Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

11.10.2016

PCC przy zamianie nieruchomości

Pytanie podatnika: Małżonkowie zamierzają zawrzeć z córką i jej mężem umowę zmiany lokali mieszkalnych. Małżonkowie samodzielnego lokalu mieszkalnego o powierzchni użytkowej 74 m2. Rynkowa wartość lokalu wynosi 770 000 PLN. Natomiast córka z mężem są właścicielami samodzielnego lokalu mieszkalnego o powierzchni użytkowej 60,66 m2. Do lokalu przypisane jest prawo do korzystania na zasadach wyłączności do dwóch stanowisk garażowych. Wartość rynkowa lokalu wynosi 540.000 PLN. Czy od tej zamiany powinien zostać naliczony i zapłacony podatek od czynności cywilnoprawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 7 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 17 sierpnia 2016 r. (data wpływ 22 sierpnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy zamiany - jest:

  • w części dotyczącej zamiany udziałów w prawach użytkowania wieczystego gruntów - nieprawidłowe,
  • w pozostałej części - prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 sierpnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy zamiany.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Małżonkowie Marta i Bogusław W. oraz ich córka Renata S. wraz z mężem Jarosławem S. są właścicielami samodzielnego lokalu mieszkalnego o powierzchni użytkowej 74 m2 składającego się z 3 pokoi, aneksu kuchennego, przedpokoju, korytarza i łazienki oraz przynależnej do lokalu komórki lokatorskiej o powierzchni użytkowej 2,4 m2. Małżonkowie Jarosław i Renata S. są właścicielami tej nieruchomości na zasadach wspólności ustawowej w 3/10 oraz małżonkowie Bogusław i Marta W. są właścicielami tej nieruchomości na zasadach wspólności ustawowej w 7/10. Z własnością lokalu związany jest udział w prawie użytkowania wieczystego gruntu i we współwłasności części wspólnych budynku. Rynkowa wartość lokalu wynosi 770.000 PLN.

Ponadto małżonkowie Renata i Jarosław S. są właścicielami na zasadach wspólności ustawowej samodzielnego lokalu mieszkalnego o powierzchni użytkowej 60,66 m2 składającego się z 2 pokoi, kuchni, korytarza oraz łazienki wraz z przynależnym do tegoż lokalu części w nieruchomości wspólnej oraz w prawie wieczystego użytkowania gruntu na którym posadowiony jest budynek. Do lokalu przypisane jest prawo do korzystania na zasadach wyłączności z 2 stanowisk garażowych znajdujących się na poziomie -2 hali garażowej. Wartość rynkowa lokalu wynosi 540.000 PLN.

Renata S. jest córką Marty i Bogusława W. Jarosław S., mąż Renaty S., jest zięciem Marty i Bogusława W.

Renata i Jarosław S. oraz Marta i Bogusław W. zamierzają dokonać zamiany własności lokalu mieszkalnego w budynku (aktualnie własność Renaty i Jarosława S.) na własności lokalu mieszkalnego (aktualnie własność Marty i Bogusława W.).

Opis zdarzenia przyszłego:

Zdarzenie przyszłe polega na zamianie lokalu mieszkalnego o wartości ok. 540.000 PLN (aktualnie własność Renaty i Jarosława S. na 7/10 udziału w lokalu o wartości ok. 540.000 PLN (aktualnie własność Marty i Bogusława W.). Stan prawny po tej zamianie będzie następujący: właścicielem lokalu mieszkalnego będą małżonkowie Marta i Bogusław W., zaś właścicielami lokalu mieszkalnego będą małżonkowie Renata i Jarosław S.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Mając na uwadze zapisy art. 6 ust. 1 pkt 2 lit. a oraz art. 9 pkt 5 „Ustawy o podatku od czynności cywilno - prawnych” powstaje pytanie - czy od opisanego zdarzenia przyszłego (zamiany) powinien zostać naliczony i zapłacony podatek od czynności cywilnoprawnych?

Zdaniem Wnioskodawcy, przedmiotem zamiany, w ujęciu Kodeksu cywilnego, oprócz rzeczy mogą być również prawa majątkowe. Prawami majątkowymi są przysługujące danej osobie prawa do korzystania i rozporządzania określoną rzeczą lub prawem ustanowionym na tej rzeczy, a zatem zarówno prawo do korzystania i rozporządzania udziałem we współwłasności lokalu, który stanowi odrębną nieruchomość.

W planowanej do zawarcia umowie zamiany pomiędzy stronami: Renatą i Jarosławem S. oraz Martą i Bogusławem W. dojdzie do zamiany praw własności dwóch nieruchomości lokalowych, a więc praw do lokali mieszkalnych stanowiących odrębne nieruchomości.

Obie strony należą do pierwszej grupy podatkowej zgodnie z przepisami o podatku od spadków i darowizn.

Stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 2 lit. a) Ustawy o podatku od czynności cywilno - prawnych podstawę opodatkowania przy umowie zamiany lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego na taki lokal lub prawo do lokalu stanowi różnica wartości rynkowych zamienianych lokali lub praw do lokali. W opisanym przypadku wartości rynkowe są równe, a zatem należny podatek od czynności cywilno - prawnych wynosi 0 zł.

Stosownie do art. 9 pkt 5 ww. ustawy, stronami planowanej umowy zamiany lokali mieszkalnych stanowiących odrębną nieruchomość są osoby zaliczone do pierwszej grupy podatkowej, zatem planowana zamiana praw własności dwóch nieruchomości lokalowych jest zwolniona z podatku od czynności cywilno - prawnych.

Podsumowując, w przedmiotowej sprawie dotyczącej zamiany lokalu mieszkalne...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »