Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

10.11.2014

Opodatkowanie VAT usług turystycznych

Pytanie podatnika: Czy w przypadku otrzymania przez podatnika zaliczki na poczet wykonania usługi turystycznej ma on obowiązek odprowadzić z tego tytułu VAT? Co jest podstawą opodatkowania zaliczki?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 11 lipca 2014 r. (data wpływu 15 lipca 2014 r.), uzupełnionym w dniu 26 września 2014 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego oraz podstawy opodatkowania z tytułu otrzymanej zaliczki przed wykonaniem usługi turystyki – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 26 września 2014 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego oraz podstawy opodatkowania z tytułu otrzymanej zaliczki przed wykonaniem usługi turystyki .

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług turystycznych, posiada NIP, jest czynnym podatnikiem VAT i rozlicza się z tego podatku w okresach kwartalnych. W związku z zakresem prowadzonej działalności dokonuje rozliczeń z tytułu podatku od towarów i usług na zasadach określonych w art. 119 ustawy o podatku od towarów, czyli na zasadzie VAT marża.

Zaliczki na imprezy turystyczne są wpłacane w PLN oraz walucie obcej do kasy bądź na odpowiednie rachunki bankowe. Zgodnie z ogólnymi warunkami uczestnictwa, w momencie dokonania rezerwacji miejsca na imprezie klient jest zobowiązany wpłacić zaliczkę w wysokości 30%, a przed wyjazdem musi wpłacić całość. Płatności za imprezy często klienci dokonują w ratach.

Wielkość przyjętych zaliczek księgowana jest na koncie: przychody przyszłych okresów i ich przeksięgowanie na konto przychodów ze sprzedaży usług następuje w dniu dokonania rozliczenia końcowego wykonanej usługi. Wtedy dopiero znane są wszystkie koszty usługi, co pozwala na obliczenie wysokości marży i jej opodatkowanie. Ustalenie marży wcześniej – w momencie otrzymania zaliczki - nie jest możliwe, gdyż część kosztów, np. w związku z kursem walutowym, ostateczną ilością osób – ma na to wpływ np. stopień wykorzystania środka transportu, rzeczywiste koszty transportu (nigdy nie wiadomo ile dokładnie kilometrów zostanie przejechanych) - jest niemożliwe do ustalenia. Otrzymane zaliczki nie są opodatkowane VAT.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  • Czy w przypadku otrzymania przez podatnika zaliczki na poczet wykonania usługi turystycznej ma on obowiązek odprowadzić z tego tytułu VAT?
  • Jeśli odpowiedź na pytanie 1 jest twierdząca - co jest podstawą opodatkowania zaliczki?

Zdaniem Wnioskodawcy, skoro nie jest w stanie ustalić wielkości marży w momencie otrzymania zaliczki, to nie jest w stanie prawidłowo ustalić wielkości podstawy opodatkowania, a co za tym idzie, podatku. W związku z tym nie powinien płacić podatku VAT od otrzymywanych zaliczek. Ustalenie rzeczywistej marży od usługi turystyki jest możliwe dopiero w momencie, gdy będą podatnikowi znane wszystkie faktyczne koszty stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, a więc po zakończeniu świadczenia tej usługi i w tym momencie należy rozliczyć VAT. Takie rozumowanie prowadzi do stosowania opodatkowania po ustaleniu podstawy opodatkowania, czyli wielkości marży i nie opodatkowywania podatkiem VAT zaliczek.

Zaliczki otrzymywane przez Spółkę dotyczą świadczenia usług turystyki. Podstawą opodatkowania całości lub części zapłaty za wykonanie takich usług - zgodnie z art. 119 ustawy o podatków od towarów i usług - jest marża. Zapłata podatku od towarów i usług od całości zaliczki powodowałaby, że Spółka byłaby obciążona podatkiem kilka razy wyższym niż ten rzeczywisty, który ustalony byłby po wykonaniu usługi i obliczeniu podatku zgodnie z art. 119 ww. ustawy. Ustalenie podstawy opodatkowania przy zal...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »