Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

22.01.2016

Stawka VAT dla usługi najmu na cele krótkotrwałego zamieszkania

Pytanie podatnika: Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie krótkotrwałego wynajmu pokoi. Spółka nie jest właścicielem nieruchomości (budynek mieszkalny), a jedynie ją dzierżawi. Klientami są zarówno turyści, jak i biznesmeni wynajmujący pokoje na krótki okres. Za zrealizowaną usługę Spółka wystawia faktury z naliczonym 8% podatkiem VAT (usługa wg. PKWiU 55.20.19.0). Czy Spółka postępuje prawidłowo, czy raczej powinna zastosować PKWiU 68.20.11.0 „wynajem i usługi zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi własnymi lub dzierżawionymi” i zastosować zwolnienie z podatku na podstawie art. 43 ust.1 pkt 36 ustawy?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 września 2015 r. (data wpływu 28 września 2015 r.), uzupełnionym w dniu 29 października 2015 r. (data wpływu 30 października 2015 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 16 października 2015 r. (skutecznie doręczone w dniu 22 października 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla usługi najmu na cele krótkotrwałego zamieszkania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 września 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla usługi najmu na cele krótkotrwałego zamieszkania.

Wniosek uzupełniony został pismem złożonym w dniu 29 października 2015 r. (data wpływu 30 października 2015 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 16 października 2015 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie krótkotrwałego wynajmu pokoi. Spółka nie jest właścicielem nieruchomości (budynek mieszkalny), a jedynie ją dzierżawi. Klientami są zarówno turyści, jak i biznesmeni wynajmujący pokoje na krótki okres. Za zrealizowaną usługę Spółka wystawia faktury z naliczonym 8% podatkiem VAT (usługa wg. PKWiU 55.20.19.0) zgodnie z art. 41 ust. 2. Obecnie zgłosiła się Spółka, która chciałaby zakwaterować swoich pracowników - wynajmując cały budynek, w okresie 5 miesięcy. Podpisano umowę na kwotę netto plus podatek VAT - 8%. Za pierwszy okres przebywania pracowników, wystawiono fakturę stosując klasyfikację PKWiU 55.20.19.0 „pozostałe usługi obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania bez obsługi”. Firma wynajmująca zakwestionowała fakturę, twierdząc że Wnioskodawca powinien zastosować PKWiU 68.20.11.0 „wynajem i usługi zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi własnymi lub dzierżawionymi” i zastosować zwolnienie z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy.

W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca wskazał, że z kontrahentem zawarł umowę cywilnoprawną na wynajem określonej ilości pokoi z określoną ilością miejsc noclegowych w oznaczonej nieruchomości - umowa nienazwana łącząca w sobie elementy umowy o usługi hotelowe i umowy najmu lokalu mieszkalnego. Wnioskodawca nie zawarł umowy najmu nieruchomości jako całości lub części domu, a jedynie określoną ilość pokoi z określoną ilością miejsc noclegowych. Pracownicy kontrahenta mogą przebywać w domu w ilości nie większej, niż ilość wynajętych miejsc noclegowych (jednoosobowych łóżek), ale może ich być mniej. Nocują i przebywają we wskazanych pokojach. Nie muszą to być te same osoby przez cały czas trwania umowy, która zawarta jest na okres 5 miesięcy. Pracownicy mogą zmieniać się w każdym czasie przez czas trwania umowy. Kontrahent płaci za noclegi w oznaczonej ilości zgodnie z umową, bez względu na to, czy wykorzystał wszystkie miejsca noclegowe, czy też nie. Kontrahent nie wykorzystał całej puli pokoi usytuowanych w nieruchomości, a jedynie ich część. Reszta pokoi wynajmowana jest na różne okresy, np. na dobę innym klientom. W ramach umowy pracownicy kontrahenta mają możliwość korzystania z kuchni wyposażonej w podstawowe sprzęty, livingroom oraz łazienek usytuowanych poza pokojami. Budynek, w którym Wnioskodawca wynajął przedmiotowe pokoje jest tylko i wyłącznie budynkiem o charakterze mieszkalnym. Jest wykorzystywany tylko i wyłącznie w celach mieszkaniowych - noclegowych.

Wnioskodawca nie prowadzi działalności w zakresie wynajmu całego budynku, a jedynie w zakresie wynajmu pokoi z określoną ilością miejsc noclegowych. W budynku nie może przebywać w porze nocnej więcej osób, niż jest miejsc noclegowych - jednoosobowych łóżek.

W odpowiedzi na pytanie Organu o podanie symbolu PKWiU dla usługi wynajmu budynku dla kontrahenta na okres 5-ciu miesięcy, który zakwaterował tam swoich pracowników Wnioskodawca wskazał, że stosuje w związku z tym tylko i wyłącznie wobec wszystkich kontrahentów symbol PKWiU 55.20.19. Działalność Wnioskodawcy nie polega na zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych kontrahentów, którzy nie mają gdzie mieszkać. Służy zapewnieniu noclegów osobom czasowo przebywającym - delegowanym do pracy poza swoje miejsce zamieszkania. Działalność ma charakter podobny do usług hotelowych, ale nie jest to usługa hotelowa. W budynku nie ma całodobowej recepcji, ani restauracji, ale Wnioskodawca zapewnia pościel.

Jak wskazuje Wnioskodawca umowa jest zawarta z uwzględnieniem podatku - 8% VAT. Obecnie naliczany podatek VAT jest kwestionowany przez księgową kontrahenta, która płaci fakturę częściowo - pomniejszoną o naliczony podatek VAT.

Wątpliwości Wnioskodawcy odnoszą się do zastosowania obniżonej stawki podatku VAT bądź zastosowania zwolnienia z opodatkowania działalności gospodarczej w zakresie krótkotrwałego wynajmu pokoi.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Prawidłowo wystawił fakturę stosując przepisy do krótkotrwałego wynajmu i opodatkowując usługę 8% podatkiem VAT. Osoby przebywające w budynku (mogą się zmieniać - to spółka która ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »