INDEKS TEMATYCZNY » Media

  • 25-04-2014
    Wydatki na inwestycje w obcych środkach trwałych w kosztach podatkowych
    Pytanie: Jestem najemcą lokalu użytkowego, w którym rozpocząłem prowadzenie działalności gospodarczej w formie restauracji. Przystąpiłem do odpowiedniej adaptacji lokalu. Poniosłem szereg wydatków (prace remontowo-budowlane), znacznie przekraczających w danym roku podatkowym kwotę 3500 zł, a także koszty związane z utrzymaniem lokalu, tj. koszty czynszu najmu lokalu, koszty opłat eksploatacyjnych (utrzymania powierzchni wspólnych, ppoż, ochrony obiektu), koszty opłat za media (prąd, ogrzewanie, gaz, ścieki, wodę, śmieci), podatek od nieruchomości, koszty reklamy w mediach (radio, prasie), reklamy na zewnątrz budynku wraz z opłatami za pozwolenie na jej umieszczenie. Jak powinienem rozliczyć ww. wydatki? więcej »
  • 11-12-2013
    Stawka VAT przy refakturowaniu mediów
    Pytanie podatnika: Czy Wynajmujący nie będąc bezpośrednim dostawcą wody, odbiorcą ścieków komunalnych, dostawcą energii cieplnej i elektrycznej ani gazu ma prawo dokumentowania sprzedaży (refakturowania) najemcom lokali mieszkalnych oraz użytkowych sprzedaży gazu, energii elektrycznej, cieplnej oraz usług komunalnych z prawem wskazania w fakturach VAT, iż sprzedaż wody i odprowadzanie ścieków oraz wywóz śmieci są opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 8%, a sprzedaż energii elektrycznej, cieplnej oraz gazu jest opodatkowana stawką podatku VAT w wysokości 23%? więcej »
  • 22-10-2013
    Termin i prawo do odliczenia VAT w przypadku mediów
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności zawiera różnego rodzaju umowy, na podstawie których nabywa towary lub usługi, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy o VAT. Który termin płatności: wynikający z umowy czy z faktury jest istotny przy określaniu momentu powstania prawa do odliczenia podatku naliczonego w przypadku towarów i usług zaliczanych do tzw. mediów? więcej »
  • 28-05-2013
    VAT: Fakturowanie usług najmu i dzierżawy po 1 stycznia 2013 r.
    Pytanie podatnika: Czy Spółce od dnia 1 stycznia 2013 r. przysługuje prawo dokumentowania raz w miesiącu dla poszczególnego najemcy czy też dzierżawcy w jednej fakturze należnego czynszu za dzierżawę lub najem oraz odsprzedaży energii elektrycznej odsprzedaży tzw. usług komunalnych? więcej »
  • 23-05-2013
    Najem i media: Odrębne usługi czy usługa kompleksowa?
    Z uzasadnienia: Brak jest podstaw do przyjęcia, że dwa świadczenia (czynsz najmu oraz opłaty za media) są ze sobą powiązane w sposób ścisły w sytuacji, gdy w umowie najmu strony odrębnie uregulowały wynagrodzenie za możliwość korzystania z lokalu oraz należności za inne świadczenia realizowane przez wynajmującego. Zatem, jeśli zgodnie z umową najmu strony tej umowy odrębnie rozliczają (fakturują) czynsz z tytułu korzystania z lokalu i opłaty z tytułu mediów, nie ma podstaw do przyjęcia, że wynajmujący świadczy na rzecz najemcy jednolitą usługę najmu. Tym samym nie ma podstaw do wliczania do podstawy opodatkowania usługi najmu, zarówno czynszu jak i dodatkowych świadczeń. więcej »
  • 13-05-2013
    Refakturowanie mediów a stawka VAT
    Pytanie podatnika: Czy w przypadku Wnioskodawcy refakturowanie tzw. mediów przy umowach najmu z obniżoną stawką VAT 8% jest prawidłowe? więcej »
  • 12-03-2013
    Stawka VAT przy refakturowaniu mediów
    Z uzasadnienia: W stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, czynsz najmu nie obejmował opłat za gaz, energię elektryczną, wodę, śmieci i centralne ogrzewanie, brak zatem podstaw do przyjęcia, że mamy do czynienia ze świadczeniem jednolitym usługi najmu, w cenę którego wliczany jest zarówno czynsz jak i koszty świadczeń dodatkowych. W takiej sytuacji do dostaw mediów znajduje zastosowanie art. 8 ust. 2a i art. 30 ust 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Natomiast czynsz najmu (obejmujący opłatę za korzystanie z lokalu oraz za świadczenia dodatkowe), będzie stanowił obrót w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy, do którego zastosowane zostaną zasady opodatkowania właściwe dla świadczenia zasadniczego (najmu). więcej »
  • 01-02-2013
    Podatek od nieruchomości: Brak prądu i wody a względy techniczne
    Z uzasadnienia: wyłączenie prądu i wody, przygotowywanie lokalu do sprzedaży, nie mogą być uznane za względy techniczne uniemożliwiające wykorzystywanie lokalu do prowadzenia działalności gospodarczej. W przejściowe niewykorzystywanie przez podatnika nieruchomości do wykonywania działalności gospodarczej (np. na wskutek złego stanu technicznego budynku, braku mediów), nie daje podstaw do tego, by do wymiaru podatku od nieruchomości, nie miały zastosowania stawki przewidziane dla nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą. więcej »
  • 26-11-2012
    Płatność za media na konto wynajmującego a przychód z najmu
    Pytanie: Zamierzam wynająć mieszkanie. Przychody z wynajmu będą opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów. Zgodnie z umową najmu, czynsz oraz opłaty związane z eksploatacją mieszkania będzie pokrywał najemca. Opłaty za czynsz, za użytkowanie lokalu, a także za gaz i energię elektryczną najemca będzie wpłacał na moje konto. Czy ww. opłaty za użytkowanie lokalu oraz za media będą stanowiły składnik przychodu z tytułu najmu? więcej »
  • 16-11-2012
    VAT na media oddzielone od czynszu
    Z uzasadnienia: Skoro refakturowanie dostawy mediów odbywa się na podstawie umów najmu, to oczywistym jest, że w tym zakresie decydująca jest treść umowy, zgodnie z zasadą swobody umów. Wobec powyższego, brak jest przeszkód do traktowania odsprzedaży dostawy towarów i świadczenia usług związanych z udostępnieniem mediów najemcom lokali jako odrębnego od najmu świadczenia. Zakup przez podatnika mediów, służących zaspokojeniu indywidualnych potrzeb najemców lokali, powinien być zatem refakturowany na najemców ze wszystkimi konsekwencjami wynikającymi z przepisów ustawy o VAT. więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ]następna »

NADCHODZĄCE SZKOLENIA

07.02.2023

Szkolenie on-line: Delegowanie pracowników za granicę w 2023 roku

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
07.02.2023

Szkolenie on-line: Księgowość projektów unijnych

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
08.02.2023

Szkolenie on-line: Praktyczne aspekty rozliczania PIT osób osiągających dochody z zagranicy

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
14.02.2023

Szkolenie on-line: Typowanie podatników do kontroli - czyli co administracja skarbowa wie o...

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
15.02.2023

Szkolenie on-line: Rachunkowość fundacji i stowarzyszeń

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY