Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

16.09.2016

Zwolnienie z PIT przychodów z wynajmu domków turystycznych

Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni wraz z mężem wybudowała dwa małe domki turystyczne, które zamierza wynajmować turystom. Każdy domek ma jedną kuchnię, jeden salonik i łazienkę oraz po dwie sypialnie na piętrze. Łącznie pokoi sypialnych w domkach jest 4, ale w domkach jest jeszcze salonik, który spełnia funkcję pokoju dziennego (nie sypialni) i malutka kuchnia, łazienka oraz ciągi komunikacyjne. Czy zostały spełnione przesłanki do skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego w myśl art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 28 czerwca 2016 r. (data wpływu do tut. Biura 30 czerwca 2016 r.), uzupełnionym 6 lipca 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zwolnienia od opodatkowania przychodów uzyskanych w związku z wynajmem domków turystycznych, o których mowa we wniosku - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 czerwca 2016 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zwolnienia od opodatkowania przychodów uzyskanych w związku z wynajmem domków turystycznych, o których mowa we wniosku. W dniu 6 lipca 2016 r. ww. wniosek został uzupełniony.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni posiada gospodarstwo rolne o powierzchni powyżej 1 ha. Jest zatrudniona jako pracownik etatowy, a ponadto prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG, z której opłaca podatek dochodowy na zasadach ogólnych. Na podstawie stosownych zezwoleń, obok domu mieszkalnego Wnioskodawczyni wraz z mężem wybudowała dwa małe domki turystyczne, które zamierza wynajmować turystom. Jak twierdzi Wnioskodawczyni, jej dom jest niewielki, w związku z czym nie wynajmuje w nim pokoi; jest wyłącznie domem mieszkalnym dla Wnioskodawczyni i jej rodziny. Pod wynajem Wnioskodawczyni zamierza udostępnić wyłącznie wybudowane dwa domki turystyczne wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Każdy domek ma jedną kuchnię, jeden salonik i łazienkę oraz po dwie sypialnie na piętrze. Łącznie pokoi sypialnych w domkach jest 4, ale w domkach jest jeszcze salonik, który spełnia funkcję pokoju dziennego (nie sypialni) i malutka kuchnia, łazienka oraz ciągi komunikacyjne. Działalność tę Wnioskodawczyni zamierza wpisać do ewidencji w urzędzie gminy, jako działalność agroturystyczną.

Pomimo, że te pokoje gościnne nie są w budynku mieszkalnym, a w osobno stojących domkach przy domu i na terenie gospodarstwa, a łączna liczba pokoi sypialnianych nie przekracza 5, Wnioskodawczyni chciałaby, aby działalności tej nie traktować jako działalność gospodarczą i nie zgłaszać jej do CEIDG, a tylko aby dochody z wynajmu przedmiotowych domków (pokoi) były traktowane jako dodatkowa działalność rolnicza.

W uzupełnieniu wniosku z 28 czerwca 2016 r. Wnioskodawczyni wskazała ponadto, że domki nazwane potocznie we wniosku „turystyczne”, określone zostały w projekcie budowlanym jako „Budynek mieszkalny jednorodzinny z przyłączami (…)”. Są to budynki, w których można mieszkać cały rok. Od 2015 r. Wnioskodawczyni sporadycznie wynajmowała jako rolnik pokoje w swoim domu, w którym mieszka wraz z rodziną. Jednak było to bardzo uciążliwe, gdyż jej dom jest niewielki, w związku z czym zaprzestała w nim agroturystyki i jest on wyłącznie domem mieszkalnym dla niej i jej rodziny. Wnioskodawczyni zamierza przyjmować gości wyłącznie w nowo wybudowanych domkach.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy w przedstawionym stanie faktycznym (winno być: zdarzeniu przyszłym) zostały spełnione przesłanki do skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego w myśl art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
  2. Czy Wnioskodawczyni nadal może prowadzić swoją działalność gospodarczą w zakresie w jakim prowadziła ją do tej pory, a wynajem pokoi w domkach potraktować jako zwolnioną od podatku agroturystykę, nie opodatkowując dochodu z wynajmu pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochodów uzyskanych z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5?
  3. Czy niezależnie od tego czy pokoje gościnne znajdują się w domu mieszkalnym, czy w wolnostojących domkach (gdzie pomieszczeń jest automatycznie więcej, bo domki mają szerszą funkcję niż pokoje) można taki stan traktować równorzędnie i korzystać ze zwolnienia przedmiotowego j.w. licząc tylko sypialnie, których jest 4?

Zdaniem Wnioskodawczyni, planowana przez nią działalność w zakresie wynajmu dwóch domków turystycznych mieszczących się przy jej domu, w jej gospodarstwie rolnym, spełnia przesłanki do zastosowania zwolnienia przedmiotowego wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż łączna liczba wynajmowanych sypialni w tych domkach nie przekracza pięciu, a domki są na terenie jej gospodarstwa (prowadzonego wraz z mężem) na terenie wiejskim.

W związku z powyższym, Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, że nie musi tej działalności zgłaszać do ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »


Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/podatki/public_html/adserver/Adserver.class.php5 on line 100

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/podatki/public_html/adserver/Adserver.class.php5 on line 100