INDEKS TEMATYCZNY » Media

  • 29-10-2018
    Termin odliczenia VAT z faktur za media
    Dostawcy gazu, wody, energii elektrycznej itd. stosują tzw. prognozy. Jaki dokument stanowi podstawę do obniżenia podstawy podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przez dostawcę mediów? Czy będzie liczył się fakt wystawienia faktury, czy też faktyczna dostawa i/lub korzystanie z usługi dostawy mediów? więcej »
  • 09-04-2018
    Odliczenie VAT po zamknięciu firmy
    31 grudnia 2017 r. zlikwidowałem działalność gospodarczą. W styczniu br. otrzymałem faktury za media: za dostawę wody i odprowadzanie ścieków, za gaz oraz za energię elektryczną. Wprawdzie faktury te zostały wystawione po dacie likwidacji działalności, ale dotyczą świadczenia usług w trakcie trwania działalności i mają bezpośredni związek z przychodem za okres czynnej działalności. Czy VAT zawarty w ww. fakturach będzie można odliczyć w deklaracji za miesiąc grudzień 2017 r.? więcej »
  • 13-12-2017
    Podatki 2018: Zmiany w zwolnieniach z PIT
    Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, które wejdą w życie 1 stycznia 2018 r., nie ominą także zwolnień przedmiotowych (art. 21). Celem tych zmian jest ujednolicenie opodatkowania wygranych w grach hazardowych, a także podniesienie limitu zwolnień w zakresie m.in. zapomóg z funduszu zakładowej organizacji związkowej otrzymywanych w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, świadczeń z ZFŚS, czy dopłat do wypoczynku. W ustawie pojawią się również nowe zwolnienia, które do tej pory regulowane były w rozporządzeniach, a dotyczące szkoleń z zakresu opieki paliatywnej lub hospicyjnej, czy umorzonych należności związanych z lokalem mieszkalnym. więcej »
  • 13-11-2017
    WSA. Odsprzedaż mediów nie jest transakcją związaną z nieruchomościami
    Z uzasadnienia: Chociaż, w szerokim znaczeniu, przedmiotem transakcji odsprzedaży mediów jest nieruchomość, to jednak nieruchomość nie jest tutaj elementem konstytutywnym transakcji, ponieważ podstawowym jej elementem są: woda, ciepło i odprowadzanie ścieków. Takiego rodzaju odsprzedaż mediów nie może być traktowana jako transakcja związana z nieruchomością, a w konsekwencji jej wartość nie może być uwzględniona w wartości sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. więcej »
  • 28-06-2017
    Refakturowanie mediów przy najmie a możliwość odliczenia VAT
    Pytanie podatnika: Jeżeli opłaty z tytułu mediów najemca/dzierżawca lokalu użytkowego pokrywa procentowo w stosunku do kosztów poniesionych dla całego budynku, to czy wówczas Wnioskodawca ma prawo do odliczenia odpowiadającej temu procentowi części podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur zakupu mediów dla budynku, w którym znajduje się ten lokal? więcej »
  • 26-06-2017
    Kiedy opłata administracyjna i eksploatacyjna jest przychodem z najmu?
    Pytanie podatnika: Umowa najmu określa dwie kwoty: kwotę czynszu najmu oraz kwotę zaliczki na poczet opłat administracyjnych i eksploatacyjnych obejmujących czynsz administracyjny, koszt wody i centralnego ogrzewania. Najemca wpłaca, co miesiąc całość opłat na rzecz Wnioskodawczyni, która z kolei dokonuje opłat czynszu administracyjnego i eksploatacyjnego. Czy przychodem do opodatkowania jest czynsz najmu wraz z wpływającymi na rachunek Wnioskodawczyni ww. opłatami? więcej »
  • 09-06-2017
    Nieodpłatne udostępnienie domu: Koszty zwykłego użytkowania a przychód użyczającego
    Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni użyczała dom na cele mieszkalne rodzinie z czwórką dzieci. Z tytułu użyczenia domu nie została podpisana umowa (użyczenie domu nastąpiło w formie ustnej). Rodzina ponosiła jedynie koszty z tytułu zużytych mediów, tj. energię, gaz i wodę, na podstawie przekazanych przez Wnioskodawczynię rachunków. Czy koszty za media, które pokrywała rodzina, stanowią dla Wnioskodawczyni przychód do opodatkowania? więcej »
  • 19-05-2017
    Ryczałt tylko od kwoty czynszu za najem?
    Pytanie podatnika: Czy do przychodów podatnika opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zalicza się określone w umowie najmu opłaty eksploatacyjne i opłatę za energię elektryczną? więcej »
  • 06-12-2016
    Wydatki na remont mieszkania jako koszt podatkowy najmu
    Pytanie: Planuję przeznaczyć moje mieszkanie (odrębna własność) pod najem krótkotrwały lub gdy ta forma nie znajdzie zainteresowania, pod najem długotrwały. Najem będzie miał charakter incydentalny w zależności od chętnych. W związku z planowanym najmem poniosę wydatki na remont mieszkania. Czy przychody osiągane z tytułu krótkotrwałego najmu, które będą opodatkowane na zasadach ogólnych, będzie można przy wyliczeniu dochodu pomniejszyć o koszty ich uzyskania, takie jak: opłaty za media, czynsz płacony do wspólnoty, podatek od nieruchomości, ubezpieczenie, koszty wyposażenia, środki czystości i wydatki na remont? więcej »
  • 04-10-2016
    WSA. VAT przy refakturowaniu mediów związanych z usługą najmu lokalu
    Z uzasadnienia: Postanowienia umowne mają znaczenie przy rozpatrywaniu kwestii złożoności dostaw mediów i usługi najmu, jeżeli podstawą tych uzgodnień były względy ekonomiczne (przykładowo zapisy umowne oparto na rzeczywistych kryteriach zużycia mediów). Dlatego też w przypadku usługi najmu, przepis art. 29a ust. 1 ustawy o VAT należy tak interpretować, że opłaty wynikające z eksploatacji lokali przez najemcę, tj.: za energię cieplną, dostawę wody, odbiór ścieków i wywóz nieczystości powinny być ujmowane do podstawy opodatkowania jako składniki czynszu z tytułu usługi najmu, chyba że z umowy najmu zawartej pomiędzy wynajmującym a najemcą wynika jednoznacznie, że opłaty te (wszystkie lub niektóre) są regulowane przez najemcę na rzecz wynajmującego w sposób odrębny. więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ]następna »

NADCHODZĄCE SZKOLENIA

06.02.2023

Szkolenie on-line: Compliance podatkowe - procedury zapewniające bezpieczeństwo podatkowe

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
07.02.2023

Szkolenie on-line: Delegowanie pracowników za granicę w 2023 roku

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
07.02.2023

Szkolenie on-line: Księgowość projektów unijnych

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
08.02.2023

Szkolenie on-line: Praktyczne aspekty rozliczania PIT osób osiągających dochody z zagranicy

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
14.02.2023

Szkolenie on-line: Typowanie podatników do kontroli - czyli co administracja skarbowa wie o...

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY