INDEKS TEMATYCZNY » Media

  • 28-06-2017
    Refakturowanie mediów przy najmie a możliwość odliczenia VAT
    Pytanie podatnika: Jeżeli opłaty z tytułu mediów najemca/dzierżawca lokalu użytkowego pokrywa procentowo w stosunku do kosztów poniesionych dla całego budynku, to czy wówczas Wnioskodawca ma prawo do odliczenia odpowiadającej temu procentowi części podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur zakupu mediów dla budynku, w którym znajduje się ten lokal? więcej »
  • 26-06-2017
    Kiedy opłata administracyjna i eksploatacyjna jest przychodem z najmu?
    Pytanie podatnika: Umowa najmu określa dwie kwoty: kwotę czynszu najmu oraz kwotę zaliczki na poczet opłat administracyjnych i eksploatacyjnych obejmujących czynsz administracyjny, koszt wody i centralnego ogrzewania. Najemca wpłaca, co miesiąc całość opłat na rzecz Wnioskodawczyni, która z kolei dokonuje opłat czynszu administracyjnego i eksploatacyjnego. Czy przychodem do opodatkowania jest czynsz najmu wraz z wpływającymi na rachunek Wnioskodawczyni ww. opłatami? więcej »
  • 09-06-2017
    Nieodpłatne udostępnienie domu: Koszty zwykłego użytkowania a przychód użyczającego
    Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni użyczała dom na cele mieszkalne rodzinie z czwórką dzieci. Z tytułu użyczenia domu nie została podpisana umowa (użyczenie domu nastąpiło w formie ustnej). Rodzina ponosiła jedynie koszty z tytułu zużytych mediów, tj. energię, gaz i wodę, na podstawie przekazanych przez Wnioskodawczynię rachunków. Czy koszty za media, które pokrywała rodzina, stanowią dla Wnioskodawczyni przychód do opodatkowania? więcej »
  • 19-05-2017
    Ryczałt tylko od kwoty czynszu za najem?
    Pytanie podatnika: Czy do przychodów podatnika opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zalicza się określone w umowie najmu opłaty eksploatacyjne i opłatę za energię elektryczną? więcej »
  • 06-12-2016
    Wydatki na remont mieszkania jako koszt podatkowy najmu
    Pytanie: Planuję przeznaczyć moje mieszkanie (odrębna własność) pod najem krótkotrwały lub gdy ta forma nie znajdzie zainteresowania, pod najem długotrwały. Najem będzie miał charakter incydentalny w zależności od chętnych. W związku z planowanym najmem poniosę wydatki na remont mieszkania. Czy przychody osiągane z tytułu krótkotrwałego najmu, które będą opodatkowane na zasadach ogólnych, będzie można przy wyliczeniu dochodu pomniejszyć o koszty ich uzyskania, takie jak: opłaty za media, czynsz płacony do wspólnoty, podatek od nieruchomości, ubezpieczenie, koszty wyposażenia, środki czystości i wydatki na remont? więcej »
  • 04-10-2016
    WSA. VAT przy refakturowaniu mediów związanych z usługą najmu lokalu
    Z uzasadnienia: Postanowienia umowne mają znaczenie przy rozpatrywaniu kwestii złożoności dostaw mediów i usługi najmu, jeżeli podstawą tych uzgodnień były względy ekonomiczne (przykładowo zapisy umowne oparto na rzeczywistych kryteriach zużycia mediów). Dlatego też w przypadku usługi najmu, przepis art. 29a ust. 1 ustawy o VAT należy tak interpretować, że opłaty wynikające z eksploatacji lokali przez najemcę, tj.: za energię cieplną, dostawę wody, odbiór ścieków i wywóz nieczystości powinny być ujmowane do podstawy opodatkowania jako składniki czynszu z tytułu usługi najmu, chyba że z umowy najmu zawartej pomiędzy wynajmującym a najemcą wynika jednoznacznie, że opłaty te (wszystkie lub niektóre) są regulowane przez najemcę na rzecz wynajmującego w sposób odrębny. więcej »
  • 03-10-2016
    Refakturowanie usług dostarczania zimnej wody - jaka stawka VAT?
    Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca może refakturować media w postaci wody zimnej według stawki VAT wynikającej z faktury pierwotnej tj. 8%? więcej »
  • 22-07-2016
    WSA. Transakcje związane z nieruchomościami a zwolnienie podmiotowe w VAT
    Z uzasadnienia: Przedmiotem transakcji odsprzedaży mediów, nie jest nieruchomość, rozumiana jako element konstytutywny transakcji, ponieważ takim podstawowym elementem świadczenia są: woda, ciepło i odprowadzanie ścieków. Z tych względów tego rodzaju odsprzedaż mediów nie może być traktowana jako transakcja związana z nieruchomością, a w konsekwencji jej wartość nie może być uwzględniona w wartości sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. więcej »
  • 17-06-2016
    Podatki 2016. Zwrot nadpłaty za media a moment korekty przychodów
    Skoro korekta przychodów nie jest wynikiem błędu rachunkowego lub innej oczywistej omyłki to zastosowanie znajdują wprowadzone z dniem 1 stycznia 2016 r. przepisy dotyczące korekty przychodów określone w art. 12 ust. 3j-3m ustawy o CIT. Zatem, zwrot użytkownikom lokali mieszkalnych ewentualnych nadpłat za media powstałych na koniec okresu rozliczeniowego skutkować będzie koniecznością dokonania korekty przychodów w dacie dokonania rozliczenia całego okresu rozliczeniowego - wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 9 czerwca 2016 r., sygn. IBPB-1-3/4510-229/16/AW. więcej »
  • 07-06-2016
    Dokumentowanie najmu. Czynsz i opłaty za media jako jedno świadczenie
    Pytanie podatnika: Czy Spółka powinna zastosować stawkę VAT zwolnioną zarówno do czynszu najmu lokali mieszkalnych jak i do pozostałych elementów opłaty miesięcznej tj. również do kosztów mediów, którymi obciążani są najemcy lokali mieszkalnych? Czy Spółka powinna zastosować 23% stawkę VAT, zarówno do czynszu najmu budynków, gruntów i lokali użytkowych wynajmowanych na cele inne niż mieszkaniowe, jak i pozostałych elementów opłaty miesięcznej (mediów)? Czy Spółka może wystawić jedną fakturę dokumentującą usługę najmu ze wskazaniem opłaty miesięcznej, obejmującej czynsz najmu i opłaty za media? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ]następna »

NADCHODZĄCE SZKOLENIA

22.02.2024

Szkolenie online: Najczęściej popełniane błędy w rozliczeniach podatku VAT - studium przypadku

cena: 790.00 zł netto

organizator: MDDP Akademia Biznesu oraz dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
23.02.2024

Szkolenie on-line: Zamknięcie w podatku CIT za 2023 r. Sporządzenie noty podatkowej oraz...

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
24.02.2024

Szkolenie online: Specjalista ds. podatków (48 h) - kurs w zakresie podatku VAT, CIT, PIT - kurs...

cena: 1690.00 zł netto

organizator: ADN Akademia Biznesu oraz dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
26.02.2024

Szkolenie on-line: Różnice kursowe - wycena, rozliczanie, ewidencja w ujęciu bilansowy i...

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
27.02.2024

Szkolenie on-line: Rachunkowość fundacji i stowarzyszeń

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY