Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » nabycie

  • 19-06-2017Data nabycia udziału w nieruchomości po zmarłym małżonku
    Pytanie podatnika: Które z powyższych stanowisk jest prawidłowe a tym samym, czy Wnioskodawca winien zapłacić podatek dochodowy od zbycia lokalu mieszkalnego czy będzie z niego zwolniony? więcej »
  • 24-02-2017Podatek od akcji dopiero w momencie sprzedaży?
    Tezy: 1. Wykładnia art. 24 ust. 11 w zw. z art. 23 ust. 1 pkt 38 u.p.d.o.f. prowadzi do wniosku, że objęcie/nabycie akcji (nieodpłatnie, częściowo nieodpłatnie) jest neutralne podatkowo w dacie tego zdarzenia, ale podlega opodatkowaniu w momencie odpłatnego zbycia akcji, stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) u.p.d.o.f. Dopiero w tym momencie ujawnia się rzeczywisty przychód z objęcia akcji. więcej »
  • 08-08-2016Prawo do nieruchomości po śmierci małżonka. Rozliczenie PIT
    Z uzasadnienia: Prawo zmarłej żony – do czasu otwarcia spadku łączne z prawem podatnika - weszło w skład spadku i stało się przedmiotem dziedziczenia. Nie można więc zasadnie mówić o "dwukrotnym nabyciu" przez Skarżącego prawa własności – z tytułu kupna w 2008 r. i spadkobrania w 2010 r. Od 2008 r. Skarżący podatnik był właścicielem całości udziału we własności, ponieważ jego prawo do tego udziału było – w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej – łączne i nierozdzielne z takim samym prawem jego małżonki, które następnie stało się przedmiotem dziedziczenia - z datą nabycia przez Skarżącego spadku. więcej »
  • 10-03-2016CIT. Rozliczenie wydatków na nabycie akcji
    Teza: Regulacja art. 6 ust. 1 ustawy nowelizującej ma charakter autonomiczny, wobec czego nie znajdzie zastosowania art. 15 ust. 1k pkt 1 ustawy o PDOP. Autonomiczność tego unormowania wyraża się w tym, że przepis ten stanowi wystarczającą podstawę prawną do zrekonstruowania normy określającej sytuację podmiotów. W zakresie rozumienia zwrotu „wydatki na nabycie akcji” nie ma potrzeby odwoływania się do przepisów ustawy o PDOP. Trafnie zatem wywiódł organ w konkluzji interpretacji, że wydatków na nabycie akcji nie można utożsamiać z wartością nominalną zbywanych akcji. Wydatki te winny bowiem odpowiadać rzeczywiście poniesionym wydatkom na nabycie akcji. więcej »
  • 24-09-2015Data nabycia nieruchomości w spadku a PIT. Ważny wyrok dla małżonków
    Z uzasadnienia: Skoro, z uwagi na wspólność majątkową, nie można wyodrębnić udziałów, które skarżący oraz – odrębnie – jego żona posiadali w chwili nabycia nieruchomości w małżeństwie, to nie można też przyjąć, że pięcioletni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) u.p.d.o.f., biegnie od daty nabycia nieruchomości w drodze spadku. Naczelny Sąd Administracyjny podzielił powyższy pogląd w wyroku z dnia 5 maja 2015 roku (sygn. akt II FSK 2342/14). więcej »
  • 10-09-2015Jak dla potrzeb VAT rozliczyć transakcję WNT?
    Pytanie podatnika: Czy rozliczenie zakupionego towaru od firmy szwajcarskiej z siedzibą w Szwajcarii, wyprodukowanego we Francji przez firmę francuską i stamtąd transportowanego bezpośrednio do Polski powinno zostać sklasyfikowane jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i rozliczone w odpowiednich pozycjach deklaracji VAT-7 oraz informacji podsumowującej VAT-UE z NIP-em unijnym firmy francuskiej? więcej »
  • 22-06-2015Środki trwałe. Zapis windykacyjny a nabycie spadku
    Teza: Nie można, od dnia 23 października 2011 r. - tj. od chwili wprowadzenia do porządku prawnego instytucji zapisu windykacyjnego - przyjmować, że nabycie przedmiotu zapisu windykacyjnego przez zapisobiorcę windykacyjnego, jest na gruncie ustawy o podatku od spadków i darowizn nabyciem w drodze spadku. więcej »
  • 22-06-2015Rozliczenia opcji walutowych do zmiany?
    Interpelacja nr 32602 do ministra finansów w sprawie podatkowego rozliczenia opcji walutowych. więcej »
  • 02-04-2015Nabycie akcji w celu umorzenia a PCC
    Nabycie akcji od akcjonariusza celem ich umorzenia, regulowane przepisami art. 359 Kodeksu spółek handlowych, nie może zostać uznane za sprzedaż. Czy od takiej transakcji trzeba jednak zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)? więcej »
  • 13-11-2014Podatkowe skutki nabycia wierzytelności
    Samo nabycie wierzytelności od dłużnika nie stanowi operacji gospodarczej, w wyniku której nabywca otrzyma pieniądze bądź prawo majątkowe w sposób nieodpłatny. Nie powstanie też obowiązek wykazania przychodów. Potwierdzają to stanowiska organów podatkowych. więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ]następna »