Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

23.11.2012

Przychody pracownika: Świadczenia z ZFŚS a podatek dochodowy

Pytanie podatnika: Czy od wszystkich wykorzystanych przez pracowników świadczeń należy z wynagrodzenia potrącić podatek dochodowy od osób fizycznych? Czy wśród wymienionych świadczeń są takie, które korzystają ze zwolnienia z podatku?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 16.01.2012 r. (data wpływu 13.02.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych

  • jest nieprawidłowe w zakresie opodatkowania wartości świadczeń przyznanych pracownikom ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w postaci Karty Multisport,
  • jest prawidłowe w pozostałym zakresie.

UZASADNIENIE

W dniu 13.02.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania wartości świadczeń przyznanych ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Od dnia 01 sierpnia 2011 roku firma wprowadziła Program. Program został wprowadzony w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Zgodnie z ustawą ZFŚS pracownicy firmy według kryteriów socjalnych otrzymują swój indywidualny budżet. Budżet przyznawany jest na dany rok kalendarzowy. Przyznana kwota może być wykorzystywana na dowolne świadczenia wybrane przez pracownika. Świadczenia określone są przez pracodawcę w Programie. Są to następujące świadczenia:

  • KARTA MULTISPORT - dostęp do usług z zakresu sportu i rekreacji np.: poprzez korzystanie z basenów, siłowni, sal sportowych, szkół tańca, itp. w wybranych ośrodkach na terenie kraju.
  • KUPON BILETOWY - wymieniany na bilet w wybranym przez pracownika kinie np.: C.
  • KARTA PREZENTOWA - wymieniana na towary w wybranych sklepach np.: M., S., I., E..
  • BON PALIWOWY - wymieniany na paliwo na wybranej stacji benzynowej np.: S.
  • BON PODARUNKOWY - wymieniany na usługi sportowo-rekreacyjne, kosmetyczne, stomatologiczne, usługi w szkołach językowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

  • Czy od wszystkich wykorzystanych przez pracowników świadczeń należy z wynagrodzenia potrącić podatek dochodowy od osób fizycznych...
  • Czy wśród wymienionych świadczeń są takie, które korzystają ze zwolnienia z podatku...
  • Czy wśród wymienionych świadczeń są takie, które korzystają ze zwolnienia z podatku w ramach kwoty 380,00 złotych...

Zdaniem Wnioskodawcy, 
Ad. 1
Pracodawca odprowadza od wszystkich świadczeń wykorzystanych przez pracowników podatek dochodowy od osób fizycznych (zgodnie z obowiązującą skalą podatkową).
Ad. 2
Pracodawca odprowadza od wszystkich świadczeń wykorzystanych przez pracowników podatek dochodowy od osób fizycznych (zgodnie z obowiązującą skalą podatkową). Żadne z przyznanych świadczeń nie zostało zwolnione z podatku.
Ad. 3
Pracodawca odprowadza od wszystkich świadczeń wykorzystanych przez pracowników podatek dochodowy od osób fizycznych (zgodnie z obowiązującą skalą podatkową).
Żadne z przyznanych świadczeń nie zostało zwolnione z podatku w ramach kwoty 380,00 złotych.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z w...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »