Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

06.04.2016

Ulga mieszkaniowa w PIT. Remont mieszkania użytkowanego na podstawie nieodpłatnej służebności

Pytanie podatnika: Wnioskodawca chciałby skorzystać z możliwości przeznaczenia pieniędzy ze sprzedaży działek na własne cele mieszkaniowe. Chce je wykorzystać na remont i modernizację domu, w którym mieszka i jest zameldowany od blisko 40 lat. Właścicielem domu jest syn Wnioskodawcy, ale w akcie notarialnym jest zapis o nieodpłatnej służebności dożywotniej wobec Wnioskodawcy. Czy Wnioskodawca może ww. wydatki znać za wydatkowanie pieniędzy na własne cele mieszkaniowe i skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od uzyskanego przychodu ze sprzedaży nieruchomości?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 15 stycznia 2016 r. (data wpływu 20 stycznia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 stycznia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca w 2013 r. otrzymał od córki nieruchomość w drodze darowizny. W 2015 r. Wnioskodawca zbył 3 działki z ww. nieruchomości. Z tytułu tej sprzedaży Wnioskodawca jest zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Wnioskodawca chciałby skorzystać z możliwości przeznaczenia tych pieniędzy na własne cele mieszkaniowe. Chce je wykorzystać na remont i modernizację domu, w którym mieszka i jest zameldowany od blisko 40 lat. Właścicielem domu jest syn Wnioskodawcy, ale w akcie notarialnym (dot. Domu) jest zapis o nieodpłatnej służebności dożywotniej wobec Wnioskodawcy. W tym domu Wnioskodawca mieszka praktycznie sam, jest jego głównym użytkownikiem. Z uwagi na wiek Wnioskodawcy (84 lata) i związane z nim potrzeby, Wnioskodawca chce zrobić remont domu, który ułatwi Mu w nim samodzielne funkcjonowanie. Wnioskodawca nie chce nabyć innego lokalu, tu mieszka i tu chce pozostać. Wnioskodawca nadmienia, że nabyte działki są w posiadaniu bliskiej rodziny Wnioskodawcy (żona, potem córka) od lat 80-tych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca może wydatkować pieniądze na remont domu, którego właścicielem jest syn Wnioskodawcy, uznać za wydatkowanie pieniędzy na własne cele mieszkaniowe i skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od uzyskanego przychodu ze sprzedaży nieruchomości?

Zdaniem Wnioskodawcy.

Stanowisko związane z wykorzystaniem środków ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe i skorzystanie ze zwolnienia podatkowego jest prawidłowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania. W myśl tej zasady, wyrażonej w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Zatem przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w tym przepisie przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

W związku z powyższym w przypadku sprzedaży nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma data nabycia tej nieruchomości i forma prawna jej nabycia.

Z opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca w 2013 r. otrzymał od córki nieruchomość w drodze darowizny. W 2015 r. Wnioskodawca zbył 3 działki z ww. nieruchomości. Wnioskodawca chciałby skorzystać z możliwości przeznaczenia tych pieniędzy na własne cele mieszkaniowe. Chce je wykorzystać na remont i modernizację domu, w którym mieszka i jest zameldowany od blisko 40 lat. Właścicielem domu jest syn Wnioskodawcy, ale w akcie notarialnym (dot. Domu) jest zapis o nieodpłatnej służebności dożywotniej wobec Wnioskodawcy. W tym domu Wnioskodawca mieszka praktycznie sam, jest jego głównym użytkownikiem. Z uwagi na wiek Wnioskodawcy i związane z nim potrzeby, Wnioskodawca chce zrobić remont domu, który ułatwi Mu w nim samodzielne funkcjonowanie.

Jak wynika z treści art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r., poz. 121) przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Darowizna zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, jest umową, a nie jednostronną czynnością prawną. Istotą jej jest zatem bezpłatne świadczenie, które darczyńca wykonuje ze swego majątku na rzecz innej osoby. Immanentną cechą tak rozumianej darowizny jest więc brak gospodarczego ekwiwalentu. Umowa prowadzi do przesunięcia określonego dobra majątkowego z majątku darczyńcy do majątku osoby obdarowanej. Samo zaś przesunięcie następuje zawsze pod tytułem darmym i podyktowane jest chęcią wzbogacenia obdarowanego.

W przedmiotowej sprawie, podkreślić należy, że Wnioskodawca nabył nieruchomość w 2013 r. w drodze darowizny od córki. Mając na uwadze treść art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy podatkowej, wskazać należy, że odniesieniu do sprzedaży 3 działek z ww. nieruchomości zastosowanie znajdą przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 st...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »