faktycznie lokale posłużyły, były czynności zwolnione od podatku - najem mieszkań na cele mieszkaniowe. A zatem nie nastąpiła zmiana przeznaczenia wykorzystywanych przez podatnika środków trwałych, lecz zmiana przeznaczenia towarów i usług nabywanych do wytworzenia tych środków trwałych. Wobec powyższego w przedmiotowej sprawie znalazł zastosowanie przepis art. 91 ust. 7d ustawy o VAT. więcej »
  • 20-02-2015Ulga na złe długi z perspektywy wierzyciela
    W ustawie o VAT przewidziano możliwość pomniejszenia przez podatnika podatku należnego w sytuacji, gdy podatek ten obciążał kwoty należne z tytułu czynności opodatkowanych, a kwoty te nie zostały przez wierzyciela faktycznie otrzymane. Mechanizm ten określany powszechnie jest jako „ulga na złe długi”. więcej »
  • 14-01-2015Termin korekty VAT od wydatków na inwestycje w obcym środku trwałym
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca dokonał likwidacji inwestycji w obcych środkach trwałych, bowiem wynajmujący nie byli zainteresowany nabyciem dokonanych przez niego ulepszeń, gdyż ulepszenia te nie stanowiły dla wynajmujących żadnej wartości ekonomicznej. Czy okres korekty o której mowa w art. 91 ust. 2 ustawy o VAT dla likwidowanych inwestycji w obcym środku trwałym wynosi 10 lat, czy 5 lat? więcej »
  • 24-12-2014VAT 2015: Parametry, wskaźniki, limity
    Podatek od towarów i usług (VAT), czyli podatek od wartości dodanej, jest, przynajmniej z założenia, neutralny dla przedsiębiorców i ostatecznie płacony przez końcowego nabywcę – konsumenta. Jego konstrukcja jest bardzo prosta: firma dolicza podatek do ceny towarów, a następnie przekazuje go, po uprzednim odliczeniu VAT od zakupów, fiskusowi. Jednak w praktyce podatek ten stwarza przedsiębiorcom duże problemy. Osoby rozliczające VAT muszą bowiem pamiętać m.in. o obowiązujących limitach. Aby choć trochę ułatwić życie podatnikom i płatnikom, przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych aktualnych parametrów i wskaźników podatku od towarów i usług. więcej »
  • 12-12-2014Wypadek firmowego samochodu a korekta VAT
    Pytanie podatnika: W kwietniu br. Wnioskodawca kupił samochód osobowy. Został odliczony pełny podatek naliczony. Samochód został wprowadzony do ewidencji ŚT, a do urzędu skarbowego został złożony VAT-26. Samochód posiadał ubezpieczenie OC, AC oraz NNW. W maju w wyniku wypadku samochód uległ całkowitemu zniszczeniu. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie w kwocie netto wykazanej na fakturze zakupu. Wrak samochodu został sprzedany, a podatek należny wykazany w deklaracji VAT-7 za czerwiec. Czy w takiej sytuacji należało się pełne odliczenie podatku naliczonego z faktury zakupu i czy Wnioskodawca powinien dokonać korekty podatku naliczonego, gdyż pojazd nie był wykorzystywany przez okres 5 lat? więcej »
« poprzednia[ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ] . [ 8 ]następna »