Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Małżonek

  • 10-12-2018Podatki 2019: Praca małżonka i dzieci będzie kosztem firmy
    Od 1 stycznia 2019 r., zgodnie z ustawą z 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym, do kosztów uzyskania przychodów będzie można zaliczyć wartość pracy małżonka i dzieci podatnika (przedsiębiorcy), a także małżonków i dzieci wspólników spółki niebędącej osobą prawną. więcej »
  • 30-10-2018Odliczenie VAT z faktury od firmy małżonka
    Pytanie: Na podstawie faktury wystawionej przez męża Wnioskodawczyni (żona) nabyła od niego autobus, który będzie wykorzystywany w jej działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług transportu lądowego pasażerskiego. Należność za wystawioną fakturę zostanie zapłacona przelewem na rachunek firmowy męża Wnioskodawczyni. Czy faktura dokumentująca zakup autobusu przez Wnioskodawczynię od swojego męża uprawnia ją do odliczenia podatku naliczonego wskazanego w wystawionej przez męża fakturze? więcej »
  • 02-10-2018NSA. Wspólnik płaci PIT od pożyczki od małżonka
    Z uzasadnienia: Zastrzeżenie zawarte w art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT odnoszące się do zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy, dotyczy sytuacji prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej przez osoby fizyczne. Zastrzeżenie to nie odnosi się natomiast do sytuacji prowadzenia takiej działalności przez spółki osobowe, w tym spółkę komandytową. Spółka komandytowa nie może otrzymać nieodpłatnego świadczenia od osób zaliczanych do I i II grupy podatkowej. Bez znaczenia jest fakt, że środki pożyczone przez męża skarżącej pochodzą z ich majątku wspólnego w rozumieniu art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. więcej »
  • 26-09-2018Kiedy alimenty od męża są zwolnione z PIT?
    Pytanie: Wnioskodawczyni ma 72 lata, nie jest z mężem po rozwodzie. Między Wnioskodawczynią a Jej mężem nie została orzeczona separacja małżeńska, ani też nie została ustanowiona rozdzielność majątkowa. Zamieszkuje z nim we wspólnym gospodarstwie domowym. W 2015 r. Sąd przyznał Wnioskodawczyni świadczenie w kwocie 1600 zł, które Wnioskodawczyni przeznacza na opłaty, opał, remonty i utrzymanie samochodu. Czy Wnioskodawczyni powinna płacić podatek od ww. alimentów? więcej »
  • 29-08-2018Podatki 2018: Limit na ryczałt od najmu dotyczy obojga małżonków
    Okoliczność, że jeden z małżonków korzysta z opodatkowania na ogólnych zasadach według skali podatkowej, nie oznacza, że nie osiąga przychodów z tytułu umowy najmu, dzierżawy zawieranej poza działalnością gospodarczą, które podlegają uwzględnieniu w limicie przychodów w wysokości 100 000 zł. Przepisy nie stanowią, że w limicie tym uwzględnia się wyłącznie przychody z tytułu umowy najmu, dzierżawy, zawieranej poza działalnością gospodarczą, opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych - wyjaśniło Ministerstwo Finansów. więcej »
  • 28-06-2018Separacja nie wpływa na podatek od darowizny mieszkania
    W odniesieniu do przepisów podatkowych nie ma podstaw odmiennego rozumienia małżeństwa, niż to które zostało ukształtowane w prawie rodzinnym, co oznacza, że należy stosować przepisy prawa rodzinnego przy wykładni przepisów prawa podatkowego. Wobec tego skoro w ustawie o podatku od spadku i darowizn brak jest odmiennych uregulowań dla małżonków w trakcie separacji, to należy przyjąć, że małżonkowie ci nadal pozostają zakwalifikowani do I grupy podatkowej - wyjaśnił Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej. więcej »
  • 28-03-2018Podatki 2018: Nowe wzory oświadczeń i zawiadomień PIT
    Ministerstwo Finansów opublikowało projekty dwóch nowych rozporządzeń dotyczących wzorów oświadczeń i zawiadomień ws. podatku dochodowego. Formularze odnoszą się m.in. do podatników osiągających dochody z działów specjalnych produkcji rolnej oraz sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych, które przetworzono w sposób inny niż przemysłowy. więcej »
  • 14-02-2018Sprzedaż nieruchomości po śmierci małżonka a PIT - interpretacja ogólna MF
    Jeżeli zbycie nieruchomości nastąpiło po śmierci jednego z małżonków, a nieruchomość nabyta została do majątku objętego wspólnością majątkową, to pięcioletni termin należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości do majątku wspólnego małżonków. Stąd dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych uznaje się, że w momencie śmierci jednego z małżonków nie następuje nabycie nieruchomości przez drugiego małżonka, jeżeli nieruchomość objęta była wspólnością majątkową - wyjaśnił Minister Finansów. więcej »
  • 02-01-2018Podatki 2018: Praca małżonka i dzieci będzie kosztem firmy?
    Trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym. W projekcie tym proponuje się zmianę przepisu art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy PIT. Zgodnie z projektowanym brzmieniem tego przepisu, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika. Jeżeli zatem projektowana ustawa zostanie uchwalona przez Sejm i wejdzie w życie, wartość pracy małżonka podatnika i jego małoletnich dzieci będzie mogła być zaliczona do kosztów podatkowych – poinformowało Ministerstwo Finansów. więcej »
  • 28-11-2017Wynagrodzenie i składki ZUS małżonka wspólnika jako koszt podatkowy
    Pytanie: Czy wartość pracy małżonka pierwszego wspólnika spółki jawnej w postaci wynagrodzenia oraz składki ZUS w części płaconej przez spółkę są kosztem uzyskania przychodów dla drugiego wspólnika – Wnioskodawcy? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ]następna »