Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

17.10.2013

Prawo do zwrotu VAT na materiały budowlane

Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawczyni ma prawo do uzyskania zwrotu części podatku VAT zawartego w cenie zakupionych materiałów budowlanych, niezbędnych do wykończenia mieszkania?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 20 maja 2013 r. (data wpływu 26 czerwca 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 7 sierpnia 2013 r. (data wpływu 9 sierpnia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym w zakresie ustalenia prawa do zwrotu części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 czerwca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym w zakresie ustalenia prawa do zwrotu części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Wniosek nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.). Pismem z dnia 1 sierpnia 2013 r. Nr IPTPB2/415-437/13-2/JR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 w związku z art. 14h ustawy Ordynacja podatkowa, wezwał Wnioskodawczynię do usunięcia braków, pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 7 sierpnia 2013 r., natomiast w dniu 9 sierpnia 2013 r. wpłynęło uzupełnienie ww. wniosku (data nadania 8 sierpnia 2013 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W 2011 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem postanowiła kupić mieszkanie na rynku pierwotnym. Jak sama wskazuje, żaden z banków nie chciał udzielić im kredytu, ponieważ mają 4 dzieci. Aby nie przepadła im zaliczka wpłacona do spółdzielni w celu rezerwacji mieszkania, rodzice Wnioskodawczyni wraz z bratem postanowili Jej pomóc i zaczęli starać się w bankach o kredyt, który został im przyznany. Rodzice z bratem wzięli kredyt na mieszkanie, które z góry miało zostać przepisane w postaci darowizny na Wnioskodawczynię. W maju 2011 r. została zawarta ze Spółdzielnią Mieszkaniową przedwstępna umowa zakupu lokalu mieszkalnego. Odbiór mieszkania odbył się w marcu 2012 r. Akt notarialny na podstawie, którego nastąpiło ustanowienie odrębnej własności lokalu i przeniesienie własności, został podpisany …lipca 2012 r. Na podstawie wskazanego dokumentu rodzice Wnioskodawczyni i brat zostali właścicielami. Następnie na podstawie umowy darowizny z dnia …stycznia 2013 r. Jej rodzice wraz z bratem notarialnie przekazali mieszkanie Wnioskodawczyni i Jej mężowi. Ponieważ mieszkanie od początku przeznaczone było dla rodziny Wnioskodawczyni, wraz z mężem poczynając od czerwca 2011 r. dokonywali zakupów materiałów potrzebnych do remontu i wykonali remont w mieszkaniu. W związku z tym faktury za materiały niezbędne do wykonania remontu i wyposażenia mieszkania pochodzą z 2012 r. czyli zanim formalnie Wnioskodawczyni z mężem zostali właścicielami mieszkania. Jak wskazuje Wnioskodawczyni, wszystkie faktury dokumentujące poniesienie przez Nich wskazanych wydatków wystawione są na Jej nazwisko. Wnioskodawczyni zaznacza, że w mieszkaniu tym mieszka Ona wraz z rodziną i to Ona z mężem ponoszą wszystkie koszty związane z jego eksploatacją.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawczyni ma prawo do uzyskania zwrotu części podatku VAT zawartego w cenie zakupionych materiałów budowlanych, niezbędnych do wykończenia mieszkania?

Zdaniem Wnioskodawczyni, ma Ona prawo do uzyskania zwrotu części podatku VAT zawartego w cenie zakupionych materiałów budowlanych, niezbędnych do wykończenia mieszkania, mimo że w momencie ponoszenia wydatków na jego remont nie była formalnie jego właścicielką.

Zawarty w art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U. z 2005 r. Nr 177, poz. 1468 ze zm.), warunek w postaci tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego nie ogranicza możliwości zwrotu tylko i wyłącznie do sytuacji, gdy wydatki te po...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »