Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Koszty bezpośrednie

  • 19-04-2018Koszty uzyskania przychodu: Know-how nabywane od podmiotów powiązanych
    Jeżeli opłaty jako bezpośrednio powiązane z wytworzonym produktem przeznaczonym do sprzedaży, są bezpośrednimi kosztami uzyskania przychodów, to powinny zostać uznane również za bezpośrednie koszty wytworzenia produktów. Tym samym mogą zostać uznane za koszt wytworzenia produktu, a ograniczenie w zaliczaniu niektórych wydatków do kosztów nie znajdzie zastosowania. więcej »
  • 27-07-2016Rozliczanie kosztów związanych z uzyskaniem przychodu na przełomie roku podatkowego
    Pytanie podatnika: Czy koszty uzyskania przychodu zarówno bezpośrednio jak również pośrednio związane z uzyskaniem przychodu, a stanowiące dostawy niefakturowane, ujęte w księgach roku za który Oddział sporządza CIT-8 na podstawie poleceń księgowania w przypadku braku faktury będą stanowić koszty uzyskania przychodu tego roku podatkowego? Czy Oddział ma prawo uznać za koszty uzyskania przychodu roku następnego po roku, za który sporządzany będzie CIT-8 kwoty ewentualnych różnic pomiędzy kwotami wykazanymi w poleceniach księgowania, które będą ujęte w roku X, a otrzymanymi fakturami, rachunkami lub notami dokumentującymi te koszty, które Oddział otrzyma po zamknięciu ksiąg roku X? więcej »
  • 19-07-2016Rozliczanie transakcji według faktur częściowych
    Pytanie podatnika: Czy Spółka wystawiając dla kontrahentów faktury częściowe, dokumentujące częściowe wykonanie części usługi lub określony etap produkcji towarów, może rozpoznać przychód w dacie wystawienia danej faktury częściowej? Jeśli tak, to czy będzie przysługiwało jej prawo do rozpoznania kosztu w wysokości odpowiadającego jej przychodu w dacie wystawienia faktury częściowej? więcej »
  • 04-02-2016Koszty pośrednie i bezpośrednie. Rozliczenie dla potrzeb podatkowych
    Czym różnią się od siebie koszty pośrednie i bezpośrednie? W którym momencie powinny zostać rozliczone dla potrzeb podatku dochodowego? Czy liczy się tylko data faktury? Zobaczmy. więcej »
  • 11-03-2015Ujawnienie środka trwałego a kwalifikacja odsetek od kredytu
    Z uzasadnienia: Odsetki od kredytu zaciągniętego z przeznaczeniem na inwestycje, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania zwiększają koszty wytworzenia danego środka trwałego (pośrednie koszty uzyskania przychodu poprzez instytucję amortyzacji); innymi słowy z mocy art. 16 ust. 1 pkt 12 ustawy o CIT odsetki od kredytów inwestycyjnych do dnia oddania środka trwałego do używania nie stanowią bezpośredniego kosztu uzyskania przychodu. więcej »
  • 12-02-2015Potrącalność kosztów uzyskania przychodów
    Pytanie podatnika: Jakie są zasady ustalania momentu zaliczenia poniesionego wydatku do kosztów uzyskania przychodów? więcej »
  • 27-10-2014Rozliczanie kosztów w czasie – podatki i rachunkowość
    Przepisy podatkowe uzależniają moment, w którym wydatek staje się kosztem uzyskania przychodów, od momentu ujęcia go w księgach rachunkowych. Sprawdźmy zatem, w jaki sposób rozliczać w takim razie koszty bezpośrednie i pośrednie. więcej »
  • 27-08-2014Rozliczenie wydatków na zakup usług doradczych a CIT
    Przepisy podatkowe wskazują na wyraźny podział kosztów uzyskania przychodów na bezpośrednio związane z przychodami i inne niż bezpośrednio związane z przychodami (tzw. koszty pośrednie), odrębnie regulując moment ich potrącalności. Jak w takim razie rozliczać wydatki na usługi doradcze? więcej »
  • 26-06-2014Rozliczenie kosztów obsługi serwisowej
    Pytanie podatnika: Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że koszty tzw. „obsługi serwisowej”, poniesione po rozpoczęciu dystrybuowania Projektu, powinny być kwalifikowane jako koszty uzyskania przychodów inne niż koszty bezpośrednie (art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), a w rezultacie, potrącalne w dacie ich poniesienia? więcej »
  • 18-04-2014Usługi informatyczne w kosztach uzyskania przychodów
    Pytanie: Spółka świadczy usługi w zakresie kompleksowej obsługi rachunkowo-księgowe. Obsługę informatyczną swoich procesów wykonuje częściowo poprzez outsourcing - usługi nabywa od podmiotu zewnętrznego. Za usługi te otrzymuje faktury. Spółka w ramach nabywanych usług informatycznych nie uzyskuje żadnego świadczenia, które mogłoby stanowić dla niej wartość niematerialną i prawną. Czy koszt nabywanych usług informatycznych jest kosztem uzyskania przychodów, o którym mowa w art. 15 ust. 4d ustawy o CIT, tj. kosztem innym niż koszty bezpośrednio związane z przychodami? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ]następna »