Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Kapitalizacja odsetek

  • 13-05-2015NSA. Kiedy odsetki są kosztem podatkowym?
    Z uzasadnienia: Jeżeli skapitalizowane odsetki (od pożyczek, czy kredytów) stanowią przychód kredytodawcy, to tym samym czynność ta tworzy koszty podatkowe po stronie kredytoobiorcy, o ile spełnione zostają warunki przewidziane art. 15 ust. 1 ww. ustawy. Konstrukcja bowiem podatku dochodowego przyjmuje swoistą równowagę przychodów i kosztów ich uzyskania. Nie powinna bowiem zaistnieć sytuacja, w której przychód z tytułu skapitalizowanych (niezapłaconych) odsetek staje się przychodem (w dniu kapitalizacji) u jednej strony umowy pożyczki (czy kredytu), zaś u drugiej strony tej umowy nie stanowi kosztu uzyskania przychodu do momentu rzeczywistej ich spłaty (zapłaty). więcej »
  • 27-01-2015Podatki 2015: Zmiany w opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych
    Poniżej przedstawiamy główne zmian w opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, wprowadzonych ustawą z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1328 - dalej: ustawa zmieniająca). więcej »
  • 23-01-2015Podatki 2015: Nowe zasady limitowania odsetek zaliczanych do kosztów w CIT
    Z dniem 1 stycznia 2015 r. weszły w życie - na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1328 i 1478), dalej jako „ustawa zmieniająca” - przepisy wprowadzające istotne zmiany w zasadach podatkowego rozliczania odsetek od, szeroko rozumianych, pożyczek. Zmiany te polegają na: więcej »
  • 20-05-2014Kapitalizacja odsetek a podatek u źródła
    Polscy przedsiębiorcy coraz częściej nabywają usługi finansowe od zagranicznych kontrahentów. Przeważnie są to usługi polegające na udzielaniu pożyczek lub kredytów. Zaciągając pożyczkę, pożyczkobiorca jest zobowiązany do zapłaty odsetek na rzecz pożyczkodawcy. I w takim właśnie przypadku może pojawić się obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego, i to niezależnie, w jakiej formie taka płatność zostanie dokonana. więcej »
  • 10-01-2014Kapitalizacja odsetek a przychód podatkowy
    W świetle art. 12 ust. 4 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych kapitalizacja odsetek powinna być traktowana na równi z zapłatą, ponieważ wywiera ten sam skutek, a mianowicie zmniejsza kwotę odsetek do zapłaty, zaś powstałe przysporzenie dla pożyczkodawcy ma charakter trwały, definitywny i bezwarunkowy; tym samym skapitalizowane odsetki od kredytów (pożyczek) stanowią przychód podatkowy w dacie ich kapitalizacji, a nie w dacie ich faktycznego otrzymania - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 13-04-2011Skapitalizowane odsetki w kosztach uzyskania przychodów
    Skapitalizowane odsetki od pożyczek zaciągniętych w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich kapitalizacji. Zasadę tę potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 17 marca 2011 r. nr IPPB5/423-148/11-3/RS. więcej »
  • 11-08-2010Kiedy skapitalizowane odsetki od pożyczki są kosztem uzyskania przychodu
    Pytanie podatnika: Czy w przypadku kapitalizacji odsetek do kwoty głównej pożyczki, wykorzystywanej na działalność bieżącą Spółki kwota skapitalizowanych odsetek stanowić będzie dla Spółki koszt uzyskania przychodów w momencie ich faktycznej zapłaty? więcej »
  • 21-01-2010Moment powstania przychodu z tytułu kapitalizacji odsetek
    Zwrot zawarty w przepisie art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych „skapitalizowane odsetki od tych pożyczek (kredytów)" należy odnosić do „pożyczek (kredytów) zwróconych". Nie można ich odnosić do „otrzymanych pożyczek (kredytów)" bowiem te dotyczą kategorii przysporzeń wyłączonych z pojęcia przychodu po stronie pożyczkobiorcy (kredytobiorcy) a nie pożyczkodawcy (kredytodawcy). W odniesieniu do wspomnianej kapitalizacji odsetek nie mają zastosowania powołane przepisy art. 12 ust. 3a, 3c i 3d u.p.d.o.p. w takim przypadku za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty, co należy wiązać z momentem zwrotu (spłaty) pożyczki (kredytu) czyli otrzymaniem przez pożyczkodawcę (kredytodawcę) wartości udzielonej pożyczki (kredytu) wraz z zapłatą skapitalizowanych odsetek powiększających kwotę udzielonej pożyczki (kredytu). Momentem powstania przychodu z tytułu kapitalizacji odsetek jest data ich otrzymania przez pożyczkodawcę (kredytodawcę) - orzekł Wojewódzki Sądu Administracyjny we Wrocławiu. więcej »
  • 19-11-2009Orzecznictwo podatkowe: Moment powstania przychodu z tytułu kapitalizacji odsetek
    1. Zwrot zawarty w przepisie art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych "skapitalizowane odsetki od tych pożyczek (kredytów)" należy odnosić do "pożyczek (kredytów) zwróconych". Nie można ich odnosić do "otrzymanych pożyczek (kredytów)" albowiem te dotyczą kategorii przysporzeń wyłączonych z pojęcia przychodu po stronie pożyczkobiorcy (kredytobiorcy) a nie pożyczkodawcy (kredytodawcy). 2. W odniesieniu do wspomnianej kapitalizacji odsetek nie mają zastosowania powołane przepisy art. 12 ust. 3a, 3c i 3d u.p.d.o.p. W takim przypadku za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty, co należy wiązać z momentem zwrotu (spłaty) pożyczki (kredytu) czyli otrzymaniem przez pożyczkodawcę (kredytodawcę) wartości udzielonej pożyczki (kredytu) wraz z zapłatą skapitalizowanych odsetek powiększających kwotę udzielonej pożyczki (kredytu). 3. Momentem powstania przychodu z tytułu kapitalizacji odsetek jest data ich otrzymania przez pożyczkodawcę (kredytodawcę). więcej »
  • 18-02-2009Moment zaliczenia skapitalizowanych odsetek do kosztów uzyskania przychodów
    Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wydatków na spłatę pożyczki nie można co do zasady zaliczyć do kosztów podatkowych. Za koszt uzyskania przychodu można jednak uznać tę część kwoty głównej pożyczki, która powstała w wyniku kapitalizacji odsetek. Warunkiem zaliczenia skapitalizowanych odsetek do kosztów podatkowych jest uznanie ich za wydatki poniesione w celu spłaty pożyczki. Sama czynność kapitalizacji odsetek nie powoduje zaspokojenia wierzyciela. W rezultacie spółka może zaliczyć skapitalizowane odsetki do kosztów podatkowych nie w momencie ich kapitalizacji, lecz dopiero w momencie ich faktycznej zapłaty — orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »