Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Najbliższe szkolenia podatki.biz:

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Moment powstania obowiązku podatkowego

  • 03-11-2015Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci a termin złożenia SD-Z2
    Pytanie podatnika: Czy 6-miesięczny termin, o którym mowa w przepisie art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, do zgłoszenia przez Wnioskodawcę nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego i złożenia formularza SD-Z2 należy liczyć od dnia, w którym dowiedział się on o ich nabyciu, tj. od 17 lutego 2015 r. - zgodnie z przepisem art. 4a ust. 2 ww. ustawy? więcej »
  • 16-10-2015Określenie w umowie terminu zapłaty zaliczki a moment powstania obowiązku w VAT
    Pytanie: Spółka jest właścicielem nieruchomości, którą wynajmuje na organizację różnego rodzaju wydarzeń. Jest to wynajem krótkoterminowy od paru godzin do paru dni (PKWiU - 68.20.12.0.). Do każdego wynajmu podpisana jest umowa w której określony jest termin zapłaty zaliczki. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług oraz obowiązek wystawienia faktury w związku z określeniem w umowie terminu zapłaty zaliczki oraz w sytuacji, gdy zaliczka zostanie zapłacona przez najemcę? więcej »
  • 04-09-2015Zastosowanie stawki 0% VAT dla otrzymanej zaliczki przy wywozie towaru poza UE
    Pytanie podatnika: Czy w związku z długim czasem produkcji i specyfiką opisanego zamówienia Wnioskodawca może stosować zapis art. 41 ust. 9b w powiązaniu z ust. 9a ustawy o podatku od towarów i usług i do zaliczki otrzymanej od kontrahenta stosować stawkę podatku 0%, tzn. czy jest możliwość zastosowania stawki 0% VAT dla otrzymanej zaliczki w sytuacji, gdy wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej nastąpi w terminie dłuższym niż 2 miesiące od otrzymania tej zaliczki? więcej »
  • 01-09-2015Czy zawsze otrzymanie zaliczki powinno być opodatkowane VAT?
    Podatnik prowadzi działalność, która wiąże się z dokonywaniem na rzecz kontrahentów dostaw towarów na ich zamówienie, także żywnościowych, a dostarczane towary opodatkowane są różnymi stawkami VAT. Kontrahenci, z którymi podatnik współpracuje już długo i którzy zamawiają w bliżej nieokreślonych momentach znaczne ilości towarów, wpłacają czasami na konto podatnika jakieś kwoty pieniędzy, z informacją, że dotyczy to przyszłych dostaw. Powstaje w takiej sytuacji wątpliwość, czy podatnik powinien potraktować wpłacone kwoty jako zaliczki, co skutkowałoby tym, że otrzymana kwota powinna zostać opodatkowana VAT. więcej »
  • 26-08-2015Sprzedaż za pośrednictwem komisu – konsekwencje w podatku VAT
    O umowie komisu mowa jest w art. 765 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizją) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz w imieniu własnym. więcej »
  • 26-08-2015WSA. Protokół zdawczo-odbiorczy a moment powstania obowiązku podatkowego w VAT 
    Z uzasadnienia: W przypadku, gdy faktura nie zostanie wystawiona, momentem powstania obowiązku podatkowego będzie upływ terminu wystawienia faktury, określony w art. 106 i ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT, tj. upływ 30 dni od dnia wykonania robót budowlanych lub budowlano-montażowych, który to dzień nie jest tożsamy z dniem wystawienia protokołu zdawczo-odbiorczego. Postanowienia umów cywilnoprawnych o uznaniu usługi za wykonaną pozostają bez znaczenia dla określenia momentu powstania obowiązku podatkowego, mogą pełnić jedynie funkcje pomocniczą w przypadku zaistnienia wątpliwości. więcej »
  • 17-07-2015VAT. Vouchery rozliczamy w momencie ich realizacji
    Pytanie podatnika: Czy kwoty otrzymywane przez spółkę od klientów w związku z wydaniem im Voucherów/Gift Cardów/Pakietów nie są kwotami otrzymywanymi z tytułu czynności podlegających opodatkowaniu VAT i nie podlegają opodatkowaniu VAT? Czy czynności wykonywane przez spółkę na rzecz Partnerów stanowią odpłatną usługę pośrednictwa w sprzedaży usług i towarów opodatkowaną według stawki podstawowej, gdzie obrót stanowi prowizja spółki od wartości zrealizowanych przez partnerów Voucherów (tj. wykorzystanych przez nabywców Voucherów zakupionych od Spółki), z wyłączeniem kwoty zatrzymanej przez Spółkę za niewykorzystane Vouchery/Gift Cardy/Pakiety, które nie zostały zrealizowane w terminie ich ważności? więcej »
  • 16-07-2015Moment powstania obowiązku podatkowego przy usługach ciągłych
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi, na podstawie zawartych z kontrahentami umów. W ramach tych umów okresy rozliczeniowe ustalone są albo jako okresy tygodniowe, miesięczne, kwartalne albo jako dowolne okresy rozliczeniowe, które nie pokrywają się z jednostkami czasu takimi jak np.: tydzień, miesiąc, kwartał. Czy w odniesieniu do ww. usług Wnioskodawca powinien rozpoznać obowiązek podatkowy na koniec każdego okresu rozliczeniowego zgodnie z art. 19a ust. 3 ustawy o VAT? więcej »
  • 15-05-2015Data dostawy towaru na fakturze a obowiązek rejestracji sprzedaży na kasie
    Pytanie podatnika: Jaką datę dostawy należy przyjąć na fakturze w przypadku dostawy towaru przez kuriera? W którym dniu należy zafiskalizować sprzedaż na rzecz osoby fizycznej w przypadku dostawy towaru przez kuriera? więcej »
  • 28-04-2015Zaliczka na poczet nieskonkretyzowanej transakcji a rozliczenie VAT
    Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w postaci parku rozrywki. Dodatkowo w parku tym znajduje się jego restauracja i klienci tej restauracji zamierzają dokonywać wpłat określonych kwot na rzecz podatnika, które będą sukcesywnie wykorzystywać na zakup towarów i usług realizowanych w restauracji. Przy czym na moment wpłaty tych kwot nie będą znane przyszłe transakcje, których one dotyczą (restauracja świadczy różnego typu świadczenia gastronomiczne, opodatkowane zarówno 5%, 8%, jak i 23% stawką VAT). Podatnik powziął wątpliwość, czy otrzymane od klientów wpłaty powodują powstanie obowiązku podatkowego na gruncie podatku od towarów i usług. więcej »
« poprzednia[ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ] . [ 8 ] . [ 9 ] . [ 10 ]następna »