Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

24.06.2013

Świadczenia rzeczowe a PIT

Pytanie podatnika: Czy w związku z przedstawionym zdarzeniem przyszłym Wnioskodawca jest płatnikiem podatku od osób fizycznych, z tytułu przekazanych uczestnikom imprezy świadczeń rzeczowych o wartości od 20,00 zł do 200,00 zł?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 22 lutego 2013 r. (data wpływu 28 lutego 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 maja 2013 r. (data wpływu 27 maja 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika (pytanie Nr 1) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 lutego 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług.
Wniosek nie spełniał wymogów, o których mowa m. in. w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), w związku z czym pismem z dnia 14 maja 2013 r., Nr IPTPB1/415-151/13-2/MAP, Nr IPTPP4/443-125/13-2/OS, na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w związku z art. 14h ww. ustawy, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.
Wezwanie z dnia 14 maja 2013 r. skutecznie doręczono w dniu 16 maja 2013 r., następnie w dniu 27 maja 2013 r. uzupełniono ww. wniosek (data nadania w polskiej placówce pocztowej 23 maja 2013 r.).

W przedmiotowym wniosku po jego uzupełnieniu zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W ramach działań związanych z promocją Gminy, planuje organizację Dnia Kobiet, podczas którego Burmistrz będzie wręczał przybyłym paniom upominki ufundowane przez lokalnych przedsiębiorców/osoby fizyczne. Dla wszystkich pań zainteresowanych udziałem w imprezie przygotowano darmowe wejściówki, które będą do odbioru w Urzędzie, a każda z pań, która weźmie udział w imprezie będzie także brała udział w losowaniu nagród. Wnioskodawca szacuje, że jednorazowa wartość świadczeń przekazanych przez Niego dla jednej osoby nie przekroczy 200,00 zł.

Osobami obdarowanym nie będą pracownicy Wnioskodawcy lub osoby pozostające z Nim w
stosunku cywilnoprawnym. Nagrody/upominki ufundowane będą przez osoby trzecie (sponsorów). Podczas imprezy organizowanej przez Gminę podawana będzie do publicznej wiadomości informacja nt. fundatora nagrody rzeczowej, poprzez podanie Jego nazwy. Nie będzie to związane z promocją jego działalności, czy świadczeń.

Wnioskodawca stwierdza również, iż podczas imprez i festynów, organizowanych dla mieszkańców przez Gminę może zaistnieć sytuacja, w której społeczność lokalna (osoby fizyczne, stowarzyszenia) w swoim imieniu i rozrachunku będą prowadziły drobną sprzedaż, w tym domowych wyrobów kulinarnych, drobnego rękodzieła, np. ciasta, serwetki, etc. Wyroby te będą mogły być nabywane przez wszystkie osoby uczestniczące w imprezach i festynach. Powyższe wyroby nie będą jednak sprzedawane w imieniu, ani na rzecz Wnioskodawcy. Środki uzyskane ze sprzedaży ww. wyrobów zostaną w dyspozycji społeczności lokalnej i przeznaczone zostaną na ich bieżącą lub dalszą działalność. Przykładowy symbol wyrobów planowanych do sprzedaży podczas imprez i festynów, według klasyfikacji PKWiU to - 10. Artykuły spożywcze.

Gmina jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wartość sprzedaży opodatkowanej Gminy nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000,00 zł. Gmina wskazuje, iż nie będzie świadczyła czynności określonych w art. 113 ust. 13 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie, ostatecznie sfo...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »