Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

05.03.2015

Zapłata bonem a data sprzedaży na paragonie

Pytanie podatnika: Kiedy ewidencjonować transakcję – w momencie przyjęcia należności i wydania bonu podarunkowego, czy w momencie wydania towaru z magazynu podczas realizacji bonu podarunkowego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) – Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 20 listopada 2014 r. (data wpływu 26 listopada 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej sprzedaży realizowanej na podstawie bonu podarunkowego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 listopada 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej sprzedaży realizowanej na podstawie bonu podarunkowego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

W związku z coraz większymi wymaganiami klientów i ogromną konkurencją, Wnioskodawca chciałby wprowadzić do swojej działalności Bony Podarunkowe. Taki Bon Podarunkowy będą kupować klienci, którzy chcą zakupić dla kogoś jakiś prezent a nie wiedzą co kupić, aby osoba obdarowana była zadowolona.

Na Bonie Podarunkowym będzie się znajdowała, pieczątka firmy Wnioskodawcy i dowolna kwota jaką kupujący zapłaci za ten Bon.

Osoba obdarowana, która będzie realizowała ten Bon będzie miała możliwość wybrania sobie dowolnego towaru lub usługi z oferty firmy Wnioskodawcy za kwotę znajdującą się na Bonie lub wyższą za dodatkową dopłatą.

W momencie realizacji Bonu Podarunkowego, osoba realizująca go (zdaniem Wnioskodawcy) powinna otrzymać dokument zakupu (paragon lub FV) po to aby wybrane przez nią towary i usługi były objęte gwarancją (do której niezbędny jest dowód zakupu – np. sprzęt fotograficzny, który posiada dwuletnią gwarancję, oraz podlegały reklamacji skórzane portfele, albumy które czasem się rozklejają i trzeba je zareklamować itd.). Podstawą reklamacji w prawie polskim jest dowód zakupu. Poza tym Wnioskodawca musi wystawić dowód sprzedaży po to aby ze stanu magazynowego zeszły towary wydane osobie realizującej Bon Podarunkowy. Podczas realizacji tego Bonu powinien być (zdaniem Wnioskodawcy) wystawiony szczegółowy dowód sprzedaży z uwzględnieniem różnych produktów, usług i stawek VAT. Wnioskodawca słyszał, że powinno się każde przyjęcie gotówki w tym samym momencie zaewidencjonować na kasie fiskalnej, czyli z tego wynika że w momencie przyjęcia gotówki za Bon Podarunkowy Wnioskodawca powinien zaewidencjonować ten przychód na kasie fiskalnej. I tu pojawia się problem bo klientowi który realizuje Bon też Wnioskodawca powinien wystawić dowód sprzedaży niezbędny do gwarancji i reklamacji. W momencie gdy wystawi paragon na Bon Podarunkowy (np. o wartości 100 zł) i zaewidencjonuje tą transakcję na kasie fiskalnej a potem wystawi paragon klientowi realizującemu Bon – paragon niezbędny do zachowania gwarancji, reklamacji – to kolejny raz zaewidencjonuje sprzedaż za którą nie przyjął należności. Podsumowując, Wnioskodawca jeden raz nabił kwotę 100 zł w momencie przyjęcia gotówki za Bon i drugi raz nabił 100 zł w momencie wydania towaru z magazynu i paragonu będącego dowodem sprzedaży osobie realizującej Bon Podarunkowy – czyli nabił łącznie na kasę fiskalną 200 zł i od tej kwoty Wnioskodawca zapłaci podatek VAT i dochodowy, a faktycznie przyjął tylko 100 zł.

Kasa fiskalna nie ma też możliwości sprzedaży towaru a potem zanulowania kwoty Bonem Podarunkowym do wartości 0 zł. Pojawia się też kolejny problem bo jeżeli Wnioskodawca zaewidencjonuje na kasie fiskalnej kwotę, np. 100 zł za Bon Podarunkowy, a osoba realizująca go wybierze sobie towar, np. za 150 zł w postaci jednego towaru to Wnioskodawca nie wie jak ma zaewidencjonować pozostałe przyjęte od klienta 50 zł skoro ten produkt kosztuje 150 zł a nie 50 zł. Jeżeli nie nabije towaru w momencie wydania go pozostaje na stanie magazynowym towar, który faktycznie został wydany z magazynu.

Zdaniem Wnioskodawcy na kasie fiskalnej powinna być zaewidencjonowana sprzedaż w momencie realizacji Bonu Podarunkowego i wydania towaru z magazynu zgodnie z faktycznie zapłaconą kwotą (chodzi o różnicę w wartości Bonu a rzeczywistą wartością towaru) i faktyczną stawką VAT za dany towar, a nie w momencie zakupu Bonu Podarunkowego.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Kiedy ewidencjonować transakcję – w momencie przyjęcia należności i wydania Bonu Podarunkowego, czy w momencie wydania towaru z magazynu podczas realizacji Bonu Podarunkowego...
  2. Jeżeli Wnioskodawca ma ewidencjonować przyjęcie gotówki w momencie wydania Bonu Podarunkowego to jak ma ściągnąć ze stanu magazynowego towar o różnych stawkach VAT, który wydam osobie realizującej Bon Podarunkowy...
  3. Jeżeli Bon Podarunkowy będzie zaewidencjonowany ze stawką VAT 23%, a towar wydany osobie realizującej Bon jest sprzedawany, np. ze stawką 8% – to jak rozliczyć nadpłatę podatku od towaru i usług...
  4. Czy Wnioskodawca może osobie realizującej Bon nie wydać dowodu sprzedaży...
  5. Na jakiej podstawie osoba realizująca bon będzie mogła w przyszłości zrealizować reklamację i gwarancję, jeżeli nie wydam jej dowodu zakupu...
  6. Jak nabić różnicę między wartością Bonu Podarunkowego, a realną wartością towaru wydanego za ten Bon...
  7. Jak uniknąć podwójnego opodatkowania podatkiem VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, powinien on za...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »