INDEKS TEMATYCZNY » Małżonek

  • 07-04-2017
    Dane małżonka na fakturze nie są przeszkodą przy odliczaniu VAT
    Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca ma prawo, jako podatnik VAT czynny, obniżyć podatek VAT należny o cały podatek VAT naliczony, wynikający z faktury VAT dokumentującej zakup nieruchomości, pomimo tego, że na fakturze jako nabywca jest również wskazana żona Wnioskodawcy? Czy w celu odliczenia podatku VAT naliczonego Wnioskodawca jest zmuszony do wystawienia noty korygującej, w której Wnioskodawca będzie korygował dane dotyczące nabywcy, tzn. wskaże, że wyłącznym nabywcą jest Wnioskodawca? więcej »
  • 07-03-2017
    PIT za 2016. Wspólne rozliczenie małżonków
    Małżonkowie, którzy pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy i między którymi istniała przez cały rok wspólność majątkowa małżeńska, mają możliwość złożenia wspólnego zeznania podatkowego. więcej »
  • 29-12-2016
    Opodatkowanie darowizny pieniędzy do majątku osobistego współmałżonka
    Pytanie: Mąż zamierza przesunąć pieniądze z majątku wspólnego do majątku osobistego żony. Między małżonkami istnieje współwłasność majątkowa. W tym celu zawrze z żoną umowę darowizny pieniężnej. Kwota darowizny znacznie przekroczy kwotę wolną od podatku. Środki pieniężne zostaną przekazane za pomocą przelewu na rachunek bankowy żony. Czy otrzymując ww. darowiznę pieniężną, żona może skorzystać z ulgi od całej otrzymanej kwoty? więcej »
  • 23-12-2016
    Odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe małżonka
    Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawczyni będzie odpowiadać za zobowiązanie podatkowe swojego męża swoim majątkiem osobistym oraz majątkiem wspólnym, powstałym po zawarciu związku małżeńskiego, w sytuacji, gdy zobowiązanie podatkowe męża powstało na kilka lat przed zawarciem związku małżeńskiego oraz na powstanie którego nie miała żadnego wpływu i w żaden sposób nie przyczyniła się do jego powstania? więcej »
  • 21-11-2016
    Odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe małżonka
    Pytanie podatnika: Czy będę odpowiadać za zobowiązania podatkowe małżonki występującej w roli podatnika, płatnika, czy inkasenta? więcej »
  • 12-09-2016
    Wynagrodzenie dziecka jako koszt uzyskania przychodów przedsiębiorcy?
    Czy podatnik (rodzic) może ująć jako koszt uzyskania przychodu wydatki poniesione w związku z zatrudnieniem, na umowę zlecenie, swojego pełnoletniego dziecka? więcej »
  • 08-08-2016
    Prawo do nieruchomości po śmierci małżonka. Rozliczenie PIT
    Z uzasadnienia: Prawo zmarłej żony – do czasu otwarcia spadku łączne z prawem podatnika - weszło w skład spadku i stało się przedmiotem dziedziczenia. Nie można więc zasadnie mówić o "dwukrotnym nabyciu" przez Skarżącego prawa własności – z tytułu kupna w 2008 r. i spadkobrania w 2010 r. Od 2008 r. Skarżący podatnik był właścicielem całości udziału we własności, ponieważ jego prawo do tego udziału było – w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej – łączne i nierozdzielne z takim samym prawem jego małżonki, które następnie stało się przedmiotem dziedziczenia - z datą nabycia przez Skarżącego spadku. więcej »
  • 28-06-2016
    Składki ZUS. Żona przedsiębiorcy na umowie zleceniu
    Osoba wykonująca pracę na podstawie umowy zlecenia, nawet jeżeli spełnia kryteria określone dla osób współpracujących, podlega ubezpieczeniom społecznym jako zleceniobiorca, bowiem w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w odniesieniu do zleceniobiorców brak jest przepisu odpowiadającego treści zawartej w art. 8 ust. 2 tej ustawy regulacji dotyczącej pracowników, jak również wykonywanie pracy na podstawie umowy zlecenia stanowi odrębny, od współpracy przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej, tytuł do ubezpieczeń społecznych - wyjaśnił ZUS. więcej »
  • 20-06-2016
    Podział majątku po rozwodzie to opodatkowana darowizna?
    Pytanie podatnika: Czy zawarcie umowy podziału majątku wspólnego po rozwodzie, w wyniku którego były mąż nabędzie własność nieruchomości bez spłaty byłej małżonki mieści się w zakresie przepisu art. 1a pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn? więcej »
  • 03-06-2016
    Skutki podatkowe otrzymania darowizny od przyszłej żony
    Pytanie podatnika: Czy otrzymane darowizny od małżonki, z którą Wnioskodawca był już w związku małżeńskim, następnie rozwiódł się oraz w niedalekiej przyszłości zawrze ponownie związek małżeński poprzedzony podpisaniem umowy ustanawiającej rozdzielność majątkową, przy spełnieniu warunków określonych w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, będzie korzystać ze zwolnienia z tegoż podatku? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ]następna »

NADCHODZĄCE SZKOLENIA

17.06.2024

Szkolenie online: Akademia kadr 2024. Nowelizacja kodeksu pracy oraz dyrektywa Work Life Balance -...

cena: 1600.00 zł netto

organizator: ADN Akademia Biznesu oraz dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
17.06.2024

Szkolenie on-line: Zatrudnianie obywateli Ukrainy po 1 lipca 2024 r.

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
18.06.2024

Szkolenie on-line: Tworzenie oraz opodatkowanie fundacji rodzinnej

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
19.06.2024

Szkolenie on-line: Rachunkowość fundacji i stowarzyszeń

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
21.06.2024

Szkolenie online: Najczęściej popełniane błędy w rozliczeniach podatku VAT - studium przypadku

cena: 790.00 zł netto

organizator: MDDP Akademia Biznesu oraz dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY