Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

amortyzacja funkcje

  • 16.07.2021Amortyzacja nieruchomości położonej za granicą
    Czy zakwalifikowanie odpisów amortyzacyjnych, dokonywanych zgodnie z art. 22a-22o ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwzględnieniem art. 23, od nieruchomości położonej na Malcie, wprowadzonej do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w celu osiągnięcia przychodów z najmu w działalności gospodarczej prowadzonej przez przedsiębiorcę, jako polskiego podatnika podatku dochodowego, jako kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe?
  • 12.12.2019Podwyższona do 10% stawka amortyzacji lokalu niemieszkalnego - jak udokumentować używanie?
    Podatnicy mają prawo w niektórych sytuacjach indywidualnie określić stawkę amortyzacji. W przypadku używanych lokali niemieszkalnych, dla których maksymalna stawka amortyzacji wynosi nawet 10% (przy normatywnej stawce 2,5%) w grę wchodzą spore korzyści podatkowe. Ale ustawa o podatku dochodowym nie reguluje kwestii dokumentowania okresu używania lokalu niemieszkalnego - a właśnie ten okres ma zasadnicze znaczenie dla ustalenia wysokości stawki. Jak wobec tego ma fakt i okres używania udokumentować podatnik?
  • 21.08.2019Co można amortyzować odrębnie od budynku?
    Pytanie: Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie sprzedaży i serwisu samochodów. W celu zwiększenia przestrzeni salonu oraz serwisu prowadzi inwestycję mającą na celu rozbudowę budynku mieszczącego salon samochodowy. W budynku oraz na dachu i ścianach budynku umieszczone zostaną m.in. następujące składniki majątkowe: elementy wyposażenia wewnętrznego i zewnętrznego, system wentylacji oraz klimatyzacji, instalacja elektryczna, system video, windy, drzwi zewnętrzne oraz bramy wjazdowe i garażowe. Czy ww. składniki majątkowe stanowią odrębne pojedyncze lub kompleksowe środki trwałe i jako takie mogą podlegać amortyzacji podatkowej odrębnie od budynku?
  • 16.08.2019Spółka jawna: wycofanie składników majątku z jednej spółki w celu wniesienia ich do innej
    Aporty wnoszone do spółek osobowych, niezależnie od tego jaką mają postać (jednego składnika majątku, zespołu składników majątkowych itp.) zwolnione są z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Nieodpłatne przekazanie uprzednio wniesionego aportu do majątku osobistego wspólnika również jest neutralne w kontekście podatku dochodowego od osób fizycznych.
  • 12.10.2017Powtórna amortyzacja przy leasingu zwrotnym
    W przypadku leasingu zwrotnego bez znaczenia dla możliwości ujęcia składników majątku wchodzących w skład nieruchomości, jako środki trwałe i ich amortyzacji pozostaje fakt, że wcześniej składniki te były już przedmiotem amortyzacji.
  • 08.06.2017Podatek od nieruchomości za gabinet kancelarii
    Tezy: Gabinet radcy prawnego czasowo nie zajęty na potrzeby jego kancelarii, który nie utracił charakteru lokalu biurowego, należy uznać w rozumieniu przepisu art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, jako związany z prowadzeniem działalności gospodarczej, podlegający opodatkowaniu najwyższą stawką podatku od nieruchomości. 
  • 22.06.2016Ustalenie stawki amortyzacyjnej po zmianie klasyfikacji środka trwałego
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca świadczy usługi dostępu do Internetu, telefonii cyfrowej oraz telewizji. Przedmiotowe usługi są świadczone przy wykorzystaniu sieci optycznej, której przewidywany okres użytkowania jest dłuższy niż rok. Sieć została wprowadzona do ewidencji środków trwałych pod symbolem 211 KŚT. Stosowana jest 10% stawka amortyzacji. Jednak, w opinii Wnioskodawcy, ww. sieć należy zaklasyfikować jako zespół komputerowy (symbol 491 KŚT). Czy prawidłowe jest zastosowanie 30% stawki amortyzacji dla opisywanej sieci?
  • 20.04.2016Amortyzacja ekspresu do kawy i mebli
    Pytanie: Czy Spółka ma prawo stosować przy amortyzacji automatycznych ekspresów do kawy, które są technologicznie zaawansowane, i sterowanie których opiera się na układach mikroprocesorowych, stawki amortyzacji podwyższonej do 25% w oparciu o przepisy uprawniające do podwyższenia stawki amortyzacji przy zastosowaniu maksymalnego współczynnika 2, który może mieć zastosowanie przy identyfikacji stawki amortyzacji dla urządzeń poddanych szybkiemu postępowi technicznemu? Czy Spółka ma prawo stosować przy amortyzacji środków trwałych - mebli, których wartość początkowa nie przekracza 3500 zł i mogłyby być jednorazowo zamortyzowane, stawkę roczną 25%?
  • 16.02.2016Amortyzacja hali magazynowej
    Pytanie podatnika: Spółka, zgodnie z wydanym pozwoleniem na budowę wybudowała dwie hale - jedną magazynową oddaną do użytku w roku 2011, drugą produkcyjną w roku 2014. Obie hale zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od tych hal magazynowych rozpoczęto od miesiąca następującego po miesiącu, w którym wprowadzono je do ewidencji środków trwałych i amortyzowano je metodą liniową. Według Klasyfikacji Środków Trwałych obie hale zostały zakwalifikowane do rodzaju 104 i amortyzowano stawką 2,5%. Czy przysługuje prawo do zastosowania w obu halach 10% stawki amortyzacyjnej?
  • 22.04.2014Samochody. Zmiany w VAT a podatki dochodowe
    Obowiązujące od 1 kwietnia 2014 r. zmiany w zakresie rozliczania VAT od samochodów wprowadziły wiele zamieszania. Tego nie da się ukryć. Sprawdźmy, w jaki sposób mogą one również wpłynąć na kwestie podatku dochodowego i koszty uzyskania przychodów.
  • 22.04.2014Samochody. Zmiany w VAT a podatki dochodowe
    Obowiązujące od 1 kwietnia 2014 r. zmiany w zakresie rozliczania VAT od samochodów wprowadziły wiele zamieszania. Tego nie da się ukryć. Sprawdźmy, w jaki sposób mogą one również wpłynąć na kwestie podatku dochodowego i koszty uzyskania przychodów.
  • 29.10.2013PIT: Sprzedaż nieruchomości nieujętej w ewidencji środków trwałych
    Z uzasadnienia: Z treści art. 14 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wnika wprost i dosłownie, że przychodem z działalności gospodarczej jest (również) zbycie składnika majątku będącego środkiem trwałym ujętym w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Jeżeli zamiarem prawodawcy było uznanie zbycia składników majątku wykorzystywanych do działalności gospodarczej, ale nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych za źródło przychodu z działalności gospodarczej, to unormowane to zostało wyraźnie w tym przepisie art. 14 ust. 2 in fine stanowiącym np. o zbyciu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawa nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
  • 24.10.2013Prywatna podróż samochodem zarejestrowanym na firmę a koszty podatkowe
    Wykorzystując samochód zarejestrowany na firmę do celów prywatnych, przedsiębiorca nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych. Koszty paliwa oraz inne koszty eksploatacji pojazdu mogą być natomiast zaliczane do kosztów podatkowych tylko w limitowanej przepisami wysokości.
  • 17.04.2013Używanie firmowego samochodu do celów prywatnych a koszty działalności
    Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni w ramach działalności gospodarczej wykorzystuje samochód osobowy, stanowiący środek trwały w firmie. Na zakup tego samochodu zaciągnęła kredyt. Jest to jej jedyny środek lokomocji, dlatego też czasami wykorzystuje go do celów prywatnych. Czy w przypadku sporadycznego użytkowania samochodu (środka trwałego) na cele prywatne, poza pomniejszeniem ilości zużytego paliwa, należy pomniejszyć amortyzację, odsetki od kredytu, koszty zakupu części, remontów i ubezpieczenia?
  • 17.10.2012Amortyzacja: Wartość początkowa nowo wybudowanego budynku
    Pytanie podatnika: Spółka realizuje inwestycję w postaci budowy hali magazynowej, powstaje również droga dojazdowa do tej hali, utwardzany jest przyległy do hali magazynowej plac oraz budowane jest ogrodzenie. Droga dojazdowa, przyległy do hali magazynowej plac oraz ogrodzenie są obiektami pomocniczymi. Obiekty tę będą obsługiwały tylko jeden budynek jakim jest hala magazynowa. Czy ustalając wartość początkową obiektu należy zsumować koszty wytworzenia na budowę hali, drogi dojazdowej, placu oraz ogrodzenia?
  • 18.01.2011Amortyzacja hali magazynowej
    Pytanie podatnika: Jaką należy zastosować stawkę amortyzacyjną dla części nie związanej trwale z gruntem budowanej hali magazynowej?
  • 21.07.2010Amortyzacja pawilonów handlowych wybudowanych na wydzierżawionym gruncie
    Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca miał prawo, od dnia 1 stycznia 2005 r. do chwili obecnej, naliczania odpisów amortyzacyjnych według stawki amortyzacyjnej w wysokości 10%, od wartości początkowej przyjętych do użytkowania przedmiotowych pawilonów handlowych nietrwale związanych z gruntem, ewidencjowania ich w podatkowej księdze przychodów i rozchodów i zaliczania do kosztów uzyskania przychodu danego okresu rozliczeniowego?
  • 22.04.2009Amortyzacja budynku w stanie surowym
    Pytanie podatnika: Czy wynajmujący prawidłowo zakwalifikował obiekt w stanie surowym zamkniętym do środków trwałych i nalicza amortyzację?
  • 12.03.2009Amortyzacja ulepszonego środka trwałego
    Pytanie podatnika: Czy podatnik będzie mógł zastosować indywidualną stawkę amortyzacyjną wyłącznie do budynku dawnych koszar, czy również do nowo wybudowanego obiektu?
  • 10.11.2008Amortyzacja budynków i budowli wybudowanych na cudzym gruncie
    Pytanie podatnika: Czy nakłady inwestycyjne poniesione na odbudowę hali oraz zakupienie środków trwałych można potraktować jako inwestycję w obcych środkach trwałych i amortyzować?
  • 30.07.2008Metody amortyzacji środków trwałych
    Zgodnie z art. 16h ust. 4 ustawy o PDOP oraz art. 22h ust. 4 ustawy o PDOF, odpisów amortyzacyjnych środków trwałych można dokonywać w równych ratach co miesiąc lub co kwartał albo jednorazowo na koniec roku. Jeżeli podatnik nie dokonuje odpisów miesięcznych, lecz zdecyduje się na odpisy kwartalne czy roczne, powinien pamiętać, iż suma odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonanych w pierwszym roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, nie może przekroczyć wartości tych odpisów przypadających za okres od wprowadzenia ich do ewidencji do końca tego roku podatkowego.
  • 24.06.2008Ulepszenia, remonty, części składowe i peryferyjne
    Wykorzystywane przez podatnika w prowadzonej działalności gospodarczej środki trwałe i wartości niematerialne i prawne podlegają amortyzacji. Zasady dokonywania odpisów amortyzacyjnych określone są w art. 16a-16m ustawy o PDOP. W praktyce bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, gdy w trakcie amortyzowania danego środka trwałego podatnik ulepsza dany składnik majątku, bądź dokonuje odłączenia jego części. Zdarzenia takie wywołują istotne skutki podatkowe.