Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Faktury korygujące

  • 17-09-2014Obowiązek posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej
    Pytanie podatnika: Czy od 1 stycznia 2014 r. w związku ze zmianą przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług Wnioskodawca powinien posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej i uwzględniać faktury korygujące (obniżenie podstawy opodatkowania) w deklaracji VAT-7 za okres rozliczeniowy, w którym usługobiorca otrzymał fakturę korygującą? więcej »
  • 23-07-2014Przekształcenie spółki osobowej w kapitałową na gruncie VAT
    Przekształcenie spółek nie może zostać na gruncie VAT zakwalifikowane ani jako odpłatna dostawa towarów, ani jako odpłatne świadczenie usług. Tym samym czynność tego typu nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Jednocześnie podkreślenia wymaga, że spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia jest następcą i niejako kontynuatorem działalności przekształconej spółki osobowej. W takim przypadku nie ma miejsca likwidacja spółki osobowej, a jedynie zmiana jej formy organizacyjno-prawnej. więcej »
  • 25-06-2014NSA: Faktura korygująca nie wpływa na datę powstania przychodu
    NSA w wyroku z 25 kwietnia 2014 r. (sygn. II FSK 4/13) uznał, że wystawienie faktury korygującej w związku ze zwrotem towarów, w żaden sposób nie wpływa na datę powstania przychodu, koryguje jedynie jego wysokość. Faktura korygująca, wystawiona z powodu obniżenia, ale także w przypadku podwyższenia, ceny poniesionej na rzecz określonego kontrahenta, powinna zostać uwzględniona w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania sprzedaży towaru. więcej »
  • 13-06-2014Sposób doręczenia faktury korygującej
    Pytanie podatnika: Czy wpis w książce nadawczej Wnioskodawcy, dokumentujący wysyłkę listu zwykłego wraz z fakturą korygująca do osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, dokumentuje próbę doręczenia faktury korygującej, o której mowa w art. 29a ust. 15 pkt 4 ustawy o VAT? więcej »
  • 14-05-2014Treść uproszczonej faktury korygującej
    Pytanie podatnika: Czy uproszczona faktura korygująca, zawierająca informacje wskazane we wniosku, stanowi „fakturę” w rozumieniu art. 2 pkt 31 ustawy oraz czy faktura taka uprawnia do obniżenia podstawy opodatkowania przez Wnioskodawcę pod warunkiem otrzymania potwierdzenia odbioru tej faktury przez Kupującego, uzyskanego przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym Kupujący otrzymał fakturę korygującą? więcej »
  • 13-05-2014NSA: Przychód należy korygować wstecz
    Z uzasadnienia: Skoro ustawodawca nie określił żadnych reguł dotyczących korekty wartości należnego przychodu podatkowego w danym okresie rozliczeniowym, to nie ma również podstaw prawnych, aby przyjmować, że dla daty rozliczenia takiej korekty przychodu netto i w konsekwencji dla określenia momentu (daty) powstania obowiązku podatkowego istotne znaczenie mają okoliczności związane z wystawieniem faktury korygującej, która obniżałaby przychód (zwrot towarów). W rezultacie, bez względu na przyczynę wystawienia faktury korygującej, korekta wielkości przychodu powinna być rozliczona w okresie rozliczeniowym, w którym został już ujęty przychód należny, z uwzględnieniem zasad określających datę powstania przychodu. więcej »
  • 25-04-2014Potwierdzenie odbioru faktury korygującej w formie elektronicznej
    Pytanie podatnika: Czy w przypadku faktur korygujących, zgodnie z którymi podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu, otrzymane w formie elektronicznej i przechowywane w tej formie potwierdzenie otrzymania korekty faktury przez nabywcę jest wystarczającym dowodem, który uprawnia do obniżenia podstawy opodatkowania, a w przypadku braku otrzymania elektronicznego potwierdzenia odbioru czy wystarczające jest posiadanie elektronicznego potwierdzenia doręczenia faktury korygującej na skrzynkę mailową kontrahenta wraz z elektronicznym potwierdzeniem doręczenia wiadomości mailowej zawierającej prośbę o potwierdzenie odbioru faktury oraz posiadanie potwierdzenia dokonania zwrotu na rachunek bankowy odbiorcy kwoty wynikającej z faktury korekty bądź wyciągu z rachunku bankowego, z którego wynika, że kontrahent dokonał potrącenia kwoty wynikającej z faktury korekty? więcej »
  • 23-04-2014Moment rozliczenia faktury korygującej przy WDT
    Pytanie podatnika: Spółka jest producentem wyrobów miedzianych opodatkowanych VAT stawkami innymi niż zwolniona oraz czynnym podatnikiem VAT zarejestrowanym również dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. Podatek VAT spółka rozlicza za miesięczne okresy rozliczeniowe. W przypadku transakcji uznawanych za WDT podatek należny VAT nalicza nabywca (w przypadkach gdy zostały spełnione wszystkie ustawowe warunki do zastosowania odwrotnego obciążenia). W którym miesiącu spółka ma obowiązek rozpoznać korektę z tytułu zmiany ceny? więcej »
  • 22-04-2014Prawo do wystawienia faktury korygującej fakturę objętą okresem przedawnienia
    Pytanie podatnika: Czy w związku z koniecznością zwrotu zaliczek Wnioskodawca może wystawić fakturę korygującą dokumentującą zwrot zaliczek mimo, że od wpłacenia zaliczek oraz ich udokumentowania fakturami VAT i ujęcia w deklaracje VAT upłynęło już 5 lat? więcej »
  • 08-04-2014MF: Korekta faktury nie zmienia daty powstania przychodu
    Zapytanie nr 6079 do ministra finansów w sprawie wpływu faktury korygującej na korektę przychodów podatkowych więcej »
« poprzednia[ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ] . [ 8 ] . [ 9 ]następna »