Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

17.05.2016

Urlop wychowawczy jako okres składkowy

Interpelacja nr 2689 do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie wyjaśnienia przepisów dotyczących naliczania składek za okres przebywania na urlopie bezpłatnym z tytułu wychowywania dzieci

Szanowna Pani Minister,

do mojego biura poselskiego zgłaszają się kobiety, które proszą o wyjaśnienie przepisów dotyczących naliczania składek za okres przebywania na urlopie bezpłatnym z tytułu wychowywania dzieci.

Matki urodzone w roku 1949 i młodsze mogą ubiegać się o ponowne przeliczanie świadczeń emerytalnych.

Natomiast kobiety urodzone w roku 1948 i wcześniej przebywające na urlopach z tytułu opieki nad dziećmi nie mogą z tego przywileju skorzystać, co dla nich jest krzywdzące.

Co było przesłanką do zastosowania takich ograniczeń wiekowych przez Ministerstwo ?

Czy Ministerstwo planuje podjąć działania w celu zapewnienia świadczeń także dla kobiet z rocznika 1948 i wcześniej?

Poseł Grzegorz Wojciechowski

20 kwietnia 2016 r.

Odpowiedź na interpelację nr 2689 w sprawie wyjaśnienia przepisów dotyczących naliczania składek za okres przebywania na urlopie bezpłatnym z tytułu wychowywania dzieci

Ewolucja polskiego systemu ubezpieczeniowego objęła osoby, które korzystały z różnych form urlopu wychowawczego. Od dnia 1 stycznia 1999 r. budżet państwa opłaca składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za osoby przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński, natomiast od dnia 1 września 2013 r. składka opłacana jest za osobę fizyczną sprawującą opiekę nad dzieckiem przez okres do 3 lat, nie dłużej jednak niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia, a w przypadku dziecka, które z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wymaga osobistej opieki tej osoby, przez okres do 6 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia, pod warunkiem, że legitymuje się okresem co najmniej 6 miesięcy ubezpieczenia bezpośrednio przed dniem sprawowania opieki - art. 4 pkt 17, art. 6 pkt 19, art. 6a i 6b ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 121, ze zm.).

W celu realizacji zasady równego traktowani...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »