Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatek VAT i akcyza - zagadnienia ogólne

06.11.2019

Stawka VAT dla zestawu produktów

Pytanie: Wnioskodawca zamierza sprzedawać pakiety produktów spożywczych dla pracowników biurowych - zestawy przekąsek, które w formie specjalnego zestawu w systemie subskrypcji (np. co tydzień) dostarczane będą do biur klientów. Wnioskodawca zamierza sprzedawać gotowe, zapakowane produkty, np. batony, chrupki, cukierki. Wszystko zapakowane przez producentów. Działalność nie będzie miała charakteru gastronomicznego. Czy pakiet/zestaw produktów o różnych stawkach VAT można objąć jedną wspólną stawką VAT w wysokości 23%?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z dnia 19 września 2019 r. (data wpływu), uzupełnionym w dniu 7 października 2019 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czynności sprzedaży towarów za świadczenie złożone opodatkowane jednolitą stawką podatku - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 września 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 7 października 2019 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czynności sprzedaży towarów za świadczenie złożone opodatkowane jednolitą stawką podatku.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

W ramach działalności gospodarczej Wnioskodawca zamierza sprzedawać pakiety produktów spożywczych dla pracowników biurowych - zestawy przekąsek, które w formie specjalnego zestawu w systemie subskrypcji (np. co tydzień) dostarczane będą do biur klientów. Aby skompletować i dostarczyć zestaw Wnioskodawca musi korzystać z produktów objętych różnymi stawkami VAT (np. 5%, 8%, 23%) oraz ponieść koszt dostawy (stawka 23%) na fakturze Wnioskodawca chciałby wyszczególnić jedynie cenę całego zestawu ze stawką podatku w wysokości 23%.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, że planowana usługa nie będzie miała charakteru gastronomicznego. Wnioskodawca zamierza sprzedawać gotowe, zapakowane produkty, np. batony, chrupki, cukierki. Wszystko zapakowane przez producentów. Działalność nie będzie miała charakteru gastronomicznego. Klient wybiera pakiet przekąsek (np. baton, chipsy, chrupki, czekolada w różnych ilościach i gramaturach) za pośrednictwem strony internetowej, a Wnioskodawca realizuje dostawę. Rola Wnioskodawcy polega na przyjęciu towaru, zapakowaniu go i wysłaniu beż żadnej ingerencji.

W ocenie Wnioskodawcy działalność mieści się w grupowaniu PKWiU 47.00.24 - działalność będzie przypominała działalnie typowego sklepu spożywczego, ale w odróżnieniu od niego zamiast sprzedawać pojedyncze produkty Wnioskodawca zamierza sprzedawać usługę komponowania zestawów produktów. W skład zestawów wchodzić będą tylko gotowe, zapakowane produkty spożywcze dostarczone przez producentów. Wnioskodawca nie planuje samodzielnego przetwarzania czy przyrządzania posiłków ani serwowania dań. W składzie zestawu mogą pojawić się napoje (bezalkoholowe), ale nie będą one rozlewane przez Wnioskodawcę, tylko dostarczone przez producentów, np. lemoniada w plastikowej butelce, sok jabłkowy w kartoniku.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy pakiet/zestaw produktów o różnych stawkach VAT można objąć jedną wspólną stawką VAT w wysokości 23%?

Zdaniem Wnioskodawcy, pakiet/zestaw produktów o różnych stawkach VAT może być wyszczególniony na fakturze jako jedna usługa objęta stawką podatku w wysokości 23%?

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego należy uznać za nieprawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2174 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie do treści art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Natomiast, w myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Przez sprzedaż - zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy - rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Jak stanowi przepis art. 5a ww. ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usł...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »