Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

08.07.2016

Skutki w PIT transferu środków pieniężnych do Polski

Pytanie podatnika: Czy powstaje dochód do opodatkowania w sytuacji, gdy Wnioskodawca przelewa z kraju spoza Polski jakąś określoną kwotę w EUR na konto EUR w Polsce i na dzień tego przelewu (nie dochodzi do przewalutowania na PLN) kurs jest niższy niż w momencie faktycznego przewalutowania tej kwoty?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 22 marca 2016 r. (data wpływu 31 marca 2016 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych transferu środków pieniężnych do Polski - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 marca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych transferu środków pieniężnych do Polski.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest rezydentem polskim. Od kilkunastu lat przebywa i pracuje w jednym z krajów Unii Europejskiej i osiąga dochody w walucie EUR. Wynagrodzenie to wpływa w walucie EUR na konto w kraju w którym przebywa i osiąga dochody. W związku z tym, że Wnioskodawca posiada w Polsce nieruchomość oraz różnego rodzaju zobowiązania finansowe niezbędnym dla niego jest posiadanie konta bankowego w Polsce w walutach: PLN, Frank Szwajcarski i EUR. Raz na jakiś czas Wnioskodawca przesyła środki finansowe z konta poza granicami Polski na konto EUR w Polsce. Przelane przez Wnioskodawcę kwoty w EUR zamieniane są na złotówki. Za te środki Wnioskodawca reguluje różnego rodzaju zobowiązania finansowe oraz kupuje Franki Szwajcarskie na opłacenie kredytu mieszkaniowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy powstaje dochód do opodatkowania w sytuacji, gdy Wnioskodawca przelewa z kraju spoza Polski jakąś określoną kwotę w EUR na konto EUR w Polsce i na dzień tego przelewu (nie dochodzi do przewalutowania na PLN) kurs jest niższy niż w momencie faktycznego przewalutowania tej kwoty?

Przykładowo 1 maja 2016 r. przelana będzie z rachunku EUR w kraju UE na rachunek EUR w Polsce kwota np. 10.000 EUR. W dniu, w którym środki pieniężne dotrą na konto w Polsce za 10.000 EUR Wnioskodawca otrzymałby 41.500 zł, zaś np. miesiąc później otrzymałby 43.150 zł z powodu korzystniejszego kursu waluty. W tym też dniu Wnioskodawca wymieni EUR na PLN i otrzyma kwotę 43.150 zł. Różnica pomiędzy 1 maja 2016 r. a dniem 1 czerwca 2016 r. na 10.000 EUR będzie wynosić 1.650 zł. Czy jest to dochód podlegający opodatkowaniu...

Zdaniem Wnioskodawcy, nie dojdzie do powstania dochodu ani podatku ponieważ nie mamy w opisanej sytuacji do czynienia z zyskiem ze sprzedaży waluty. Powyższa transakcja to wyłącznie wymiana waluty z EUR na PLN w momencie faktycznego przewalutowania, a taka wymiana nie prowadzi do powstania dochodu, a co za tym idzie podatku. Nie dochodzi także do powstania różnic kursowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

W myśl art. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) ustawa re...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »