Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Korekta podatku VAT

  • 02-12-2014Skorzystanie z ulgi na złe długi w niewłaściwym okresie rozliczeniowym. Kiedy skorygować deklarację VAT?
    W przypadku podatnika, który - spełniając wszystkie przesłanki określone w art. 89a ust. 2 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2012 r. - dokonał korekty podatku należnego w niewłaściwym okresie rozliczeniowym, korekta deklaracji w trybie art. 81 § 1 Ordynacji podatkowej w celu naprawienia tej wadliwości i rozliczenia korekty podatku należnego na podstawie art. 89a ust. 1 ustawy o VAT w prawidłowym okresie rozliczeniowym wskazanym w art. 89a ust. 3, nie jest ograniczona terminem z art. 89a ust. 2 pkt 5, gdy nie stwierdzono oszustwa ani uszczerbku dla budżetu państwa - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 19-11-2014Zmiany dokonane w samochodzie ciężarowym a korekta VAT
    Pytanie: W grudniu 2013 r. kupiłem samochód ciężarowy. Odliczyłem cały VAT z faktury zakupowej. Samochód posiadał zaświadczenie ze stacji kontroli pojazdów VAT-1. Czy w przypadku przekwalifikowania tego samochodu z ciężarowego na osobowy trzeba zastosować korektę podatku VAT mając na uwadze, że przy zakupie samochodu osobowego, mógłbym odliczyć maksymalnie kwotę 6000 zł? więcej »
  • 04-11-2014Ewidencja zwrotów – wybrane zagadnienia
    Coraz większa liczba podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych zobowiązana jest z mocy prawa do ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej. Odpowiednich zapisów w dodatkowej ewidencji powinni dokonywać również podatnicy, którzy z różnych powodów zmuszeni są skorygować zaewidencjonowany przy pomocy kasy rejestrującej obrót. więcej »
  • 28-10-2014Ulga na złe długi po likwidacji działalności
    Pytanie podatnika: W czerwcu 2013 r. Wnioskodawca zlikwidował firmę i nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT. Wnioskodawca wystąpił do US o zwrot VAT od niezapłaconej FV z maja 2012 r. Korekty Zainteresowany dokonał w deklaracji VAT-7 za m-c 12/2012, ponieważ minęło 180 dni od terminu płatności i Wnioskodawca nie mógł wyegzekwować należnej mu kwoty. O fakcie tym powiadomił dłużnika i urząd skarbowy. Obecnie dłużnik zwrócił mu wymaganą kwotę. Czy Wnioskodawca jako osoba nieprowadząca działalności gospodarczej i niebędąca podatnikiem VAT ma obowiązek zwrotu VAT od odzyskanych od dłużnika należności? więcej »
  • 28-10-2014Skutki w VAT nieodpłatnego przekazania firmy
    Pytanie podatnika: Jakie skutki w podatku VAT, zarówno podatku należnym, jak i sprawa korygowania wcześniej odliczonych kwot podatku naliczonego wywoła nieodpłatne przekazanie całej firmy żonie w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej? więcej »
  • 30-09-2014NSA: Cesja umowy przedwstępnej nie jest powodem korekty
    § 13 ust. 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68 poz. 360) należy interpretować w ten sposób, że dostawca towarów i usług nie jest zobowiązany dokonywać korekty faktury wystawionej w związku z uiszczeniem zaliczki, w sytuacji gdy w wyniku zawarcia umowy cesji zmienią się strony umowy po stronie wierzyciela, a zmianie nie ulegnie treść samego zobowiązania umownego - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 03-09-2014Korekta VAT przy zbyciu inwestycji w obcych środkach trwałych
    Pytanie podatnika: Czy dla celów ustawy o VAT zbycie (otrzymanie wynagrodzenia za trwałe przekazanie ich do korzystania) nakładów inwestycyjnych w obcym środku trwałym należy traktować jako nieruchomości, dla których zastosowanie znajdzie 10-letni okres korekty podatku czy zbycie takich nakładów nie spowoduje obowiązku korekty podatku VAT? więcej »
  • 29-07-2014Sprzedaż samochodu osobowego nabytego przed 1 kwietnia 2014 r. a korekta VAT
    Pytanie podatnika: Czy spółka jest uprawniona do dokonania korekty kwoty podatku naliczonego odliczonej przy nabyciu samochodów nabytych przed 1 kwietnia 2014 r. w przypadku ich sprzedaży po dniu 31 marca 2014 r. w okresie: 1. 12 miesięcy licząc od miesiąca, w którym nabyto samochód o wartości początkowej nieprzekraczającej 15 000 zł, 2. 60 miesięcy licząc od miesiąca, w którym nabyto samochód o wartości początkowej przekraczającej 15 000 zł? więcej »
  • 15-07-2014Korekta VAT w związku ze zniszczeniem samochodu w wypadku
    Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawcy jest zobowiązany do dokonania korekty podatku VAT odliczonego przy zakupie środka trwałego, który następnie na skutek zdarzenia losowego niezależnego od Wnioskodawcy uległ zniszczeniu? więcej »
  • 11-07-2014Korekta VAT w przypadku zmiany przeznaczenia nieruchomości
    Pytanie podatnika: Czy należy przyjąć, że zmiana przeznaczenia nastąpiła po oddaniu nieruchomości do użytkowania i dokonywać korekty w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym została oddana do użytkowania (2014 r.) w wysokości 1/10 kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu, rozpoczynając dokonywanie korekt od deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty (tj. za I kw. 2015 r.)? Czy należy przyjąć, że zmiana przeznaczenia nastąpiła przed oddaniem nieruchomości do użytkowania i dokonać korekty jednorazowo w deklaracji podatkowej za okres, w którym nastąpiła zmiana przeznaczenia tj. w deklaracji za I kw. 2014 r.? więcej »
« poprzednia[ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ] . [ 8 ] . [ 9 ]następna »