Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Usługa gastronomiczna w kosztach uzyskania przychodu

Przepis art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie zalicza do kosztów uzyskania przychodu: „kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych”. Dlatego każdy wydatek poniesiony przez przedsiębiorcę na któryś ze wskazanych w tym artykule kosztów, organy podatkowe uznają za wyłączony z rachunku podatkowego. W wyroku z 23 października 2018 r. wojewódzki sąd administracyjny wskazał jednak, że „(...) nie każdy wydatek na zakup usługi gastronomicznej należy klasyfikować do kosztów reprezentacji wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów” (wyrok WSA w Rzeszowie, sygn. akt I SA/Rz 741/18)... więcej »

Jak zweryfikować formalnie kontrahenta przed transakcją?

W świetle wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie C-285/11 z 6 grudnia 2012 r.: „zwalczanie przestępczości podatkowej, uchylania się od nadużyć jest celem uznanym i wspieranym przez Dyrektywę 2006/112 WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz. UE L 347/1). Zatem krajowe organy administracyjne i sądowe nie tylko mogą ale powinny odmówić prawa do odliczenia podatku naliczonego podatnikowi, jeżeli na podstawie obiektywnych przesłanek zostanie udowodnione, że skorzystanie z tego prawa wiązałoby się z oszustwem lub nadużyciem.”.. więcej »

Faktura bez polskich znaków diakrytycznych bez wpływu na rozliczenia VAT

Spółka kapitałowa prawa niemieckiego z siedzibą w Niemczech jest zarejestrowana w Polsce do celów podatku od towarów i usług. Spółka wystawia faktury VAT RR. System finansowo-księgowy spółki nie jest w stanie wystawiać faktur przy użyciu polskich znaków diakrytycznych: „ą, ę, ł, ó, ż, ź, ś, ć, ń”. Czy spółka będzie uprawniona do rozliczenia jako podatek naliczony zryczałtowanego zwrotu podatku od wartości nabytych produktów rolnych, jeśli będzie on wystawiać faktury VAT RR bez polskich znaków diakrytycznych?.. więcej »

NSA. Prywatna działka w firmie: Amortyzacja od ceny zakupu, czy rynkowej?

Z uzasadnienia: Wnioskodawca nabył bowiem odpłatnie tę działkę, jako część większej nieruchomości, ale z uwagi na fakt, że po wydzieleniu działka ta stała się samodzielnym przedmiotem obrotu prawnego i na moment wprowadzenia jej do ewidencji środków trwałych, nie można było ustalić ceny jej nabycia, to należało ustalić jej wartość przy zastosowaniu art. 22g ust. 8 ustawy o PIT. (...) w sytuacji potwierdzenia, że doszło do nieodpłatnego nabycia ustawodawca przewidział już w tym przepisie sposób ustalenia wartości, tj. "wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości.".. więcej »

Nadgorliwe MF rozszerza exit tax na osoby fizyczne?

Zdaniem Ministerstwa Finansów, stosowanie exit tax w stosunku do osób fizycznych należy uznać za suwerenną decyzję danego państwa, nie mającą „elementów stycznych” z dyrektywą ATAD. Stosowanie tej instytucji w odniesieniu do osób fizycznych w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej nie ma charakteru wyjątkowego. Zatem, kierując się obowiązującą w Polsce systematyką przepisów prawa dot. zasad opodatkowania podatkiem dochodowym, wynikającą z konstytucyjnej równości podmiotów w prawie, w zakresie opodatkowania dochodów z niezrealizowanych zysków wprowadzono analogiczne rozwiązania dotyczących osób prawnych oraz fizycznych... więcej »

wszystkie artykuły »