Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Dokumentowanie wydatków

  • 27-09-2019NSA: Jak rozumieć wymóg dokumentowania wydatków
    Wysokość wydatków na cele mieszkaniowe ustala się na podstawie dowodów stwierdzających ich poniesienie. Opinia biegłego, czy zeznania świadków nie mogą stanowić wyłącznych dowodów potwierdzających tę okoliczność, tj. nie mogą zastąpić dowodów źródłowych takich jak faktury, rachunki czy umowy. więcej »
  • 14-02-2019Rozpoczęcie sprzedaży na aukcjach internetowych - jak dokumentować zakupy?
    Pytanie: Mam zamiar zając się skupem od znajomych i ich znajomych niepotrzebnych im elementów wyposażenia, mebli, książek itp., i sprzedażą zakupionych przedmiotów na aukcjach internetowych. Rozliczać się będę najczęściej gotówką, nie będę miał wobec tego bankowego potwierdzenia przelewu za kupiony towar. W jaki sposób powinienem udokumentować te zakupy, żeby mieć koszty? Będę w pierwszym roku działalności płacił podatek wg. skali podatkowej i prowadził książkę przychodów i rozchodów. więcej »
  • 23-01-2019WSA. Ulga rehabilitacyjna: Wydatki na przewodnika należy uprawdopodobnić
    Z uzasadnienia: Z art. 26 ust. 7c ustawy o PIT wynika, że skoro wysokość wymienionych w tym przepisie wydatków się ustala, nie może to oznaczać, że ich wysokość nie podlega weryfikacji. (…) osoba ponosząca ten wydatek nie ma obowiązku posiadania dokumentów potwierdzających w sposób bezpośredni jego poniesienie, niemniej jednak winna ona uwiarygodnić i uprawdopodobnić skorzystanie z przewodnika i opłacenie tej usługi w określonej wysokości, co może uczynić w sposób najbardziej dla siebie dogodny. więcej »
  • 12-12-2018Dokumentowanie ulgi rehabilitacyjnej na przewodnika osób niepełnosprawnych
    W przypadku wydatków poniesionych na opłacenie przewodników nie jest wymagane posiadanie dokumentu stwierdzającego ich wysokość. Jednakże na żądanie organów podatkowych podatnik jest obowiązany przedstawić dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia, w szczególności wskazać z imienia i nazwiska osoby, które opłacono w związku z pełnieniem przez nie funkcji przewodnika. Ustawa PIT nie nakłada obowiązku dokumentowania przedmiotowych wydatków fakturą, rachunkiem lub innym dokumentem, co nie oznacza, że z odliczenia może skorzystać każda osoba niepełnosprawna zaliczona do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnik mający na utrzymaniu takie osoby - wyjaśniło Ministerstwo Finansów. więcej »
  • 10-12-2018Dokumentowanie kosztów w przypadku działalności nierejestrowej
    Po zakończeniu obecnej pracy na etat zamierzam świadczyć usługi kosmetyczne jako osoba fizyczna wykonująca działalność nierejestrową. Czy mogę w zeznaniu rocznym PIT-36 przy obliczaniu dochodu odliczyć koszty, które poniosłam ściśle w związku z wykonywaną działalnością nierejestrową (np. zakup szminek, lakierów do paznokci, rzęs)? Skoro będę miała kasę fiskalną i NIP (będę zwolniona z VAT) - to czy aby udokumentować te koszty muszę od sprzedawcy koniecznie żądać faktur ze swoim NIP, czy mogę je dokumentować również paragonami, dokumentami wewnętrznymi? więcej »
  • 10-05-2018Działalność nierejestrowa - poradnik praktyczny dla początkujących (5)
    W poprzednich odcinkach poradnika wyjaśniliśmy, na jakich zasadach opodatkowany jest dochód z działalności nierejestrowej, w jaki sposób ustalić przychód i wstępnie - jakie wydatki mogą stanowić koszty uzyskania przychodu. Wspomnieliśmy również, że wydatki te powinny zostać prawidłowo udokumentowane. Ale co oznacza „prawidłowo udokumentowane?” więcej »
  • 04-05-2018Dokumentowanie zakupów dokonywanych przez Radę Rodziców
    Rada rodziców jest częścią placówki oświatowej, tj. szkoły utworzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego (np. gminę) w formie jednostki budżetowej (np. gminnej jednostki budżetowej). Podatnikiem VAT jest wobec tego dana jednostka samorządu terytorialnego. W takim przypadku rady rodziców nie można uznać odrębnego od jednostki samorządowej podatnika VAT. więcej »
  • 28-03-2018NSA. Długi i ciężary spadku muszą być udokumentowane
    Z uzasadnienia: Wynikający z art. 188 Ordynacji podatkowej obowiązek uwzględnienia żądania strony co do przeprowadzenia dowodu winien być oceniany z uwzględnieniem zawartych w tym przepisie ograniczeń w postaci odnoszenia go wyłącznie do okoliczności mających znaczenie dla sprawy oraz braku ich wystarczającego stwierdzenia innymi dowodami. Ponadto w odniesieniu do długów i ciężarów spadkowych, wpływających na podstawę opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, obowiązek ten winien być także oceniany z uwzględnieniem mającej normatywne znaczenie powinności udokumentowania w zeznaniu podatkowym istniejących długów i ciężarów spadku. Z przepisów tych, czytanych łącznie, można więc wyprowadzić wniosek o zasadzie prawnej udokumentowania długów i ciężarów spadku, a więc udowodnienia ich istnienia za pomocą dokumentów. więcej »
  • 07-02-2018PIT za 2017. Ulga rehabilitacyjna: Dokumentowanie wydatków na zakup leków
    Pytanie: Wnioskodawczyni posiada orzeczenie, wydane na stałe, o zakwalifikowaniu do II grupy inwalidzkiej - umiarkowany stopień niepełnosprawności o charakterze trwałym. Wnioskodawczyni jest chora na cukrzycę. U Wnioskodawczyni do pogorszenia widzenia i lekarz okulista stwierdził chorobę oczu – wysiękowe zwyrodnienie plamki żółtej. Jedynym wyjściem – by Wnioskodawczyni nie została osobą niewidomą – było zastosowanie zastrzyków do oczu. Czy Wnioskodawczyni może odliczyć wydatki na zakup leku (zastrzyków) w ramach ulgi rehabilitacyjnej? więcej »
  • 07-11-2017E-rachunek od osoby prywatnej jako dokument potwierdzający koszt
    Pytanie: Czy wydatek wnioskodawcy, pozostający w bezpośrednim związku z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika, udokumentowany rachunkiem w formie zapisu elektronicznego, wygenerowanym przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, potwierdzony dowodem przelewu należności, można zakwalifikować jako koszt uzyskania przychodów wnioskodawcy? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ]następna »