INDEKS TEMATYCZNY » Moment powstania obowiązku podatkowego

  • 27-01-2016
    VAT. Moment powstania obowiązku podatkowego przy refakturowaniu usług budowlanych
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca dokonuje przeniesienia (refakturowania) kosztów usług budowlanych lub budowlano-montażowych, zakupionych od podwykonawców, na rzecz swoich klientów. W jakim momencie powstaje obowiązek podatkowy z tytułu refakturowania usług budowlanych? Kiedy, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, usługa budowlana świadczona przez podwykonawcę powinna zostać uznana za wykonaną? więcej »
  • 18-12-2015
    Testament i podatek. Wartość spadku - liczy się dzień uprawomocnienia 
    Pytanie: Testatorka zmarła 2 czerwca br. Pozostawiła po sobie testament, w którym zapisała mi cały majątek (połowa mieszkania położonego oraz kredyt w wysokości 8 tys. zł) oraz poleciła mi zorganizować swój pogrzeb. 16 czerwca 2015 r. w Sądzie Rejonowym złożyłem wniosek o otwarcie i ogłoszenie testamentu, stwierdzenie nabycia spadku oraz przyjęcie spadku wprost. Do tej pory nie doszło do wyznaczenia terminu pierwszej rozprawy. Czy należny podatek powinienem opłacić od wartości spadku w chwili otwarcia testamentu to jest chwili śmierci testatorki czy z chwili złożenia wniosku do sądu o przyjęcie spadku czy też z chwilą przyjęcia spadku na przyszłej rozprawie przed sądem? więcej »
  • 08-12-2015
    Sposób dokumentowania oraz rozliczania faktur wzywających do zapłaty zaliczki
    Pytanie podatnika: W przypadku części kontraktów Spółka wystawia fakturę przed otrzymaniem zaliczki (nie jest to faktura proforma). Na jej podstawie kontrahent ma dokonać płatności. W ostatecznym rozliczeniu rzeczywista wysokość wynagrodzenia pomniejszana jest o sumę wpłaconych kwot / zaliczek. W umowach przewidziany jest nie dłuższy niż 30 dni termin płatności, liczony od daty wystawienia przez Wnioskodawcę faktury. Jeśli Wnioskodawca otrzyma wpłatę 30. dnia od daty wystawienia faktury lub wcześniej, to kiedy Spółka powinna rozpoznać obowiązek podatkowy w VAT? więcej »
  • 03-11-2015
    Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci a termin złożenia SD-Z2
    Pytanie podatnika: Czy 6-miesięczny termin, o którym mowa w przepisie art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, do zgłoszenia przez Wnioskodawcę nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego i złożenia formularza SD-Z2 należy liczyć od dnia, w którym dowiedział się on o ich nabyciu, tj. od 17 lutego 2015 r. - zgodnie z przepisem art. 4a ust. 2 ww. ustawy? więcej »
  • 16-10-2015
    Określenie w umowie terminu zapłaty zaliczki a moment powstania obowiązku w VAT
    Pytanie: Spółka jest właścicielem nieruchomości, którą wynajmuje na organizację różnego rodzaju wydarzeń. Jest to wynajem krótkoterminowy od paru godzin do paru dni (PKWiU - 68.20.12.0.). Do każdego wynajmu podpisana jest umowa w której określony jest termin zapłaty zaliczki. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług oraz obowiązek wystawienia faktury w związku z określeniem w umowie terminu zapłaty zaliczki oraz w sytuacji, gdy zaliczka zostanie zapłacona przez najemcę? więcej »
  • 04-09-2015
    Zastosowanie stawki 0% VAT dla otrzymanej zaliczki przy wywozie towaru poza UE
    Pytanie podatnika: Czy w związku z długim czasem produkcji i specyfiką opisanego zamówienia Wnioskodawca może stosować zapis art. 41 ust. 9b w powiązaniu z ust. 9a ustawy o podatku od towarów i usług i do zaliczki otrzymanej od kontrahenta stosować stawkę podatku 0%, tzn. czy jest możliwość zastosowania stawki 0% VAT dla otrzymanej zaliczki w sytuacji, gdy wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej nastąpi w terminie dłuższym niż 2 miesiące od otrzymania tej zaliczki? więcej »
  • 01-09-2015
    Czy zawsze otrzymanie zaliczki powinno być opodatkowane VAT?
    Podatnik prowadzi działalność, która wiąże się z dokonywaniem na rzecz kontrahentów dostaw towarów na ich zamówienie, także żywnościowych, a dostarczane towary opodatkowane są różnymi stawkami VAT. Kontrahenci, z którymi podatnik współpracuje już długo i którzy zamawiają w bliżej nieokreślonych momentach znaczne ilości towarów, wpłacają czasami na konto podatnika jakieś kwoty pieniędzy, z informacją, że dotyczy to przyszłych dostaw. Powstaje w takiej sytuacji wątpliwość, czy podatnik powinien potraktować wpłacone kwoty jako zaliczki, co skutkowałoby tym, że otrzymana kwota powinna zostać opodatkowana VAT. więcej »
  • 26-08-2015
    Sprzedaż za pośrednictwem komisu – konsekwencje w podatku VAT
    O umowie komisu mowa jest w art. 765 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizją) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz w imieniu własnym. więcej »
  • 26-08-2015
    WSA. Protokół zdawczo-odbiorczy a moment powstania obowiązku podatkowego w VAT 
    Z uzasadnienia: W przypadku, gdy faktura nie zostanie wystawiona, momentem powstania obowiązku podatkowego będzie upływ terminu wystawienia faktury, określony w art. 106 i ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT, tj. upływ 30 dni od dnia wykonania robót budowlanych lub budowlano-montażowych, który to dzień nie jest tożsamy z dniem wystawienia protokołu zdawczo-odbiorczego. Postanowienia umów cywilnoprawnych o uznaniu usługi za wykonaną pozostają bez znaczenia dla określenia momentu powstania obowiązku podatkowego, mogą pełnić jedynie funkcje pomocniczą w przypadku zaistnienia wątpliwości. więcej »
  • 17-07-2015
    VAT. Vouchery rozliczamy w momencie ich realizacji
    Pytanie podatnika: Czy kwoty otrzymywane przez spółkę od klientów w związku z wydaniem im Voucherów/Gift Cardów/Pakietów nie są kwotami otrzymywanymi z tytułu czynności podlegających opodatkowaniu VAT i nie podlegają opodatkowaniu VAT? Czy czynności wykonywane przez spółkę na rzecz Partnerów stanowią odpłatną usługę pośrednictwa w sprzedaży usług i towarów opodatkowaną według stawki podstawowej, gdzie obrót stanowi prowizja spółki od wartości zrealizowanych przez partnerów Voucherów (tj. wykorzystanych przez nabywców Voucherów zakupionych od Spółki), z wyłączeniem kwoty zatrzymanej przez Spółkę za niewykorzystane Vouchery/Gift Cardy/Pakiety, które nie zostały zrealizowane w terminie ich ważności? więcej »
« poprzednia[ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ] . [ 8 ] . [ 9 ] . [ 10 ] . [ 11 ]następna »

NADCHODZĄCE SZKOLENIA

06.03.2024

Szkolenie on-line: Praktyczne aspekty sporządzania rachunku przepływów pieniężnych (Cash-flow)

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
07.03.2024

Szkolenie on-line: Zamknięcie w podatku CIT za 2023 r. Sporządzenie noty podatkowej oraz...

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
08.03.2024

Szkolenie on-line: Działalność gospodarcza osób inwestujących w nieruchomości

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
12.03.2024

Szkolenie on-line: Podatek u źródła (WHT) z uwzględnieniem najnowszego projektu objaśnień

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
13.03.2024

Szkolenie on-line: Zasady tworzenia odroczonego podatku dochodowego

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY