Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Korekta podatku VAT

  • 02-09-2016VAT. Sprzedaż firmowego garażu
    Pytanie podatnika: Przedmiotem dostawy jest garaż. Jest to osobny budynek przylegający do ściany domu. Może być przedmiotem samodzielnej dostawy. Razem z budynkiem magazynowym posiada oddzielną księgę wieczystą. Garaż został wprowadzony do księgi środków trwałych protokołem ujawnienia i nie podlegał odliczeniu VAT. Magazyn natomiast został dobudowany do ściany garażu - odliczony został VAT. Budynek garaż i budynek magazyn są ze sobą połączone i stanowią jedną nieruchomość (wspólna księga wieczysta). Jaką należy określić stawkę podatku z tytułu dostawy ww. budynków? więcej »
  • 15-07-2016VAT. Prawo do anulowania faktur i korekty podatku po kradzieży towarów
    Pytanie: Pracownik wystawiał faktury, których nie wprowadzał do obiegu prawnego, były one wystawione tylko w systemie fakturowania firmy. Na ich podstawie pobierał towar z magazynu, który następnie sobie przywłaszczał. Firma, rozliczając należne zobowiązania podatkowe PIT i VAT, uwzględniała wartości zawarte na ww. fakturach. Czy firma ma prawo anulować te faktury, a następnie skorygować złożone deklaracje VAT-7? więcej »
  • 04-07-2016NSA. Korekta deklaracji VAT a odpowiedzialność byłego członka zarządu
    Skoro przyczyną dokonania korekty deklaracji był brak zapłaty należności wynikających z faktur będących podstawą dokonania rozliczenia podatku VAT za miesiące, w których Skarżący pełnił funkcje członka zarządu, to należy przyjąć, że jest to okoliczność będąca podstawą odpowiedzialności członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, o której stanowi art. 116 § 2 Ordynacji podatkowej, gdyż dotyczy zaległości w rozumieniu art. 52 Ordynacji podatkowej - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 25-05-2016Zasady korekty VAT dot. samochodów osobowych
    Pytanie: Prowadzę działalność gospodarczą. Do 31 stycznia 2015 r. byłem czynnym podatnikiem VAT. W listopadzie 2010 r. kupiłem samochód osobowy, którego wartość wyniosła powyżej 50 000 zł. Z faktury dokumentującej zakup odliczyłem VAT. Wystąpiłem do US o zwrot VAT-u w kwocie 6000 zł. Obecnie nadal prowadzę działalność i używam ww. samochód, jednak od 1 lutego 2015 r. przestałem być czynnym podatnikiem VAT. Czy z dniem 1 lutego 2015 r., powinienem dokonać korekty odliczonego VAT? Czy okres od listopada 2010 r. do grudnia 2014 r. w rozliczeniu podatkowym jest okresem 5-letnim? więcej »
  • 26-04-20165-letni okres korekty VAT od inwestycji w obcym środku trwałym
    Pytanie podatnika: Spółka wynajmuje powierzchnie biurowe. Przed wprowadzeniem się do nowych pomieszczeń Spółka poniosła nakłady. Od wydatków związanych z modernizacją biur Spółka odliczała VAT zgodnie z proporcją ustaloną na podstawie roku poprzedniego jako wydatki związane z działalnością mieszaną. W styczniu Spółka całą wartość poniesionych nakładów, która przekroczyła 15.000 zł przyjęła na środki trwałe jako inwestycję w obcym środku trwałym - roboty budowlane. Czy Spółka postąpi prawidłowo dokonując korekty VAT, przyjmując 5-letni okres korekty dla wydatków poniesionych na przystosowanie dla swoich potrzeb wynajmowanych powierzchni biurowych? więcej »
  • 22-03-2016Aport przedsiębiorstwa bez korekty VAT
    Pytanie podatnika: Czy wniesienie do nowo powstałej spółki cywilnej towarów, materiałów, półproduktów, wyrobów gotowych oraz prawa własności rzeczy ruchomych, w tym środków trwałych (np. pojazdy mechaniczne, maszyn produkcyjnych, mebli, komputerów itp.) w ramach aportu przedsiębiorstwa, wywoła konieczność w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy dokonania korekty VAT naliczonego, który został odliczony w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności przed wniesieniem przedsiębiorstwa? więcej »
  • 15-01-2016Korekta VAT po zakończeniu działalności gospodarczej
    Pytanie podatnika: Czy po zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej przysługuje prawo do korekty deklaracji VAT-7 za okres, w którym podatniczka prowadziła działalność gospodarczą? więcej »
  • 05-01-2016Korekta VAT przy rozłożeniu płatności na raty
    Pytanie: W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w miesiącu wrześniu 2015 r. nabyłem w ramach sprzedaży ratalnej dwa telefony komórkowe. Odliczyłem od podatku należnego za wrzesień 2015 r. kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur dokumentujących nabycie ww. telefonów komórkowych. Czy mam obowiązek korekty w trybie art. 89b ustawy o VAT podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie ww. telefonów odliczonego od podatku należnego za wrzesień 2015 r.? więcej »
  • 11-12-2015Okres korekty VAT dla inwestycji w obcych środkach trwałych
    Pytanie podatnika: Bank prowadzi działalność poprzez sieć placówek zlokalizowanych na terenie całej Polski. Część z nich stanowi nieruchomości budynkowe należące do osób trzecich (placówki). Nakłady poniesione w stosunku do najmowanej bądź dzierżawionej placówki mogą przekraczać w niektórych przypadkach 15 000 zł. Czy na podstawie art. 91 ust. 2 ustawy o VAT - Bank powinien przyjąć 5-letni czy 10-letni okres korekty podatku naliczonego, dokonywanej w odniesieniu do towarów i usług, składających się na ww. inwestycje w obcych środkach trwałych? więcej »
  • 27-11-2015WSA. Korekta i zwrot VAT a przychód w PIT
    Z uzasadnienia: Przez należny podatek od towarów i usług, o którym mowa w art. 14 ust. 1 ustawy o PIT powinno się rozumieć podatek wykazany przez podatnika w deklaracji, albo w wydanej przez organ decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego. Podatek ten powinien wynikać również z dokumentów sprzedaży. Korekty tych dokumentów (faktur, deklaracji podatkowych) powodujące w konsekwencji zmniejszenie wysokości podatku należnego i zwrot nadpłaty, nie mogą być neutralne w odniesieniu do podatku dochodowego, gdyż w takim przypadku przychód nie odzwierciedlałby rzeczywistej wartości przychodu pomniejszonego o należny podatek od towarów i usług. więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ]następna »