Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Korekta podatku VAT

  • 14-03-2018Nieodpłatne przekazanie nieruchomości a VAT
    Przekazanie tego rodzaju może nastąpić w wielu sytuacjach niemających ze sobą z pozoru wiele wspólnego. Może to być przekazanie nieruchomości należącej do spółki na osobiste cele wspólników czy darowanie przez gminę nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa dla realizacji celów publicznych. więcej »
  • 12-03-2018Zwolnienie podmiotowe z VAT a obowiązek korekty podatku od środków trwałych
    Pytanie: Czy w związku z zamiarem skorzystania z zwolnienia z VAT podatnik będzie musiał w przypadku środków trwałych o wartości powyżej 3500 zł a niższej niż 10 000 zł, pozostałych środków trwałych o wartości poniżej 3500 zł oraz wyposażenia, narzędzi, części do maszyn (drobne elektronarzędzia, wiertarki, frezy, pistolet lakierniczy) o wartości poniżej 1500 zł, dokonać korekty podatku VAT odliczonego przy ich zakupie? więcej »
  • 29-01-2018Korekta VAT w przypadku rozbiórki budynku
    Obowiązek korekty odliczonej kwoty podatku naliczonego występuje, gdy podatnik dokonuje zmiany pierwotnego przeznaczenia nabytego towaru lub usługi, które uprawniało go do odliczenia VAT. Czy dokonanie rozbiórki nabytego budynku łączy się ze zmianą jego pierwotnego przeznaczenia, a w konsekwencji z obowiązkiem dokonania korekty? więcej »
  • 24-01-2018Ponowny wybór podmiotowego zwolnienia z VAT a obowiązek korekty podatku
    Pytanie: Wnioskodawca prowadzi działalność handlową opodatkowaną ryczałtem oraz podatkiem VAT. Wnioskodawca zamierza zrezygnować z „bycia czynnym podatnikiem VAT - spełnia warunki rezygnacji z VAT”, ponieważ obroty roczne wynoszą poniżej 100 tyś. zł. Czy Wnioskodawca ma obowiązek wpłacenia odliczonego wcześniej VAT za towar handlowy wykazany „w remanencie końcowym”? Czy np. odzież kupiona 10 lat temu ujęta w tym „remanencie końcowym” ma być wyceniana zgodnie z fakturami zakupu, mimo że jej wartość rynkowa aktualnie wynosi np. 10% ceny zakupu? więcej »
  • 17-01-2018Ulga za złe długi: Zmiana terminu płatności faktur a prawo do korekty VAT
    Pytanie: W czerwcu 2017 r. Spółka dokonała korekty (in minus) części odliczonej wcześniej kwoty podatku naliczonego wynikającej z faktury, przypadającej na nieuregulowaną część należności w terminie 150 dni od terminu określonego na fakturze. 5 września 2017 r. dostawca wystawił dla spółki „Notę korygującą”, w której zmieniono termin płatności faktury na 30 czerwca 2018 r. Czy spółka powinna dokonać korekty in plus kwoty VAT skorygowanego in minus w miesiącu czerwcu 2017 r.? więcej »
  • 22-11-2017NSA. Korekta VAT przy sprzedaży samochodu osobowego
    W przypadku sprzedaży po dniu 1 kwietnia 2014 r. samochodów, które były objęte ograniczonym prawem do odliczania podatku (ograniczenie do 60% kwoty podatku naliczonego, nie więcej jednak niż 6.000 zł), okres korekty podatku naliczonego, o której mowa w art. 90b ust. 1 pkt 2, ust. 2 oraz ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług w zw. z art. 11 ust. 2 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 312), należy liczyć począwszy od miesiąca, w którym podatnik nabył, importował lub wytworzył te samochody - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 21-07-2017MF: Korekta podatku naliczonego - obowiązki dłużników
    Ministerstwo Finansów opublikowało przypomnienie dotyczące sankcji dla przedsiębiorców, którzy mimo nieregulowania należności w terminie nie dokonują korekt podatku naliczonego VAT. Przypomina w nim również o możliwości ponowej korekty - już po uregulowaniu zaległych należności. więcej »
  • 06-07-2017Ulga na złe długi w VAT: Dwa lata na korektę
    Pytanie podatnika: Czy podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju, zgodnie z art. 89a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w przypadku, gdy upłynął dwuletni termin od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność? więcej »
  • 05-07-2017Zmiana statusu na podatnika VAT zwolnionego
    Zgodnie z art. 113 ust. 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 1221, z późn. zm.) podatnik, który utracił prawo do zwolnienia z podatku lub zrezygnował z niego może ponownie z niego skorzystać, lecz nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym prawo to utracił lub z niego zrezygnował. Powrót do zwolnienia z VAT nie musi nastąpić od 1 stycznia danego roku podatkowego, zmiana może być dokonana w dowolnym jego momencie. więcej »
  • 27-06-2017Najem prywatny wycofanych z działalności nieruchomości a obowiązek korekty VAT
    Pytanie podatnika: Czy wycofanie z działalności gospodarczej nieruchomości, maszyn produkcyjnych i środków transportu (wykreślenie ich z ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa), od nabycia których odliczono VAT i dalsze ich wynajmowanie w ramach najmu prywatnego spowoduje, że należy naliczyć podatek należny od wycofanych nieruchomości, ruchomości lub korygować odliczony wcześniej podatek VAT, w sytuacji gdy ten najem prywatny będzie nadal czynnością opodatkowaną VAT? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ]następna »