INDEKS TEMATYCZNY » kaucja

  • 29-05-2018
    NSA. Kaucja z VAT czy bez? To zależy od jej charakteru
    Minister Finansów przyjmując, że kwota otrzymanej kaucji (w całości) stanowi zapłatę w ramach wzajemnych zobowiązań jako element cenotwórczy wzajemnych rozliczeń i wchodzi do podstawy opodatkowania w rozumieniu art. 29a ustawy o VAT nie uwzględnił podstawowej roli jaką pełni kaucja, tj. zabezpieczenia zobowiązania dostarczenia zużytych części przez nabywcę towaru i która w sytuacji spełnienia tego zobowiązania podlega zwrotowi. Jedynie tę część otrzymanej kaucji, która rozliczona w późniejszym okresie podlega przepadkowi w związku z brakiem przekazania na rzecz skarżącej zużytych części należy traktować jako wynagrodzenie tytułem dokonanej dostawy - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 01-12-2017
    Podatki 2018. Najem prywatny: Ryczałt 8,5% tylko do 100 tys. zł
    Od przyszłego roku obowiązywać będzie limit w wysokości 100 000 zł rocznie dla przychodów z najmu, które mogą korzystać ze zryczałtowanej formy opodatkowania w wysokości 8,5% przychodów, przy czym limit ten dotyczyć będzie łącznie małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa. Zmiana ta, zgodnie z zamysłem projektodawców, pozwoli na ograniczenie stosowania tej formy opodatkowania tylko do podatników, którzy tego rodzaju przychody traktują jako dodatkowe źródło dochodów. więcej »
  • 13-01-2017
    20 stycznia. Wybór formy opodatkowania PIT: Najem prywatny
    Podatnicy, którzy w 2017 r. chcą opłacać podatek od przychodów z tzw. najmu prywatnego w formie ryczałtu, muszą złożyć oświadczenie w urzędzie skarbowym do 20 stycznia 2017 r. Ten sam termin obowiązuje, gdy chcą zrezygnować z ryczałtu. Oświadczenie nie składają podatnicy, którzy nie zamierzają zmieniać dotychczasowej formy opodatkowania. Do 20 stycznia należy także złożyć zawiadomienie o wyborze (rezygnacji z) kwartalnego opłacania ryczałtu. W tym terminie składa się również oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodów przez jednego z małżonków. Dotyczy to małżonków między którymi istnieje wspólność majątkowa, w przypadku gdy przedmiot najmu należy do ich wspólnego majątku. więcej »
  • 04-05-2016
    Termin odliczenia VAT z faktur otrzymanych od małego podatnika
    Pytanie podatnika: Wykonawca świadczący usługi na rzecz Wnioskodawcy, jest małym podatnikiem, rozliczającym VAT metodą kasową. W celu zabezpieczenia roszczeń odszkodowawczych o zapłatę kar umownych z tytułu nienależytego lub niewykonania zobowiązań wykonawcy Wnioskodawca zgodnie z umową ma prawo do potrącenia z wynagrodzenia za poszczególne etapy odbioru przedmiotu umowy kwotę w wysokości 5% tytułem kaucji na zabezpieczenie ww. roszczeń. Czy należy odliczać pozostałą nieodliczoną część VAT z faktur w wysokości odpowiadającej 5% zatrzymanej kaucji z każdej faktury w momencie zapłaty tej części lub w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych? więcej »
  • 12-04-2016
    Kaucje a VAT. Dokumentowanie i prawo odliczenia VAT
    Pytanie: Zamierzam podpisać 5-letnią umowę na wynajem lokalu, w której będzie istniał zapis o bezzwrotnej kaucji, która docelowo będzie przeznaczona na ostatni czynsz. Kaucja ta będzie płatna do 30 dni od podpisania umowy i składa się z kwoty miesięcznego czynszu powiększonego o podatek VAT. Pobierana kaucja bezzwrotna nie przewiduje pokrycia ewentualnych strat lub nakładów powstałych w trakcie trwania umowy najmu. Czy najemca powinien po zapłacie kaucji bezzwrotnej, wystawić na tę kaucję fakturę i czy powinien być na tej fakturze też naliczony podatek VAT, skoro kaucja opiewa na kwotę czynszu wraz z podatkiem VAT? Czy w momencie wystawienia faktury przez najemcę na tę kaucję mam podstawy aby odliczyć podatek VAT? więcej »
  • 15-01-2016
    20 stycznia. Wybór formy opodatkowania PIT: Najem prywatny
    Podatnicy, którzy w 2016 r. chcą opłacać podatek od przychodów z tzw. najmu prywatnego w formie ryczałtu, muszą złożyć oświadczenie w urzędzie skarbowym do 20 stycznia 2016 r. Ten sam termin obowiązuje, gdy chcą zrezygnować z ryczałtu. Oświadczenie nie składają podatnicy, którzy nie zamierzają zmieniać dotychczasowej formy opodatkowania. Do 20 stycznia należy także złożyć zawiadomienie o wyborze (rezygnacji z) kwartalnego opłacania ryczałtu. W tym terminie składa się również oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodów przez jednego z małżonków. Dotyczy to małżonków między którymi istnieje wspólność majątkowa, w przypadku gdy przedmiot najmu należy do ich wspólnego majątku. więcej »
  • 08-09-2015
    Opodatkowanie VAT kaucji otrzymanej od nabywcy
    Należy jednoznacznie rozróżnić kwoty otrzymanej kaucji na część podlegającą zwrotowi w sytuacji spełnienia świadczenia przez nabywcę towaru i część podlegającą przepadkowi w sytuacji nie spełnienia świadczenia. Kwota kaucji otrzymanej od nabywcy i zatrzymana następnie w związku z niewywiązaniem się przez kontrahenta z jego obowiązków stanowi wynagrodzenie tytułem dokonanej dostawy. Natomiast w pozostałym zakresie, gdy kaucja nie przepada, kaucja ta nie stanowi usługi ani dostawy towarów w rozumieniu przepisów o VAT i w tym przypadku kaucja nie podlega opodatkowaniu VAT. więcej »
  • 09-01-2015
    Podatek od kaucji przy najmie prywatnym
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca wynajmuje, jako osoba fizyczna nieruchomość. Najem ten nie stanowi działalności gospodarczej i zgodnie ze zgłoszonym wnioskiem Wnioskodawca płaci zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 8,5% przychodów z najmu. Według jakiej wysokości należy objąć podatkiem dochodowym od osób fizycznych kaucje, która zgodnie z umową z powodu wcześniejszego wypowiedzenia umowy pozostaje u wynajmującego? więcej »
  • 25-11-2014
    Kaucja na przedpłatę a podatek VAT
    Pytanie: Nasza Spółka zgłosiła uczestnictwo w targach motoryzacyjnych 10 września 2014 r. W związku z ww. uczestnictwem dokonaliśmy najmu powierzchni wystawienniczej. Z regulaminu targów wynikało, że dokonując zgłoszenia uczestnictwa i zamówienia powierzchni wystawienniczej, zobowiązani byliśmy do wpłaty kaucji za najem powierzchni wystawienniczej. Z tytułu wpłaty kaucji organizator nie wystawił faktury. Kaucja została uiszczona na podstawie faktury pro forma (wpłata z 20 maja 2014 r.). W dniu wystawienia potwierdzenia zgłoszenia wpłacona przez Spółkę kaucja została zaliczona na poczet najmu powierzchni wystawienniczej i udokumentowana fakturą z 20 lipca 2014 r., którą otrzymała 15 sierpnia 2014 r. Wpłacona kwota stanowiła 100% kwoty należności z tytułu najmu powierzchni wystawienniczej. Czy mamy prawo do odliczenia podatku naliczonego z otrzymanej faktury, a jeśli tak, to w którym okresie rozliczeniowym? więcej »
  • 01-08-2014
    Rozliczanie kaucji na gruncie VAT
    Pytanie podatnika: Czy kwota kaucji otrzymanej od nabywcy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, czy też nie stanowi ani dostawy towarów, ani usługi, wymienionych w art. 5 ust. 1 pkt 1-5 ustawy o podatku od towarów i usług? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ]następna »

NADCHODZĄCE SZKOLENIA

19.06.2024

Szkolenie on-line: Rachunkowość fundacji i stowarzyszeń

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
21.06.2024

Szkolenie online: Najczęściej popełniane błędy w rozliczeniach podatku VAT - studium przypadku

cena: 790.00 zł netto

organizator: MDDP Akademia Biznesu oraz dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
24.06.2024

Szkolenie online: Akademia HR Business Partnera

cena: 1690.00 zł netto

organizator: ADN Akademia Biznesu oraz dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
24.06.2024

Szkolenie on-line: Jak ustalić koszt wyrobu gotowego? Zasady ewidencji kosztów, ustalenie...

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
25.06.2024

Szkolenie on-line: Tworzenie oraz opodatkowanie fundacji rodzinnej

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY